BMW iX1 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW iX1 on saksalaisvalmistajan kompakti sähkö-SUV, joka on noussut nopeasti yhdeksi Suomen suosituimmista premium-sähköautoista. Se yhdistää perinteisen BMW X1:n käytännöllisyyden ja täyssähköisen voimalinjan.


Podcast-jakso
BMW iX1 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
46 900 euroa uudesta, 29 400 euroa käytetystä. BMW iX1:n hintahaarukka Suomessa on leveä, ja se selittää osan mallin suosiosta.
Valittavana on kaksi voimalinjaa: takavetoinen eDrive20 ja nelivetoinen xDrive30. Vuosimallin 2025–2026 uudistus paransi erityisesti eDrive20:n toimintamatkaa, ja se muuttaa vertailua käytettyihin yksilöihin nähden – uudistettu malli on selvästi halutumpi.
Päivitetty: tammikuu 2026.
BMW iX1 hinta
Hinta Suomessa vaihtelee sen mukaan, ostatko uuden vai käytetyn, minkä version valitset ja miten auto on varusteltu. Uuden auton listahinnat alkavat noin 50 000 eurosta, mutta kampanjahinnoilla ja rahoitustarjouksilla varsinkin sisäänvedon saa selvästi edullisemmin.
Uuden BMW iX1:n hinnat Suomessa (2025–2026)
BMW iX1:stä on tarjolla kaksi pääversiota: takavetoinen eDrive20 ja nelivetoinen xDrive30. Vuosimallin 2025–2026 uudistuksessa erityisesti eDrive20:n toimintamatka parani merkittävästi.
Uuden BMW iX1:n hinnat Suomessa ovat mallista ja varustelutasosta riippuen noin:
| Malli | Vetotapa | Teho | Hinta alkaen |
|---|---|---|---|
| iX1 eDrive20 | Takaveto | 150 kW (204 hv) | noin 46 900 € |
| iX1 xDrive30 | Neliveto | 230 kW (313 hv) | noin 49 900 € (kampanjahinta) |
| iX1 xDrive30 Charged Plus | Neliveto | 230 kW (313 hv) | noin 50 960 € |
| iX1 xDrive30 Fully Charged | Neliveto | 230 kW (313 hv) | noin 54 160 € |
Hinnat ovat ohjeellisia ja sisältävät toimituskulut. Ne perustuvat artikkelin tekohetkellä nähtävillä olleisiin jälleenmyyjien hinnastoihin ja kampanjoihin. Lopullinen hinta määräytyy aina valitun varustelun mukaan.
BMW iX1 kampanjahinnat ja rahoitusesimerkit
Suomessa BMW-jälleenmyyjät (Hedin, Autokeskus, Wetteri) pyörittävät aktiivisesti kampanjoita, joissa iX1:n saa huomattavan edullisesti erityisesti rahoituksen kera.
Esimerkiksi Hedin Automotive on tarjonnut iX1 eDrive20:tä noin 46 900 euron kokonaishintaan. Rahoitusesimerkki on voinut näyttää tältä:
- Kokonaishinta: 46 990 €
- Korko: 0,99 %
- Laina-aika: 72 kuukautta
- Käsiraha: 0 €
- Kuukausierä: 494,57 €
- Viimeinen erä (lunastus): 14 801,85 €
- Todellinen vuosikorko: 1,83 %
Autokeskus on puolestaan tarjonnut xDrive30-mallia noin 49 900 euron kampanjahintaan erikoisvarustein. Tällaiset tarjoukset ovat tyypillisesti voimassa vain rajoitetun ajan ja koskevat usein tiettyä varastoon jo rakennettua erää.
Kampanjahintojen vertailu kannattaa aina tehdä huolella: halvin hinta voi tarkoittaa myös niukempaa vakiovarustelua.
BMW iX1 vaihtoautojen hinnat
Käytettyjen BMW iX1 -autojen tarjonta on Suomessa kasvanut nopeasti. Nettiautossa on tyypillisesti yli sata iX1:tä myynnissä, ja hinnat vaihtelevat noin 29 000 eurosta aina 61 000 euroon asti.
