BMW sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu
BMW:n sähköautomallisto on yksi markkinoiden laajimmista: tarjolla on kompakti katumaasturi iX1, suosittu i4-sedan, tilava iX sekä edustusluokan i5 ja i7. Valikoima kattaa niin kaupunkiajoon, perhekäyttöön kuin pitkän matkan ajoon soveltuvat autot.


Podcast-jakso
BMW sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu
Seitsemän sähkömallia, ja toimintamatkojen ero niiden välillä on lähes 360 kilometriä. Uusi iX3 yltää 805 kilometriin, kun iX2 jää 446:een. Samaan aikaan i7 maksaa 130 000 euroa – BMW myy siis kaupunkikatumaasturia ja edustusautoa samalla logolla.
Käytettynä kynnys on matalampi: 35 000 euron tuntumasta löytyy jo i4:ää ja iX:ää. Akun kunto ratkaisee kaupassa enemmän kuin mittarilukema, joten SOH-luku kannattaa opetella lukemaan.
TL;DR – tärkeimmät nostot
- BMW:n sähköautomallisto kattaa i4:n, i5:n, i7:n, iX1:n, iX2:n, iX3:n ja iX:n
- Uusien mallien toimintamatkat vaihtelevat noin 450 kilometristä yli 800 kilometriin (WLTP)
- Suosituin malli on i4, jota saa sekä takavetoisena että M-suorituskykyversioina
- Käytettyjä BMW-sähköautoja on hyvin tarjolla, ja hinnat lähtevät noin 35 000 eurosta
- Akun kunto (SOH) on tärkein yksittäinen tarkistuskohde käytettyä ostettaessa
BMW:n sähköautomallisto 2025 – mikä malli mihinkin tarpeeseen?
BMW:n sähköautomallisto on rakennettu samaan tapaan kuin polttomallistokin: jokaiseen perheeseen ja käyttötarkoitukseen löytyy oma korimalli ja tehoversio. Valikoimassa on sekä takavetoisia että nelivetoisia vaihtoehtoja, ja suorituskykyversiot M-merkillä tuovat mukanaan selvästi lisää tehoa.
Pienet ja kaupunkiautot: BMW i3 (käytetty) ja iX1
BMW i3 on jo poistunut uusien autojen valikoimasta, mutta se on edelleen kiinnostava vaihtoehto käytettyjen markkinoilla. Vuonna 2013 julkaistu i3 oli BMW:n ensimmäinen varteenotettava täyssähköauto. Se oli saatavana myös REX-versiona (Range Extender), jossa pieni polttomoottori toimi varavoimana.
Käytettynä i3 on edullinen tapa päästä sähköautoiluun, mutta sen pieni toimintamatka ja ikääntyvä akku kannattaa huomioida. Nykyisestä mallistosta kaupunkikäyttöön sopivin vaihtoehto on iX1, joka on kompakti katumaasturi. Sen toimintamatka on 464–515 km WLTP-mittauksessa, mikä riittää hyvin arjen ajoon.
Sedanit ja farmarit: BMW i4 ja i5
BMW i4 on malliston suosituin sähköauto ja samalla luontevin vaihtoehto perinteisen 3-sarjan sedanin korvaajaksi. Se on saatavana Gran Coupé -korimuodossa, ja sen toimintamatka riippuu versiosta. i4 eDrive40 yltää 536–613 kilometriin (WLTP), mikä riittää myös pidempiin matkoihin.
i5 puolestaan on askel isompaan kokoluokkaan. Se on saatavana sekä sedanina että Touring-farmarina. i5 eDrive40:n toimintamatka on 499–625 km ja M60 xDrive -version 454–538 km. Touring-korimalli tuo mukanaan käytännöllisyyden, jota sedanista ei löydy.
SUV-mallit: BMW iX3, iX ja iX2
BMW:n katumaasturivalikoima sähköistyy laajalti. iX3 oli ensimmäinen BMW:n SUV-sähköauto, ja se tuli Suomen markkinoille vuonna 2021. Vanhemman sukupolven iX3:n toimintamatka oli 471 km (WLTP), mutta uusi, vuonna 2025 julkaistava malli yltää jo 734–805 kilometriin.
iX on malliston suurin ja tilavin sähkö-SUV. Sen toimintamatka on 597–701 km xDrive60-versiona. iX2 puolestaan on iX1:n coupémaisempi sisarmalli, jonka toimintamatka on 446–479 km.
