Merkit ja mallit

BMW i7 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset

BMW i7 on saksalaisvalmistajan lippulaivasähköauto, joka yhdistää perinteisen 7-sarjan edustusautoluokan ja täyssähköisen voimalinjan. Malli on ollut Suomen markkinoilla vuodesta 2022, ja se on vakiinnuttanut asemansa yhtenä merkittävimmistä sähköisistä edustu

Vitali··10 min
BMW i7 sähköauto suomalaisessa järvimaisemassa.

Podcast-jakso

BMW i7 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset

Takapenkki taittuu makuuasentoon, akku on 101,7 kWh ja auto on 5 391 millimetriä pitkä. BMW i7 on 7-sarjan sähköversio, ja se on ollut Suomen markkinoilla vuodesta 2022.

Hinnat alkavat 120 000 eurosta eDrive50:ssä ja kipuavat 170 000 euroon M70 xDrivessä. Käytettynä alle 80 000 euron yksilöitä on jo tarjolla, ja se muuttaa ostajan laskelmaa melkoisesti.

BMW i7 lyhyesti

BMW i7 on 7-sarjan (G70) täyssähköinen versio. Se esiteltiin vuonna 2022, ja tuotanto käynnistyi heinäkuussa 2022 Dingolfingin tehtaalla Saksassa. i7 jakaa korin ja tekniikan polttomoottori- ja hybridiversioiden kanssa, mutta se on suunniteltu alusta alkaen myös sähköautoksi.

Malli sijoittuu BMW:n malliston huipulle. Sen suorimpia kilpailijoita ovat Mercedes-Benz EQS, Porsche Taycan, Genesis Electrified G80 ja Lucid Air. Suomessa i7 kilpailee myös perinteisten edustusluokan sedanien kanssa, vaikka sähköinen voimalinja tekee siitä omanlaisensa kokonaisuuden.

Kenelle BMW i7 sopii?

BMW i7 on suunnattu ensisijaisesti edustuskäyttöön ja yritysasiakkaille, mutta se toimii myös vaativana perheautona. Takapenkin varustelu on poikkeuksellisen korkeatasoinen, joten auto palvelee erityisesti niitä, joille matkustusmukavuus on vähintään yhtä tärkeää kuin ajokokemus.

Auton noin 5,4 metrin pituus ja lähes 3,2 metrin akseliväli tarkoittavat, että se vaatii reilusti tilaa parkkipaikalla ja tallissa. i7 sopii parhaiten omakotitaloalueilla tai yrityskäytössä liikkuville, joilla on mahdollisuus ladata autoa kotona tai työpaikalla.

BMW i7:n hinta Suomessa

BMW i7:n hinta vaihtelee suuresti riippuen siitä, ostetaanko uusi vai käytetty auto, mikä malliversio on kyseessä ja miten auto on varusteltu. Uuden auton listahinnat ovat selvästi yli 100 000 euroa, kun taas käytettyjä yksilöitä löytyy alle 80 000 eurolla.

Uuden BMW i7:n hinnat

Uuden BMW i7:n Suomen listahinnat vaihtelevat malliversiosta ja varustelusta riippuen. Artikkelin tekohetkellä mallistossa on kolme täyssähköistä versiota, joiden hinnat asettuvat noin 120 000 euron tuntumasta yli 170 000 euroon.

Alla olevassa taulukossa on esitetty uuden i7:n malliversiot ja niiden ohjeelliset lähtöhinnat Suomessa:

Malliversio Voimalinja Teho Lähtöhinta (noin)
i7 eDrive50 Takaveto 335 kW (456 hv) 120 000 €
i7 xDrive60 Neliveto 400 kW (544 hv) 135 000 €
i7 M70 xDrive Neliveto 485 kW (660 hv) 170 000 €

Hinnat ovat suuntaa antavia, ja lopullinen hinta määräytyy varustelun mukaan. BMW:n varustelupaketit ja yksittäiset lisävarusteet voivat nostaa hintaa merkittävästi.