Hintaeroja selittävät ennen kaikkea ikä, ajokilometrit ja varustelu. Tässä muutamia esimerkkejä Nettiauton valikoimasta:
| Vuosimalli | Malli | Ajokilometrit | Hinta |
|---|---|---|---|
| 2023 | xDrive30 | 132 000 km | 29 400 € |
| 2023 | xDrive30 | 37 000 km | 36 600 € |
| 2023 | xDrive30 | 20 000 km | 43 780 € |
Käytettyjen autojen yleisimpiin varusteisiin kuuluvat muun muassa adaptiivinen vakionopeussäädin (ACC), vetokoukku, BMW Curved Display, Harman/Kardon -äänijärjestelmä, Comfort Access -avaimeton käyttö ja lämpöpumppu.
SoH-luku (State of Health) kertoo käytetyn iX1:n akusta enemmän kuin mittarilukema. BMW takaa ajoakun kahdeksaksi vuodeksi tai 160 000 kilometriin asti, joten varsinkin vuoden 2023 mallit saattavat olla vielä takuun piirissä.
BMW iX1 käyttöetu ja vapaa autoetu
Yrityskäytössä ja työsuhdeautona BMW iX1 on suosittu valinta. Autoedun suuruus riippuu auton verotusarvosta, joka perustuu auton uushankintahintaan.
Jälleenmyyjien ilmoittamien tietojen mukaan autoedut ovat suuruusluokkaa:
| Malli | Vapaa autoetu | Käyttöetu |
|---|---|---|
| iX1 eDrive20 | alkaen 635 €/kk | alkaen 575 €/kk |
| iX1 xDrive30 | alkaen 675 €/kk | alkaen 615 €/kk |
Edut vaihtelevat hieman varustelun ja rahoitusratkaisun mukaan, ja ne kannattaa aina tarkistaa oman työnantajan ja laskennan kautta.
BMW iX1 toimintamatka
BMW iX1:n toimintamatka riippuu täysin valitusta versiosta ja ennen kaikkea ajotilanteesta. WLTP-arvot ovat kohtuullisia, mutta arjessa luvut vaihtelevat suuresti etenkin talvella ja moottoritiellä.
BMW iX1 eDrive20 toimintamatka (WLTP)
Takavetoinen eDrive20 on uudistuksen suurin voittaja toimintamatkan osalta. Vuosimallin 2025–2026 tekniset parannukset nostivat WLTP-toimintamatkan jopa 516 kilometriin.
Kulutus on 14,2–16,0 kWh/100 km WLTP-syklillä. Normaalissa sekakäytössä noin 400–450 kilometrin toimintamatka on täysin realistinen, ja kaupunkiajossa päästään lähemmäs ilmoitettuja lukemia.
BMW iX1 xDrive30 toimintamatka (WLTP)
Nelivetoinen xDrive30 on tehokkaampi ja raskaampi, mikä näkyy myös toimintamatkassa. WLTP-toimintamatka on uudistetussa mallissa jopa 468 kilometriä.
Kulutus on ilmoitettu 15,6–17,2 kWh/100 km välille. xDrive30:n todellinen toimintamatka asettuu tyypillisesti noin 350–400 kilometrin tienoille riippuen ajotyylistä ja olosuhteista.
Vanhemmat, vuosien 2023–2024 mallit jäivät selvästi jälkeen: niiden WLTP-toimintamatka oli 417–440 km ja käytännön toimintamatka noin 340 km.
Toimintamatka talvella ja moottoritiellä – kokemuksia
WLTP-lukemat ovat hyvä vertailupohja, mutta ne kuvaavat parasta mahdollista tilannetta. Suomalaisessa arjessa toimintamatkaan vaikuttavat eniten pakkanen ja moottoritieajon nopeudet.
Moottoritielle.fi:n koeajossa vuoden 2023 xDrive30-mallilla havaittiin, että kesänopeuksilla moottoritiellä kulutus nousee helposti yli 20 kWh/100 km. Se tietää alle 300 kilometrin toimintamatkaa täydellä akulla. Talvella lukema voi olla vielä alhaisempi, erityisesti kovilla pakkasilla ja loskakeleillä.
Käytännön kokemukset osoittavat, että iX1:n toimintamatka on riittävä arkeen ja työmatka-ajoon, mutta pidemmille matkoille on hyvä suunnitella lataus pysähdykset etukäteen. Lämpöpumppu on erittäin suositeltava varuste talviolosuhteissa, sillä se vähentää matkustamon lämmityksen kuluttamaa energiaa.
BMW iX1 lataus
BMW iX1 tukee sekä vaihtovirta- (AC) että tasavirtalatausta (DC). Latausnopeudet ovat luokkansa keskitasoa, ja käytännön latauskokemus on sujuva.
Pikalataus (DC) – teho ja nopeus
BMW iX1:n DC-pikalatauksen maksimiteho on 130 kW. Se ei ole luokkansa nopein, mutta riittää hyvin käytännön tarpeisiin.