Huippuluokan edustusautot: BMW i7
BMW i7 on sähköinen edustusluokan sedan, joka kilpailee Mercedes-Benz EQS:n ja Tesla Model S:n kanssa. Sen toimintamatka on peräti 608–727 km (WLTP), ja M70 xDrive -version teho nousee yli 600 hevosvoimaan. i7 on tehty ennen kaikkea takapenkin matkustajille: takaovissa on 31,3-tuumainen BMW Theatre Screen -viihdenäyttö.
BMW-sähköautojen tekniset tiedot vertailussa
BMW:n sähköautot käyttävät pääosin samaa tekniikkaa, mutta akkukoot ja moottorit vaihtelevat mallin ja version mukaan. Alla oleva taulukko kokoaa tärkeimmät tiedot yhteen.
| Malli | Toimintamatka (WLTP) | DC-lataus 10–80 % | Teho | 0–100 km/h |
|---|---|---|---|---|
| i4 eDrive40 | 536–613 km | noin 30 min | 250 kW (340 hv) | 5,7 s |
| i4 M60 xDrive | 434–551 km | noin 30 min | 442 kW (601 hv) | 3,7 s |
| i5 eDrive40 | 499–625 km | noin 30 min | 250 kW (340 hv) | 6,0 s |
| i5 M60 xDrive | 454–538 km | noin 30 min | 442 kW (601 hv) | 3,8 s |
| i7 60 xDrive | 608–727 km | noin 28 min | 400 kW (544 hv) | 4,7 s |
| i7 M70 xDrive | 601–686 km | noin 28 min | 485 kW (660 hv) | 3,7 s |
| iX1 eDrive20 | 464–515 km | noin 29 min | 150 kW (204 hv) | 8,6 s |
| iX2 xDrive30 | 446–479 km | noin 29 min | 230 kW (313 hv) | 5,6 s |
| iX xDrive60 | 597–701 km | noin 35 min | 385 kW (523 hv) | 4,6 s |
| iX M70 | 519–600 km | noin 35 min | 485 kW (660 hv) | 3,8 s |
Toimintamatkat (WLTP) – mitä lukemat kertovat käytännössä?
WLTP-toimintamatka on standardoitu mittaus, joka antaa vertailukelpoisen luvun eri autojen välillä. Todellinen toimintamatka jää usein pienemmäksi, erityisesti talvella ja moottoritiellä ajettaessa.
Suomen talviolosuhteissa toimintamatka voi laskea 20–30 prosenttia WLTP-arvosta. Tämä johtuu akun kylmyydestä, lämmityksen käytöstä ja talvirenkaiden aiheuttamasta vastuksesta. Esilämmitys ennen ajoon lähtöä ja auton liittäminen latausasemaan yön ajaksi auttavat pitämään toimintamatkan kohtuullisena.
Latausnopeudet ja -ajat (DC 10–80 %)
Kaikki BMW:n nykyiset sähkömallit tukevat pikalatausta, mutta latausnopeudet vaihtelevat. Parhaimmillaan uusi iX3 latautuu 10–80 prosenttiin vain 21 minuutissa, kun taas isomman akun omaava iX vaatii samaan noin 35 minuuttia.
BMW:n oma latausverkosto ja IONITY-verkosto tarjoavat nopeaa pikalatausta. 10 minuutin HPC-lataus (High Power Charging) tuo i4 eDrive40:een 154–209 kilometriä toimintamatkaa, kun taas uusi iX3 yltää samassa ajassa 309–372 kilometriin.
Tehot ja suorituskyky (0–100 km/h)
BMW tunnetaan ajettavuudestaan, eivätkä sähköautot tee tässä poikkeusta. Malliston tehokkain versio on i7 M70 xDrive, joka kiihtyy 0–100 km/h 3,7 sekunnissa. i4 M60 xDrive ja iX M70 yltävät samaan lukemaan.
Perusversiotkaan eivät ole hitaita: i4 eDrive40 kiihtyy 0–100 km/h 5,7 sekunnissa, mikä riittää hyvin normaaliin liikenteeseen.
BMW-sähköautojen hinnat
BMW-sähköautojen hintaeroja selittävät malliversio, varustelu ja ikä. Uusien autojen hinnat alkavat noin 55 000 eurosta, kun taas käytettyjä malleja saa jo noin 35 000 eurolla.