Käytetyn BMW i7:n hinnat

Käytettyjen BMW i7 -yksilöiden hinnat ovat laskeneet selvästi, ja markkinoilta löytyy nyt myös alle 80 000 euron autoja. Vuosimallien 2022–2025 hintahaarukka on noin 69 900–109 800 euroa.

Suomen markkinoilla on ollut myynnissä erityisesti xDrive60-malliversioita. Esimerkkejä markkinahinnoista:

  • Vuosimallin 2022 xDrive60, ajettu 59 000 km: noin 78 490 €
  • Vuosimallin 2023 xDrive60, ajettu 67 000 km: noin 79 900 €
  • Vuosimallin 2024 M70 xDrive, ajettu 86 000 km: noin 86 800 €
  • Vuosimallin 2025 xDrive60, ajettu 26 000 km: noin 109 800 €

Markkinatilanne on vaihdellut, mutta tyypillinen käytetyn i7:n myyntiaika on ollut noin 20 päivää. Osa myyjistä on laskenut pyyntihintojaan, ja alennukset ovat olleet parhaimmillaan useita tuhansia euroja.

Hintoihin vaikuttavat tekijät

BMW i7:n hinta muodostuu monesta tekijästä. Varustepaketit vaikuttavat eniten – pelkästään Theatre Screen -takaviihdejärjestelmä ja Bowers & Wilkins -äänijärjestelmä nostavat hintaa tuhansilla euroilla.

Tuontiautot ovat yksi tapa säästää. Suomessa on myynnissä sekä Saksasta että Italiasta tuotuja yksilöitä, joiden hinta voi olla kotimaista autoa edullisempi. Tuontiauton kohdalla on kuitenkin syytä varmistaa, että auton huoltohistoria on selvitetty ja että takuut ovat voimassa myös Suomessa.

Yritysasiakkaille i7 on usein ALV-vähennyskelpoinen, mikä tekee siitä houkuttelevan vaihtoehdon leasing- tai rahoitusratkaisuna. Tämä näkyy myös käytettyjen autojen markkinoilla, sillä osa autoista on ollut yrityskäytössä.

BMW i7:n tekniset tiedot ja toimintamatka

BMW i7:n tekniset tiedot vaihtelevat malliversion mukaan. Kaikissa versioissa on sama 101,7 kWh:n nettokapasiteetin akku, mutta teho, voimalinja ja toimintamatka eroavat toisistaan.

Malliversiot: eDrive50, xDrive60 ja M70 xDrive

BMW i7 -mallistossa on kolme täyssähköistä versiota, jotka eroavat toisistaan voimalinjan ja suorituskyvyn osalta.

i7 eDrive50 on takavetoinen perusversio. Se tuottaa 335 kW (456 hv) ja 650 Nm vääntöä. Kiihtyvyys 0–100 km/h on 5,5 sekuntia, mikä on edustusluokan autolle varsin riittävä suoritus.

i7 xDrive60 on nelivetoinen versio, jossa on kaksi sähkömoottoria. Järjestelmäteho on noin 400 kW (544 hv). Kiihtyvyys 0–100 km/h on 4,7 sekuntia. Tämä on todennäköisesti suosituin malliversio Suomen markkinoilla, sillä neliveto on talviolosuhteissa selvä etu.

i7 M70 xDrive on malliston tehokkain versio. Se tuottaa 485 kW (660 hv) ja kiihtyy 0–100 km/h vain 3,7 sekunnissa. M70 on suunnattu niille, jotka haluavat edustusauton lisäksi myös urheilullista suorituskykyä.

Toimintamatka WLTP:n mukaan

Toimintamatkat vaihtelevat malliversion mukaan. WLTP-mittausmenetelmällä ilmoitetut lukemat ovat seuraavat:

Malliversio Toimintamatka (WLTP) Kulutus (kWh/100 km)
i7 eDrive50 574–612 km 19,1–20,3 kWh
i7 xDrive60 590–625 km 18,4–19,6 kWh
i7 M70 xDrive 530–560 km 20,8–23,8 kWh

Toimintamatka riippuu ajotyylistä, kelistä ja varusteista. Talvella se laskee tyypillisesti 20–30 prosenttia, joten kylmällä ilmalla xDrive60:n todellinen toimintamatka on noin 400–480 km. Kesäolosuhteissa yli 500 km:n matkat ovat mahdollisia.

