BMW i5 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW i5 on 5-sarjan täyssähköinen edustaja, joka yhdistää perinteisen BMW:n ajotuntuman moderniin sähkötekniikkaan. Malli on saatavilla sekä sedanina että Touring-farmarina, ja se kilpailee suoraan Mercedes-Benz EQE:n ja Audin tulevan A6 e-tronin kanssa.


Podcast-jakso
BMW i5 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
75 400 euroa sedanista, 78 430 euroa farmarista. Ne ovat BMW i5:n lähtöhinnat Suomessa, ja samalla yksi syy siihen, miksi Touring-koria näkee tässä luokassa sedanin rinnalla melko harvoin.
Kori ei kuitenkaan ole ainoa valinta. Versioita on kolme: takavetoinen eDrive40, nelivetoinen xDrive40 ja tehokkain M60 xDrive. Hinta, kulkupuoli ja toimintamatka eroavat niiden välillä selvästi.
BMW i5 lyhyesti
BMW i5 on osa kahdeksannen sukupolven 5-sarjaa (G60), joka esiteltiin vuonna 2023. Se on rakennettu samalle CLAR-pohjalevylle kuin isompi i7, mutta se on kevyempi ja dynaamisempi.
Suomessa i5:tä myydään kolmena versionsa:
- eDrive40 – takavetoinen perusmalli
- xDrive40 – nelivetoinen keskiluokan malli
- M60 xDrive – nelivetoinen tehoversio
Kaikki versiot ovat saatavana sekä sedanina että Touring-farmarina. Touring tuli markkinoille myöhemmin kuin sedan, ja se on erityisen suosittu Suomen kaltaisilla markkinoilla, joissa farmarikori on edelleen vahva valinta.
BMW i5 hinta Suomessa
BMW i5:n hinta riippuu merkittävästi malliversiosta, varustelutasosta ja siitä, valitsetko sedanin vai Touringin. Myös käytettyjen autojen markkina on ehtinyt kehittyä, ja ensimmäiset yksilöt ovat jo selvästi uushintaa edullisempia.
Uuden BMW i5:n hinnat
Uuden i5:n lähtöhinnat ovat Suomessa seuraavat:
| Malli | Kori | Lähtöhinta (noin) |
|---|---|---|
| eDrive40 | Sedan | 75 400 € |
| eDrive40 | Touring | 78 430 € |
| xDrive40 Charged Edition | Sedan | 74 190 € |
| xDrive40 Charged Edition | Touring | 75 690 € |
| M60 xDrive | Sedan | 104 500 € |
Huomaa, että Charged Edition -kampanjamallit ovat hinnoiteltu perusmalleja edullisemmin, vaikka ne ovatkin nelivetoisia. Tämä johtuu siitä, että BMW on karsinut joitain lisävarusteita vakiovarustelusta ja tarjoaa kampanjahinnan rajatuille erille.
Koeajoautojen ja yksilöityjen tilausten hinnat nousevat helposti yli 100 000 euron. Esimerkiksi M60 xDrive -koeajoauto on voinut maksaa jopa 132 000 euroa varustelusta riippuen.
Käytetyn BMW i5:n hintataso
Käytettyjen i5:iden hinnat ovat laskeneet nopeasti, kuten sähköautoissa yleensäkin. Markkinoilta löytyy jo yksilöitä hyvin eri hintaluokista:
- i5 eDrive40 (2023) korkealla ajomäärällä: alkaen noin 35 900 €
- i5 eDrive40 (2024) kohtuullisella ajomäärällä: noin 53 800 €
- i5 Touring xDrive40 (2026) vähän ajettu: noin 69 800–69 900 €
- i5 Touring xDrive40 (2026) ajamaton: 79 990–83 390 €
Akun kunto ja varustetaso ratkaisevat, mitä käytetystä yksilöstä kannattaa maksaa. Charged Edition -mallit ovat tässä mielessä houkuttelevia: niissä on vakiovarusteena runsaasti tekniikkaa.
Rahoitus- ja leasingvaihtoehdot
BMW:n rahoitus on usein kampanjaluonteista. Esimerkiksi Hedin on tarjonnut i5:lle rahoituskorkoa alkaen 0,99 % + kulut.