Uusien mallien hinnat (2025)
Uusien BMW-sähköautojen hinnat asettuvat seuraavasti:
| Malli | Hinta-arvio (2025) |
|---|---|
| iX1 | alkaen noin 55 000 € |
| iX2 | alkaen noin 58 000 € |
| i4 | alkaen noin 62 000 € |
| i5 | alkaen noin 75 000 € |
| iX | alkaen noin 85 000 € |
| i7 | alkaen noin 130 000 € |
Listahinnat elävät varustelun mukaan, joten ne kannattaa tarkistaa myyjältä. BMW:n mallistossa on useita eri varustepaketteja, kuten M Sport -paketti, jotka nostavat hintaa.
Käytettyjen BMW-sähköautojen hintatasot
Käytettyjen BMW-sähköautojen markkinoilla on hyvä valikoima, ja hinnat ovat laskeneet viime vuosina uusien autojen yleistyessä. Seuraavat hintatasot perustuvat markkinoilla oleviin ilmoituksiin:
| Malli | Vuosimalli | Hinta |
|---|---|---|
| i4 eDrive35 (2023, 21 000 km) | 2023 | noin 36 900 € |
| i4 eDrive40 (2023, 87 000–121 000 km) | 2023 | 34 600–37 800 € |
| i4 M50 (2022–2024) | 2022–2024 | 38 800–58 900 € |
| i4 M60 (2026, 9 300–17 000 km) | 2026 | 67 800–67 900 € |
| iX1 xDrive30 (2023–2025) | 2023–2025 | 38 500–51 700 € |
| iX3 (2023, 63 000 km) | 2023 | noin 39 200 € |
| iX xDrive40 (2022–2023) | 2022–2023 | 37 500–46 800 € |
| iX xDrive50 (2023–2024) | 2023–2024 | 53 700–62 800 € |
| i5 M60 (2024, 20 000 km) | 2024 | noin 67 800 € |
| i5 Touring xDrive40 (2026, 5 000 km) | 2026 | noin 66 900 € |
Hintoihin vaikuttavat tekijät: varusteet, akun kunto (SOH), mittarilukema
Käytetyn sähköauton hinnan määräävät pitkälti samat tekijät kuin polttomoottoriautossakin: ikä, mittarilukema ja varustelu. Sähköautossa on kuitenkin yksi lisätekijä: akun kunto.
Akun kunto ilmoitetaan usein SOH-luvulla (State of Health), joka kertoo akun nykyisen kapasiteetin suhteessa uuteen. Esimerkiksi SOH 95 % tarkoittaa, että akku on menettänyt noin 5 prosenttia alkuperäisestä kapasiteetistaan.
Markkinoilla olevien ilmoitusten perusteella BMW-sähköautojen akut ovat kestäneet hyvin:
- i4 M50 (2024, 76 000 km): SOH 94,1 %
- i4 eDrive40 (2023, 99 000 km): SOH 93,3 %
- i4 eDrive40 (2024, 47 000 km): SOH 95,2 %
- iX xDrive40 (2023, 170 000 km): SOH 92,6 %
- iX xDrive40 (2022, 73 000 km): SOH 97,4 %
SOH-luku kannattaa aina tarkistaa käytettyä sähköautoa ostaessa. Sen saa selville esimerkiksi OBD-lukijalla tai valtuutetussa BMW-huollossa.
BMW i4 – suosituin malli tarkemmin
BMW i4 on malliston myydyin sähköauto ja samalla monipuolisin vaihtoehto. Se yhdistää perinteisen BMW:n ajettavuuden sähköiseen voimalinjaan, ja sen Gran Coupé -kori on sekä tyylikäs että käytännöllinen.
i4 eDrive35, eDrive40, M50 ja M60 – erot ja hinnat
i4-mallistossa on neljä pääversiota:
i4 eDrive35 on malliston edullisin vaihtoehto. Se on takavetoinen ja sen toimintamatka on lyhyempi kuin isompiakkuisessa eDrive40:ssä. Käytettynä vuoden 2023 mallia saa noin 36 900 eurolla.
i4 eDrive40 on malliston tasapainoisin valinta. Sen toimintamatka on 536–613 km (WLTP), mikä riittää myös pidempiin matkoihin. Käytettynä hinnat liikkuvat noin 34 600–37 800 eurossa.
i4 M50 on ensimmäinen M-merkin sähköauto. Se on nelivetoinen ja sen teho on 544 hevosvoimaa. Kiihtyvyys 0–100 km/h on 3,9 sekuntia. Käytettynä M50-malleja on tarjolla noin 38 800 eurosta alkaen.
i4 M60 xDrive on malliston tehokkain versio. Sen teho on 601 hevosvoimaa ja kiihtyvyys 0–100 km/h on 3,7 sekuntia. M60 on uusi malli, joten käytettyjä yksilöitä on vasta vähän tarjolla. Vuoden 2026 mallia on myyty noin 67 800 eurolla.