Mitat, tavaratila ja akku

BMW i7 on kooltaan edustusluokan sedaniksi tyypillinen. Sen pituus on 5 391 mm, leveys 1 950 mm (2 192 mm peilien kanssa) ja korkeus 1 544 mm. Akseliväli on 3 215 mm, mikä takaa runsaasti tilaa erityisesti takapenkillä.

Tavaratilan tilavuus on 500 litraa, mikä on riittävä mutta ei poikkeuksellisen suuri. Koska kyseessä on sedan, takaluukku ei aukea viistoperän tapaan, mikä voi hankaloittaa isojen esineiden lastaamista.

Akun nettokapasiteetti on 101,7 kWh kaikissa versioissa. Ilmajousitus on vakiona, ja 22 tuuman vanteet ovat saatavilla lisävarusteena.

Uusi sukupolvi: BMW i7 50 xDrive (Neue Klasse)

BMW on julkistanut seuraavan sukupolven i7:n, joka perustuu uuteen Neue Klasse -teknologiaan. Uusi malli tulee Suomen markkinoille heinäkuusta 2026 alkaen, ja sen tuotanto käynnistyy Dingolfingissa kesällä 2026.

Suomeen tuotava malliversio on nimeltään i7 50 xDrive. Se tuottaa 455 hv ja 660 Nm vääntöä, ja sen huippunopeus on 210 km/h. Akun kapasiteetti on kasvanut 112,5 kWh:iin, ja DC-pikalatauksen maksimiteho on 250 kW.

Uuden sukupolven merkittävin parannus on toimintamatka. BMW ilmoittaa WLTP-toimintamatkaksi jopa 728 km, ja yli 700 km:n toimintamatka ylittyy selvästi. Tämä on huomattava parannus nykyiseen malliin verrattuna.

Uusi i7 sisältää myös BMW Panoramic iDrive -järjestelmän, Operating System X -käyttöjärjestelmän ja Passenger Screen -näytön vakiovarusteena. Theatre Screen -takaviihdejärjestelmä on kasvanut 31,3 tuuman 8K-näytöksi. Loppuvuodesta 2026 saataville tulee myös BMW 750e xDrive -hybridiversio, jonka sähköinen toimintamatka on yli 80 km.

BMW i7:n lataaminen

BMW i7:n latausominaisuudet ovat luokkansa keskitasoa. AC-latausteho on 11 kW, ja DC-pikalatauksen maksimiteho on 195 kW. Uudessa sukupolvessa DC-latausteho nousee 250 kW:iin.

Lataustehot ja latausajat

AC-latauksessa i7:n 11 kW:n teho tarkoittaa, että tyhjän akun lataaminen täyteen kestää noin 10–12 tuntia. Tämä riittää hyvin yön yli -lataukseen kotona tai työpaikalla.

DC-pikalatauksessa i7:n 195 kW:n maksimiteho mahdollistaa noin 10–80 prosentin latauksen noin 34 minuutissa. Latausteho riippuu silti akun lämpötilasta ja latauspistokkeen kapasiteetista.

Lataustapa Teho Latausaika (10–80 %)
AC (kotilataus) 11 kW noin 8–10 tuntia
DC (pikalataus) 195 kW noin 34 minuuttia

Lataaminen talvella ja arjessa

Talviolosuhteet vaikuttavat lataukseen kahdella tavalla. Ensinnäkin kylmä akku latautuu hitaammin, ellei autoa ole esilämmitetty. BMW i7:ssä on akun esilämmitys, joka voidaan ajoittaa navigaattorin avulla ennen pikalatausasemalle saapumista.

Toiseksi kulutus kasvaa talvella, joten latausvälit lyhenevät. Talvella kannattaa varautua noin 20–30 prosentin toimintamatkan laskuun verrattuna WLTP-lukemaan.