Leasinghinnat liikkuvat seuraavissa lukemissa:
| Malli | Leasinghinta (noin) |
|---|---|
| xDrive40 Sedan | 939 €/kk (36 kk / 30 tkm) |
| xDrive40 Touring | 979 €/kk (36 kk / 30 tkm) |
| Käytetty i5 | alkaen 399 €/kk |
Yritysasiakkaille i5 on verotuksellisesti edullinen vaihtoehto, sillä sähköautojen verotusarvo on polttomoottoriautoja matalampi. Tämä näkyy myös käyttöetuautojen suosiossa.
BMW i5 tekniset tiedot ja toimintamatka
BMW i5:n tekniset tiedot vaihtelevat malliversion mukaan. Kaikissa on sama akku, mutta teho ja vetotapa erottavat versiot toisistaan.
BMW i5 eDrive40
eDrive40 on malliston perusversio ja takavetoinen. Siinä on yksi sähkömoottori takana, joka tuottaa 250 kW (340 hv) ja 430 Nm vääntöä.
- Kiihtyvyys 0–100 km/h: noin 6,0 sekuntia
- Toimintamatka (WLTP): jopa 570 km (Sedan), 560 km (Touring)
- Huippunopeus: 193 km/h
eDrive40 on toimintamatkaltaan malliston paras, ja se riittää hyvin valtaosaan arjen ajotarpeista. Takaveto tekee siitä myös kevyimmän ja energiatehokkaimman vaihtoehdon.
BMW i5 xDrive40
xDrive40 on nelivetoinen versio, joka on tullut markkinoille myöhemmin kuin eDrive40. Se on saatavana sekä sedanina että Touringina, ja se on erityisen suosittu Suomen talviolosuhteiden vuoksi.
xDrive40:ssä on kaksi moottoria – yksi edessä ja yksi takana – jotka tuottavat yhteensä noin 295 kW (401 hv). Neliveto parantaa luistonhallintaa ja vetokykyä erityisesti liukkailla keleillä.
BMW i5 M60 xDrive
M60 xDrive on malliston suorituskykyisin versio ja suunnattu niille, jotka haluavat sähköautoltaan myös urheilullisia ominaisuuksia.
- Teho: 442 kW (601 hv)
- Vääntö: 820 Nm
- Kiihtyvyys 0–100 km/h: 3,8 s (Sedan), 3,9 s (Touring)
- Huippunopeus: 230 km/h
- Toimintamatka (WLTP): 455–516 km
M60 on selvästi eDrive40:tä urheilullisempi, mutta sen toimintamatka jää lyhyemmäksi suuremman tehonkulutuksen vuoksi.
Tekniset tiedot vertailussa
| Ominaisuus | eDrive40 | xDrive40 | M60 xDrive |
|---|---|---|---|
| Vetotapa | Takaveto | Neliveto | Neliveto |
| Teho | 250 kW (340 hv) | ~295 kW (401 hv) | 442 kW (601 hv) |
| Vääntö | 430 Nm | – | 820 Nm |
| 0–100 km/h | 6,0 s | – | 3,8 s |
| Toimintamatka (WLTP) | 570 km | – | 455–516 km |
| Akku (netto) | 81,2 kWh | 81,2 kWh | 81,2 kWh |
Kaikissa versioissa on sama akku: nettokapasiteetiltaan 81,2 kWh (brutto 83,9 kWh). Toimintamatkaerot syntyvät siis tehosta, vetotavasta ja varustelusta.
Toimintamatka käytännössä
WLTP-lukema on aina optimistinen. Talvella i5:n kulutus on noin 23–24 kWh/100 km, ja todellinen toimintamatka jää selvästi paperista.
Moottori.fi:n tekemässä koeajossa M60 xDrive:n toimintamatka oli talviolosuhteissa noin 360 km. Tämä on tyypillinen lukema suurelle sähköautolle Suomen talvessa – pakkanen, lämmitys ja maantieajonopeudet syövät toimintamatkaa merkittävästi.
Kesäolosuhteissa ja kaupunkiajossa toimintamatka voi olla lähellä WLTP-lukemia, mutta maantieajossa 120 km/h nopeudella kulutus nousee väistämättä. Keskimääräinen arkiajo asettuu jonnekin näiden väliin.
BMW i5 lataus
BMW i5:n lataus on nykytasoa, vaikka ei aivan luokan kärkeä. Pikalatausteho riittää pitkille matkoille, mutta akun esilämmitys vaatii pienen perehtymisen.