10–80 prosentin lataus kestää noin 29 minuuttia. Tyypillisellä lataustauolla akkuun saa noin 250–300 kilometriä toimintamatkaa mallista riippuen.
iX1 tukee Plug & Charge -toimintoa, jonka ansiosta lataaminen käynnistyy automaattisesti, kun auto kytketään yhteensopivaan laturiin. BMW Charging -palvelun kautta voi käyttää suurinta osaa Suomen julkisista latausverkostoista yhdellä sopimuksella.
Kotilataus (AC) – 11 kW vs. 22 kW
Kotilatauksessa iX1:n vakiona on 11 kW:n AC-laturi. Tällä teholla akku latautuu tyhjästä täyteen noin 6 tunnissa ja 30 minuutissa, mikä riittää hyvin yön yli tapahtuvaan lataukseen.
Lisävarusteena on saatavana 22 kW:n AC-laturi, joka puolittaa latausajan noin 3 tuntiin 45 minuuttiin. Tämä on hyödyllinen, jos käytössä on kolmivaiheinen 22 kW:n latauspiste esimerkiksi työpaikalla tai taloyhtiössä.
Kotilataukseen riittää tyypillisesti 11 kW:n laturi, mutta 22 kW:n varustelu voi olla järkevä sijoitus, jos latauspisteessä on useita käyttäjiä ja latausikkunat ovat lyhyitä.
Latausvinkit ja BMW Charging -palvelu
Suomalaisessa arjessa lataus kannattaa suunnitella etukäteen. Kotilataus on lähes aina edullisin vaihtoehto, sillä pörssisähkön hinta on yöllä usein matalimmillaan.
Julkisessa latauksessa kannattaa vertailla eri operaattoreiden hintoja. BMW Charging -palvelu kokoaa useita verkostoja yhden sovelluksen ja laskutuksen alle, mikä helpottaa maksamista. Palvelun kautta voi myös hyödyntää erilaisia lataussopimuksia ja hinnoittelumalleja.
Talvella latausteho voi laskea kylmällä akulla. Auton esilämmitys ennen pikalatausta (akun esikonditionointi) nopeuttaa latausta merkittävästi, ja se kannattaa aktivoida navigaattorista aina latauspysähdyksen sisältävällä matkalla.
BMW iX1 kokemukset
BMW iX1 on saanut osakseen sekä kiitosta että kritiikkiä. Toimittajien ja omistajien kokemukset antavat hyvän kuvan siitä, millainen auto on oikeasti arjessa.
Koeajokokemuksia – mitä toimittajat sanovat
Moottori.fi:n koeajossa vuoden 2023 xDrive30-mallista nousi esiin useita vahvuuksia ja heikkouksia.
Tilat ovat hyvät sekä edessä että takana, ja tavaratila on luokan parhaimmistoa. Ergonomia on pääosin onnistunut, ja sisätiloissa on käytännöllisiä yksityiskohtia, kuten kassikoukkuja. Suorituskyky on erinomainen: xDrive30 kiihtyy 0–100 km/h 5,6 sekunnissa, mikä tuntuu reippaalta arkiajossa.
Toimintamatka moottoritiellä on pettymys, etenkin vanhemmissa 2023–2024 malleissa. Jarrupolkimen tuntuma on keinotekoinen ja vaatii totuttelua, ja ohjaus on herkkä keskialueella, jolloin auto saattaa tuntua levottomalta moottoritiellä. Rekuperaation (jarrutusenergian talteenoton) ennustettavuus on heikko, ja alusta on pikkunapakka: kori keinahtelee hieman isommissa kuopissa.
Sisätilat ovat kosketusnäyttöpohjaiset, sillä perinteistä iDrive-ohjausrullaa ei enää ole. Langaton latausteline on sijoitettu liikutettavan turvakaiteen alle, mikä on toimiva ratkaisu.
Omistajien kokemuksia arjessa
Omistajien kokemukset arjesta ovat pääosin positiivisia, mutta samoja teemoja toistuu kuin toimittajien arvioissa.
Monet kehuvat iX1:n ajettavuutta kaupungissa ja helppoutta arjessa. Auto on riittävän kompakti kaupunkiin, mutta tarjoaa silti tilavan matkustamon. Nelivedon tarjoama pito talvella saa kiitosta erityisesti xDrive30-mallissa.