Arjessa i7:n lataaminen on helppoa, jos käytössä on kotilatausasema. Työmatkalataus ja julkiset pikalatausasemat täydentävät kokonaisuutta. Suomessa pikalatausverkosto on kattava, ja i7:n latausteho riittää hyvin myös pidemmillä matkoilla.

Latauskustannukset vs. polttoaine

Sähkön hinta Suomessa vaihtelee merkittävästi. Kotilatauksessa yösähkön hinta voi olla alle 10 senttiä kilowattitunnilta, kun taas pikalatausasemilla hinta on tyypillisesti 30–50 senttiä kilowattitunnilta.

Esimerkki: 100 km:n matka kuluttaa i7 xDrive60:lla noin 20 kWh. Kotilatauksella tämä maksaa noin 2 euroa, pikalatauksella 6–10 euroa. Vastaava matka bensiinikäyttöisellä edustusautolla maksaa polttoaineen hinnasta riippuen 10–15 euroa.

Käyttökustannukset ovat siis selvästi polttomoottoriautoa alhaisemmat, erityisesti jos lataus tapahtuu pääosin kotona. Huoltokustannukset ovat myös tyypillisesti alhaisemmat, sillä sähköautossa on vähemmän liikkuvia osia.

BMW i7:n varusteet ja mukavuus

BMW i7:n varustelu on luokkansa huippua. Erityisesti takapenkin matkustajat on huomioitu poikkeuksellisen hyvin, ja auto tarjoaa lukuisia mukavuus- ja viihdeominaisuuksia.

Theatre Screen, Executive Lounge ja Bowers & Wilkins

Theatre Screen on 31,3 tuuman 8K-näyttö, joka laskeutuu kattoon takamatkustajien eteen. Se mahdollistaa elokuvien ja sarjojen katselun suoratoistopalveluista, ja se on erityisesti edustuskäytössä vaikuttava ominaisuus.

Executive Lounge -takapenkit sisältävät hieronta- ja ilmastointitoiminnot. Takapenkin oikea istuin voidaan säätää makuuasentoon, ja etumatkustajan istuin taittuu eteenpäin lisätilan saamiseksi. Automaattiovet helpottavat astumista autoon erityisesti ahtaissa tiloissa.

Bowers & Wilkins Diamond Surround -äänijärjestelmä on harvinaisen hyvä, ja se on vahva peruste valita i7 kilpailijoiden sijaan.

Ajoavustimet ja turvallisuus

BMW i7:ssä on kattava valikoima ajoavustimia. Driving Assistant Professional -paketti sisältää mukautuvan vakionopeudensäätimen, kaistallapitoavustimen ja liikennemerkkien tunnistuksen. Parking Assistant Professional puolestaan mahdollistaa auton pysäköinnin automaattisesti.

Crystal Headlights Iconic Glow -ajovalot ja BMW IconicSounds -äänimaailma ovat osa auton tunnistettavaa identiteettiä. Head-Up-näyttö heijastaa tärkeimmät tiedot tuulilasiin, ja 360-kamera helpottaa auton ohjaamista ahtaissa paikoissa.

Yksi puute kannattaa tietää: BMW i7:llä ei ole Euro NCAP -törmäystestitulosta, koska Euro NCAP ei ole testannut mallia. Turvallisuusluokitusta ei siis ole virallisesti arvioitu.

BMW i7 – kokemukset ja arvostelut

BMW i7:n käyttökokemukset ovat pääosin positiivisia. Auto on saanut kiitosta erityisesti ajomukavuudestaan, hiljaisuudestaan ja takapenkin tiloistaan.

Ajokokemus ja ajotuntuma

BMW i7 on ajettavuudeltaan vaikuttava auto. Ilmajousitus tasoittaa tien epätasaisuudet tehokkaasti, ja äänieristys on erinomaisella tasolla. Auto tuntuu vakaalta myös suurilla nopeuksilla, ja ohjaus on tarkka.