Lataustehot
- AC-lataus: 11 kW vakiona, 22 kW lisävarusteena
- DC-pikalataus: jopa 205 kW
11 kW:n AC-lataus riittää hyvin yön yli -lataukseen kotona. 22 kW:n laturi on hyödyllinen, jos lataat säännöllisesti julkisilla AC-asemilla, mutta kotiin asennettuna se vaatii kolmivaiheisen liittymän.
Latausnopeus käytännössä
DC-pikalatauksessa i5 latautuu 10 prosentista 80 prosenttiin noin 30 minuutissa. Se on tyypillinen lukema nykyaikaiselle sähköautolle.
Latauskäyrä ei kuitenkaan ole suora viiva. i5 ottaa korkeinta tehoa vain noin 50 prosentin varaustasoon asti, minkä jälkeen teho laskee. Pitkillä matkoilla pysähdykset kannattaa suunnitella niin, että akku on matalalla ennen pikalatausta.
Akun esilämmitys ja reittisuunnittelu
BMW i5:ssä on akun esilämmitys, joka toimii automaattisesti navigoinnin reittisuunnittelun yhteydessä. Kun syötät navigaattoriin pitkän matkan ja latauspysähdyksen, auto lämmittää akun optimaaliseen lämpötilaan ennen pikalatausta.
Tämä ominaisuus on tärkeä erityisesti talvella, jolloin kylmä akku latautuu hitaasti. Esilämmitys takaa, että latausteho on mahdollisimman korkea saapuessasi latausasemalle. Ilman sitä ensimmäiset minuutit kuluvat akun lämmittämiseen, eikä virtaa juuri siirry.
Hyvä uutinen: esilämmitys toimii myös manuaalisesti. Voit käynnistää sen itse ennen latausasemalle saapumista, jos et käytä navigaattoria.
BMW i5 kokemukset ja koeajo
BMW i5 on saanut pääosin positiivisen vastaanoton sekä kriitikoilta että omistajilta. Kuten kaikissa autoissa, myös i5:ssä on omat vahvuutensa ja heikkoutensa.
Plussat
Voimalinja on sileä ja hiljainen. Erityisesti eDrive40 on energiatehokas ja riittävän suorituskykyinen arkeen.
Ergonomia on yhä BMW:n vahvuus. iDrive-järjestelmä on luokan parhaita, ja fyysinen rullahallintalaite on säilytetty – se on helpompi ja turvallisempi käyttää ajon aikana kuin pelkkä kosketusnäyttö.
Myös hiljaisuus ansaitsee maininnan: vain vähäinen tuulen- ja renkaiden ääni kantautuu matkustamoon. Vakioistuimet ovat hyvät, ja lisävarusteisena saatavat monipuolisesti säädettävät istuimet ovat erinomaiset. Head-up-näyttö on selkeä, hyvin sijoitettu eikä häiritse ajamista.
Miinukset
Moottori.fi:n koeajossa i5:n ohjaus tuntui liukkaalla kelillä tunnottomalta. Nelipyöräohjaus ja kitkarenkaat yhdessä suuren omamassan kanssa tekevät ajotuntumasta epävarman.
Kaista-avustin puuttuu herkästi ajolinjaan ja saattaa ohjata autoa odottamattomasti. Ominaisuuden voi onneksi kytkeä pois päältä. Talvella takaluukun mekanismi voi puolestaan jäätyä, mikä estää luukun avaamisen – harmillista etenkin Touringissa.
Ja sitten M60:n alusta. Se on urheilullinen siinä määrin, että arkikäyttöön se on liian jäykkä. Jos äärimmäinen suorituskyky ei ole tarpeen, eDrive40 tai xDrive40 tarjoaa mukavamman kyydin.
Kenelle BMW i5 sopii?
BMW i5 sopii parhaiten:
- Yritysautoilijoille, jotka arvostavat edustavuutta ja matalaa verotusarvoa
- Pitkän matkan ajajille, jotka tarvitsevat hyvän toimintamatkan ja nopean pikalatauksen
- BMW-merkkiin sitoutuneille, jotka haluavat siirtyä sähköön ilman merkkivaihdosta
- Perheille Touring-mallin myötä – tavaratilaa on 570 litraa, ja takapenkit kaadettuna jopa 1 700 litraa
Sen sijaan i5 ei ole paras valinta, jos arvostat ajettavuutta kaikissa keliolosuhteissa tai tarvitset maksimaalisen toimintamatkan – esimerkiksi Tesla tai Hyundai tarjoaa enemmän kilometrejä samassa hintaluokassa. Ja jos etsit edullisinta mahdollista sähköautoa, i5 on väärä osoite: premium-luokan hinta näkyy myös ostohinnassa.