Kenelle i4 sopii?
i4 sopii kuljettajalle, joka arvostaa ajettavuutta ja tyylikästä ulkonäköä mutta tarvitsee silti käytännöllisen arjen auton. Gran Coupé -kori tarjoaa sedanin tyylin ja viistoperän käytännöllisyyden yhdistelmän.
i4 on hyvä valinta sekä työmatka-ajoon että pidemmille matkoille. eDrive40-versio on järkevä valinta useimmille, mutta suorituskykyä haluaville M50 tai M60 tarjoaa selvästi enemmän.
BMW iX1 ja iX3 – katumaasturit vertailussa
BMW:n sähköiset katumaasturit iX1 ja iX3 palvelevat eri kokoluokkia. iX1 on kompakti ja kaupunkimainen, kun taas iX3 on isompi ja tilavampi.
iX1 on malliston edullisin sähkökatumaasturi. Sen toimintamatka on 464–515 km (WLTP), ja se on saatavana sekä takavetoisena eDrive20- että nelivetoisena xDrive30-versiona. iX1 sopii erityisesti kaupunkikäyttöön ja perheille, jotka tarvitsevat kompaktin mutta käytännöllisen auton.
iX3 on puolestaan askel isompaan kokoluokkaan. Vanhemman sukupolven iX3:n toimintamatka oli 471 km, mutta vuonna 2025 julkaistava uusi malli on täysin uudistettu. Uuden iX3 50 xDrive:n toimintamatka on peräti 734–805 km (WLTP), ja se latautuu 10–80 prosenttiin vain 21 minuutissa.
Käytettynä vanhempaa iX3:a on hyvin tarjolla. Esimerkiksi vuoden 2023 malli 63 000 kilometrillä maksaa noin 39 200 euroa.
| Malli | Toimintamatka | Lataus 10–80 % | Käytetty hinta |
|---|---|---|---|
| iX1 eDrive20 | 464–515 km | noin 29 min | alkaen noin 38 500 € |
| iX1 xDrive30 | 440–479 km | noin 29 min | alkaen noin 38 500 € |
| iX3 (vanha) | 471 km | noin 34 min | alkaen noin 39 200 € |
| iX3 50 xDrive (uusi) | 734–805 km | noin 21 min | ei vielä käytettynä |
BMW iX – tilaa ja mukavuutta
BMW iX on malliston suurin sähkö-SUV ja samalla yksi tilavimmista sähköautoista koko luokassa. Se on tehty mukavuutta ja tilaa arvostaville asiakkaille, ja sen sisätilat ovat poikkeuksellisen väljät.
iX xDrive40, xDrive50 ja M70 – mikä versio?
iX-mallistossa on kolme pääversiota:
iX xDrive40 on malliston edullisin versio. Sen toimintamatka on noin 425 km (WLTP), ja se on saatavana käytettynä noin 37 500 eurosta alkaen. xDrive40 on järkevä valinta, jos ajot ovat pääosin kaupungissa ja lyhyillä matkoilla.
iX xDrive50 on malliston suosituin versio. Sen toimintamatka on 597–701 km (WLTP), mikä riittää myös pitkille matkoille. Käytettynä xDrive50-malleja on tarjolla noin 53 700 eurosta alkaen.
iX M70 on malliston tehokkain versio. Sen teho on 660 hevosvoimaa ja kiihtyvyys 0–100 km/h on 3,8 sekuntia. M70 on uusi malli, joten käytettyjä yksilöitä on toistaiseksi vähän.
BMW i5 ja i7 – sähköinen edustusluokka
BMW i5 ja i7 edustavat sähköautojen ylempää keskiluokkaa ja edustusluokkaa. i5 on käytännöllisempi vaihtoehto, kun taas i7 panostaa takapenkkiin.
i5 on saatavana sekä sedanina että Touring-farmarina. Sen toimintamatka on 499–625 km (WLTP) eDrive40-versiona ja 454–538 km M60 xDrive -versiona. i5 Touring on erityisen kiinnostava vaihtoehto perheille, jotka tarvitsevat sähköauton farmarikorin.
i7 on puolestaan malliston lippulaiva. Sen toimintamatka on 608–727 km (WLTP), ja se latautuu 10–80 prosenttiin noin 28 minuutissa. i7:n sisätilat ovat poikkeuksellisen ylelliset, ja takapenkillä on saatavana 31,3-tuumainen BMW Theatre Screen.