Nelivetoinen xDrive60 tarjoaa hyvän pidon myös liukkaalla kelillä. M70 xDrive on selvästi urheilullisempi, mutta sen toimintamatka on lyhyempi ja hinta korkeampi.

Käyttökokemuksia Suomesta

Suomalaiset käyttäjät ovat raportoineet talvikäytöstä, joka on sujunut pääosin ongelmitta. Neliveto ja ilmajousitus auttavat liukkailla teillä, ja akun esilämmitys toimii hyvin pikalatauksen yhteydessä.

Talvella toimintamatka laskee selvästi, mutta tämä on tyypillistä kaikille sähköautoille. 300–400 km:n toimintamatka talvella riittää useimmille käyttäjille, ja pikalatausverkosto mahdollistaa pidemmätkin matkat.

Luotettavuus on ollut hyvällä tasolla, vaikka osa käyttäjistä on raportoinut pienistä ohjelmistopäivityksiin liittyvistä ongelmista. Nämä ovat kuitenkin olleet pääosin helposti korjattavissa.

Huolto- ja käyttökustannukset

BMW i7:n huoltoväli perustuu Condition Based Service -järjestelmään, joka ei edellytä kiinteitä huoltovälejä. Sen sijaan auto ilmoittaa itse, milloin huolto on tarpeen.

Käyttökustannukset ovat polttomoottoriautoa alhaisemmat, mutta varaosien ja huollon hinnat ovat edustusluokan tasoa. Vakuutusmaksut ovat myös korkeammat kuin keskikokoisessa autossa.

BMW i7 vs. kilpailijat

BMW i7 kilpailee useiden sähköisten edustusautojen kanssa. Tärkein kilpailija on Mercedes-Benz EQS, mutta myös muut valmistajat haastavat BMW:n.

Mercedes-Benz EQS

Mercedes-Benz EQS on BMW i7:n suorin kilpailija. EQS perustuu omaan sähköautoalustaan (EVA), ja sen ilmanvastuskerroin on erinomainen 0,20. BMW i7:n vastaava lukema on 0,26.

EQS tarjoaa pidemmän toimintamatkan ja hieman suuremman tavaratilan, mutta BMW i7 vastaa paremmalla ajotuntumalla ja takapenkin varustelulla. EQS:n sisustus on näyttävä, mutta i7:n käyttöliittymä on monien mielestä intuitiivisempi.

Muut kilpailijat

Porsche Taycan on urheilullisempi vaihtoehto, joka houkuttelee ajamisen harrastajia. Sen toimintamatka on kuitenkin lyhyempi, ja takapenkin tilat ovat pienemmät.

Genesis Electrified G80 tarjoaa kilpailukykyisen hinnan ja runsaan vakiovarustelun. Se ei kuitenkaan yllä i7:n tasolle takapenkin mukavuudessa tai brändin arvostuksessa.

Lucid Air on teknisesti vaikuttava vaihtoehto, mutta sen saatavuus Suomen markkinoilla on ollut rajallista. Huoltoverkosto on myös selvästi BMW:tä harvempi.

Käytetyn BMW i7:n ostajan tarkistuslista

Käytetyn BMW i7:n ostaminen vaatii huolellisuutta. Alla tärkeimmät tarkistukset ennen ostopäätöstä.

Akun kunto on tärkein yksittäinen asia. Pyydä myyjältä akun kuntoa koskeva raportti tai SOH-testi (State of Health). Esimerkiksi 59 000 km ajetussa vuosimallin 2022 autossa akun kunto on tyypillisesti noin 95 prosenttia.

Huoltohistoria ja varusteet kertovat, miten autoa on pidetty. Varmista, että huoltohistoria on täydellinen ja että kaikki ohjelmistopäivitykset on asennettu – BMW:n huoltoverkosto voi tarkistaa historian. Samalla selviää, mitkä varustepaketit autossa on: Theatre Screen, Executive Lounge ja Bowers & Wilkins -äänijärjestelmä nostavat auton arvoa ja käyttömukavuutta.