BMW i5 vs. kilpailijat
BMW i5 kilpailee premium-sähkösedanien luokassa. Tärkeimmät kilpailijat ovat Mercedes-Benz EQE ja Tesla Model S, sekä tuleva Audi A6 e-tron.
| Ominaisuus | BMW i5 eDrive40 | Mercedes EQE 300 | Tesla Model S |
|---|---|---|---|
| Lähtöhinta | ~75 400 € | ~75 000 € | ~100 000 € |
| Toimintamatka (WLTP) | 570 km | ~590 km | ~600 km |
| Latausteho (DC) | 205 kW | 170 kW | 250 kW |
| Tavaratila | 490 l | 430 l | 745 l |
Mercedes EQE on i5:n lähin kilpailija. Se on hieman pidemmällä toimintamatkalla ja yhtä lailla edustava, mutta sen sisätilat ovat mielipiteitä jakavat. EQE:n latausteho on myös matalampi kuin i5:ssä.
Tesla Model S on teknisesti edellä toimintamatkassa ja latausnopeudessa, mutta sen hinta on selvästi korkeampi. Teslan sisätilat ja laadun tuntu eivät silti yllä BMW:n tasolle.
Audi A6 e-tron on tulossa markkinoille ja tulee olemaan varteenotettava kilpailija. Sen teknisiä tietoja ei ole vielä täysin vahvistettu, mutta Audin sähköautot ovat olleet laadukkaita.
Yhteenveto ja suositus
BMW i5 on onnistunut sähköauto: 5-sarjan ajettavuus, laatu ja ergonomia samassa paketissa sähkötekniikan kanssa. Yhdelläkään osa-alueella se ei ole luokan ykkönen, mutta kokonaisuus on harvinaisen tasapainoinen.
Mikä versio kannattaa valita:
- eDrive40 sopii, jos ajat pääasiassa kaupungissa ja maantiellä ja haluat maksimaalisen toimintamatkan. Takaveto riittää hyvin, kunhan alla on asianmukaiset talvirenkaat.
- xDrive40 on paras valinta Suomen olosuhteisiin, erityisesti jos asut alueella, jossa on runsaasti lunta ja jäätä. Neliveto antaa lisää turvallisuutta ja vetokykyä.
- M60 xDrive on tarkoitettu niille, jotka haluavat sekä sähköauton että urheilullisen suorituskyvyn. Toimintamatka on kuitenkin lyhyempi ja alusta kovempi kuin muissa versioissa.
Käytettynä i5 tarjoaa hyvää vastinetta rahalle, erityisesti Charged Edition -kampanjamallit. Ensimmäiset yksilöt ovat jo alle 40 000 euron hintaluokassa, mikä tekee premium-sähköautosta saavutettavamman suuremmalle joukolle.
Ennen ostopäätöstä koeajo kannattaa tehdä – mieluiten talviolosuhteissa. Silloin selviää, miten auto käyttäytyy juuri sinun ajotavoissasi ja -olosuhteissasi.
Tutustu myös BMW sähköautot-mallistoon
BMW sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu kokoaa merkin sähköautot yhteen vertailuun.
Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.
Lue seuraavaksi

BMW iX2 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW iX2 on baijerilaisvalmistajan täyssähköinen coupé-kattonoviikki, joka yhdistää X2-mallin urheilullisen muotokielen ja täyssähköisen voimalinjan. Se on kohonnut nopeasti suosituksi vaihtoehdoksi premium-segmentin sähkö-SUV:ien ostajille, mutta ennen ostopää

BMW iX1 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW iX1 on saksalaisvalmistajan kompakti sähkö-SUV, joka on noussut nopeasti yhdeksi Suomen suosituimmista premium-sähköautoista. Se yhdistää perinteisen BMW X1:n käytännöllisyyden ja täyssähköisen voimalinjan.

BMW iX – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW iX on baijerilaisvalmistajan lippulaiva sähköisessä katumaasturivalikoimassa. Se edustaa BMW:n näkemystä tulevaisuuden sähköautomallistosta: pelkistetty muotoilu, runsaasti teknologiaa ja täysin sähköinen voimalinja.