Käytetyn BMW-sähköauton osto-opas
Käytetyn sähkö-BMW:n kaupassa on pari kohtaa, joita polttomoottoriauton ostaja ei osaa etsiä. Tärkein niistä on akku, jonka kunto vaikuttaa sekä toimintamatkaan että auton arvoon.
Akun kunto (SOH) – tärkein tarkistuskohde
Akun kunto ilmoitetaan SOH-luvulla (State of Health). Luku kertoo, kuinka paljon akun kapasiteetista on jäljellä verrattuna uuteen akkuun. SOH 95 % tarkoittaa, että akku on menettänyt noin 5 prosenttia alkuperäisestä kapasiteetistaan.
SOH-luvun voi tarkistaa usealla tavalla:
- OBD-lukijalla ja sovelluksella
- Valtuutetussa BMW-huollossa
- Myyjän ilmoituksesta (monet jälleenmyyjät ilmoittavat SOH:n ilmoituksessa)
Hyvä nyrkkisääntö on, että SOH:n tulisi olla vähintään 90 prosenttia, kun auton mittarilukema on alle 100 000 kilometriä. BMW-sähköautojen akut ovat kestäneet hyvin, ja yli 150 000 kilometriä ajettujenkin autojen SOH on tyypillisesti yli 90 prosenttia.
Takuut ja akkutakuut
BMW antaa uusille sähköautoilleen akkutakuun, joka on voimassa 8 vuotta tai 160 000 kilometriä. Takuu kattaa akun vikaantumisen, mutta ei normaalia kapasiteetin laskua.
Käytettyä autoa ostaessa kannattaa tarkistaa, onko akkutakuu vielä voimassa. Takuu siirtyy automaattisesti uudelle omistajalle, mutta sen ehdot kannattaa tarkistaa.
Mitä varusteita kannattaa etsiä?
BMW:n sähköautoissa on runsaasti erilaisia varustepaketteja, jotka vaikuttavat sekä käytettävyyteen että jälleenmyyntiarvoon. Seuraavat varusteet kannattaa ainakin harkita:
- Lämpöpumppu parantaa toimintamatkaa talvella
- Esilämmitys (ajastettu tai sovelluksesta) helpottaa talvikäyttöä
- Adaptiivinen vakionopeussäädin tekee moottoritiellä ajosta vaivatonta
- Parkkitutka ja peruutuskamera helpottavat pysäköintiä
- Vetokoukku mahdollistaa perävaunun käytön
Mistä ostaa? Jälleenmyyjä vs. autokauppa vs. yksityinen
Käytetyn BMW-sähköauton voi ostaa useasta eri paikasta:
Valtuutettu BMW-jälleenmyyjä tarjoaa usein kattavimman dokumentaation auton kunnosta ja huoltohistoriasta. Jälleenmyyjät myös antavat yleensä takuun käytetyille autoilleen.
Autokauppa (kuten Kamux tai Rinta-Jouppi) tarjoaa laajan valikoiman ja usein myös rahoitus- ja vakuutuspalvelut. Hinnat voivat olla hieman jälleenmyyjää edullisemmat.
Yksityinen myyjä on usein edullisin vaihtoehto, mutta riskit ovat suuremmat. Yksityiseltä ostettaessa auton kunto ja akun SOH kannattaa tarkistuttaa erikseen.
BMW-sähköautojen edut ja haitat
Edut: ajokokemus, latausverkosto, käyttökustannukset
BMW:n sähköautot tarjoavat erinomaisen ajokokemuksen. Ne ovat tyypillisesti hyvin tasapainoisia ja miellyttäviä ajaa, ja ohjaus on tarkka ja luonteva.
BMW:n oma latausverkosto ja IONITY-yhteistyö takaavat hyvän latausverkoston Euroopassa. BMW Charging -palvelun kautta voi ladata useiden eri verkkojen asemilla yhdellä sovelluksella.
Sähköauton käyttökustannukset ovat tyypillisesti polttomoottoriautoa pienemmät. Sähkö on polttoainetta edullisempaa, ja huoltokulut ovat pienemmät, koska sähköautossa on vähemmän liikkuvia osia.
Haitat: hinta, toimintamatka talvella, huolto
BMW-sähköautojen hinnat ovat edelleen korkeammat kuin vastaavien polttomoottorimallien. Ero on kaventunut viime vuosina, mutta uuden sähköauton hankintahinta on silti merkittävä.