Tuontiauton tausta vaatii oman tarkistuksensa. Jos auto on tuotu ulkomailta, varmista, että takuu on voimassa Suomessa ja että auto täyttää Suomen vaatimukset. Ilmajousituksen toiminta ja mahdolliset vuodot kannattaa niin ikään katsoa läpi, sillä korjaus voi olla kallista. Renkaiden kunto ja vanteiden kolhut ovat halvempi asia todeta – 22 tuuman vanteet ovat herkkiä vaurioille.

Entä koeajo? Tee aina perusteellinen koeajo, joka sisältää sekä kaupunkiajon että moottoritienopeudet. Kuuntele epätavallisia ääniä ja tunnustele tärinää.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on BMW i7:n toimintamatka?

BMW i7:n WLTP-toimintamatka on malliversiosta riippuen 530–625 km. eDrive50 yltää 574–612 km:iin, xDrive60 590–625 km:iin ja M70 xDrive 530–560 km:iin. Talvella toimintamatka laskee tyypillisesti 20–30 prosenttia.

Paljonko BMW i7 maksaa Suomessa?

Uuden BMW i7:n lähtöhinta on noin 120 000 euroa. Käytettyjä yksilöitä löytyy noin 70 000 eurosta alkaen, ja vuosimallin 2025 autot maksavat tyypillisesti yli 100 000 euroa.

Kuinka kauan BMW i7:n lataaminen kestää?

DC-pikalatauksessa 10–80 prosentin lataus kestää noin 34 minuuttia 195 kW:n maksimiteholla. AC-latauksessa 11 kW:n teholla tyhjän akun lataaminen täyteen kestää noin 10–12 tuntia.

Mikä on BMW i7:n akun kapasiteetti?

BMW i7:n akun nettokapasiteetti on 101,7 kWh kaikissa nykyisissä malliversioissa. Uudessa sukupolvessa kapasiteetti kasvaa 112,5 kWh:iin.

Milloin uusi BMW i7 tulee Suomeen?

Uuden sukupolven BMW i7 50 xDrive tulee Suomen markkinoille heinäkuusta 2026 alkaen. Sen WLTP-toimintamatka on jopa 728 km, ja DC-latauksen maksimiteho on 250 kW.

Onko BMW i7 luotettava?

Pääosin kyllä. Käyttäjät ovat raportoineet lähinnä pienistä ohjelmistopäivityksiin liittyvistä ongelmista, jotka ovat olleet helposti korjattavissa. Akun kunto on pysynyt hyvänä myös pidemmän käytön jälkeen.

Miten BMW i7 eroaa Mercedes-Benz EQS:stä?

BMW i7 tarjoaa paremman ajotuntuman ja kattavamman takapenkin varustelun, kun taas Mercedes-Benz EQS yltää pidempään toimintamatkaan ja suurempaan tavaratilaan. EQS:n ilmanvastuskerroin on myös parempi.

Voiko BMW i7:ää ladata kotona?

Kyllä. 11 kW:n AC-lataus riittää, ja kotilatausaseman asentaminen kannattaa, jotta auton voi ladata yön yli täyteen.

Tutustu myös BMW sähköautot-mallistoon

BMW sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu kokoaa merkin sähköautot yhteen vertailuun.

Jaa
Kirjoittaja
Vitali

Käytännönläheisiä oppaita sähköautoiluun Suomessa.

Kommentit

Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.

Lue seuraavaksi

Merkit ja mallit·

BMW iX2 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset

BMW iX2 on baijerilaisvalmistajan täyssähköinen coupé-kattonoviikki, joka yhdistää X2-mallin urheilullisen muotokielen ja täyssähköisen voimalinjan. Se on kohonnut nopeasti suosituksi vaihtoehdoksi premium-segmentin sähkö-SUV:ien ostajille, mutta ennen ostopää

Vitali · 9 min

Selkeämpi postilaatikko.

Yksi ajatuksella koottu kirje joka toinen sunnuntai — uusia oppaita, lukemisen arvoisia juttuja ja silloin tällöin kuva.

Ilmainen. Peruutus onnistuu yhdellä klikkauksella.