Toimintamatka pienenee talvella 20–30 prosenttia, mikä voi vaikuttaa pidempien matkojen suunnitteluun. Esilämmitys ja lämpöpumppu auttavat, mutta täysin ne eivät poista kylmän sään vaikutusta.
Sähköautojen huolto vaatii erikoisosaamista, ja valtuutetut huollot ovat tyypillisesti kalliimpia kuin itsenäiset korjaamot. Toisaalta sähköauto vaatii harvemmin huoltoa kuin polttomoottoriauto.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä BMW-sähköauton toimintamatka on paras?
Paras toimintamatka on uudella BMW iX3 50 xDrive -mallilla, joka yltää 734–805 kilometriin (WLTP). Myös i7:n toimintamatka on erinomainen: 608–727 km. Useimmille käyttäjille riittää silti hyvin i4 eDrive40:n 536–613 kilometrin toimintamatka.
Kuinka nopeasti BMW-sähköauto latautuu?
Latausnopeus riippuu mallista ja latausasemasta. Nopeimmillaan uusi iX3 latautuu 10–80 prosenttiin noin 21 minuutissa. Useimmat muut mallit saavuttavat saman varaustason noin 28–35 minuutissa pikalaturilla.
Mikä on BMW-sähköautojen akkutakuu?
8 vuotta tai 160 000 kilometriä. Vikatilanteet menevät takuun piiriin, normaali kapasiteetin lasku ei.
Kannattaako käytetty BMW-sähköauto ostaa?
Kyllä, kunhan akun kunto (SOH) on hyvä ja takuu on tarvittaessa vielä voimassa. BMW-sähköautojen akut ovat kestäneet hyvin, ja käytettynä hinnat ovat laskeneet houkutteleviksi. Erityisesti i4 ja iX ovat järkeviä vaihtoehtoja käytettynä.
Yhteenveto – mikä BMW-sähköauto valita?
Mallistosta löytyy auto jokaiseen käyttöön. Valinta kannattaa tehdä oman arjen mukaan, ei hinnaston mukaan.
Kaupunkiajoon ja kompaktiksi perheautoksi sopii parhaiten iX1. Se on edullisin uusi BMW-sähköauto, ja sen toimintamatka riittää hyvin arjen ajoon.
Yleiskäyttöön ja työmatka-ajoon i4 on tasapainoisin valinta. Toimintamatkaa riittää pidemmälle reissulle, ja tarjolla on sekä takaveto että tehokkaat M-versiot.
Perheille ja tilaa tarvitseville iX1 tai iX3 ovat järkeviä vaihtoehtoja. Isompaa tilaa kaipaaville iX tarjoaa väljimmät sisätilat.
Edustuskäyttöön ja pitkille matkoille i7 on malliston lippulaiva, jonka toimintamatka ja mukavuus ovat huippuluokkaa.
Käytettyä ostettaessa kannattaa kiinnittää erityistä huomiota akun kuntoon (SOH) ja jäljellä olevaan akkutakuuseen. Hyväkuntoinen käytetty i4 tai iX on järkevä hankinta, joka tarjoaa sähköautoilun edut selvästi uutta autoa edullisemmin.
BMW sähköautot vertailussa
Valitse käyttötarpeeseesi sopiva malli ja tutustu sen tietoihin tarkemmin.
- BMW i4 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
- BMW i5 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
- BMW i7 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
- BMW iX – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
- BMW iX1 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
- BMW iX2 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.
Lue seuraavaksi

BMW iX2 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW iX2 on baijerilaisvalmistajan täyssähköinen coupé-kattonoviikki, joka yhdistää X2-mallin urheilullisen muotokielen ja täyssähköisen voimalinjan. Se on kohonnut nopeasti suosituksi vaihtoehdoksi premium-segmentin sähkö-SUV:ien ostajille, mutta ennen ostopää

BMW iX1 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW iX1 on saksalaisvalmistajan kompakti sähkö-SUV, joka on noussut nopeasti yhdeksi Suomen suosituimmista premium-sähköautoista. Se yhdistää perinteisen BMW X1:n käytännöllisyyden ja täyssähköisen voimalinjan.

BMW iX – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW iX on baijerilaisvalmistajan lippulaiva sähköisessä katumaasturivalikoimassa. Se edustaa BMW:n näkemystä tulevaisuuden sähköautomallistosta: pelkistetty muotoilu, runsaasti teknologiaa ja täysin sähköinen voimalinja.