Kritiikkiä tulee eniten toimintamatkasta talvella ja latausnopeudesta, joka jää jälkeen esimerkiksi monista kilpailijoista. Osa omistajista on myös kokenut ohjelmistopäivitysten ja sovellusten toiminnassa ongelmia, mikä on valitettavan yleistä nykyaikaisissa premium-sähköautoissa.
BMW iX1 hyvät ja huonot puolet
Tiivistettynä BMW iX1:n vahvuudet ja heikkoudet ovat seuraavat:
| Hyvät puolet | Huonot puolet |
|---|---|
| Tilava ja käytännöllinen sisusta | Toimintamatka moottoritiellä |
| Erinomainen suorituskyky (xDrive30) | Jarrupolkimen keinotekoinen tuntuma |
| Laadukas sisustus ja materiaalit | Ohjaus herkkä keskialueella |
| Hyvä vetokyky (1200 kg) | Latausteho jää jälkeen kilpailijoista |
| Monipuolinen varustelu | Rekuperaation ennustettavuus |
| Arvokas ja miellyttävä ajettava | Pikkunapakka alusta |
BMW iX1 tekniset tiedot (tiivistelmä)
Nelivetoisen xDrive30:n tiedot, koska se on Suomessa suositumpi versio:
| Ominaisuus | BMW iX1 xDrive30 |
|---|---|
| Teho | 230 kW (313 hv) |
| Vääntö | 494 Nm |
| Kiihtyvyys 0–100 km/h | 5,6 s |
| Huippunopeus | 180 km/h |
| Akku (käytettävissä oleva) | 64,7 kWh |
| Toimintamatka (WLTP) | jopa 468 km |
| Pituus | 4500 mm |
| Leveys | 1845 mm |
| Korkeus | 1616 mm |
| Akseliväli | 2692 mm |
| Tavaratila | 490–1495 l |
| Omamassa | 2085 kg |
| Vetokyky (jarrullinen) | 1200 kg |
| Vetokyky (jarruton) | 750 kg |
| Euro NCAP | 5 tähteä |
| Takuu | 2 vuotta |
| Ajoakun takuu | 8 vuotta / 160 000 km |
Takavetoinen eDrive20 on hieman kevyempi ja kuluttaa vähemmän. Sen kiihtyvyys 0–100 km/h on 8,6 sekuntia ja toimintamatka WLTP-syklillä jopa 516 km.
BMW iX1 usein kysytyt kysymykset
Mikä on BMW iX1:n todellinen toimintamatka?
Todellinen toimintamatka riippuu mallista ja olosuhteista. Uuden eDrive20:n WLTP-toimintamatka on jopa 516 km, mutta sekakäytössä realistinen lukema on keskimäärin noin 400–450 km. xDrive30:n vastaavat lukemat ovat 468 km (WLTP) ja noin 350–400 km käytännössä. Talvella ja moottoritiellä toimintamatka voi laskea merkittävästi, jopa alle 300 kilometriin.
Kuinka nopeasti BMW iX1 latautuu?
DC-pikalatauksessa iX1:n maksimiteho on 130 kW, jolloin 10–80 % lataus kestää noin 29 minuuttia. AC-latauksessa vakiona on 11 kW, jolla akku täyttyy noin 6,5 tunnissa. Lisävarusteena saatava 22 kW -laturi lataa akun täyteen noin 3 tunnissa ja 45 minuutissa.
Onko BMW iX1 aina neliveto?
Ei. BMW iX1:stä on kaksi versiota: takavetoinen eDrive20 ja nelivetoinen xDrive30. eDrive20 on tullut markkinoille myöhemmin ja se on edullisempi vaihtoehto. xDrive30 tarjoaa paremman suorituskyvyn ja pidon vaativissa olosuhteissa.
Mikä on BMW iX1:n vetokyky?
BMW iX1:n vetokyky on 1200 kg jarrullisella perävaunulla ja 750 kg jarruttomalla. Tämä tekee siitä käytännöllisen valinnan esimerkiksi kevyen venetrailerin tai matkailuvaunun vetämiseen.
Kannattaako BMW iX1 ostaa käytettynä?
Käytetty BMW iX1 voi olla hyvä ostos, mutta hinnat vaihtelevat suuresti. Vuoden 2023 malleja on saatavilla noin 30 000 eurosta alkaen. Akun kunto on tärkein tarkistettava asia, ja takuu (8 vuotta / 160 000 km) antaa suojaa. Vanhempien mallien toimintamatka on kuitenkin selvästi lyhyempi kuin uudistettujen 2025–2026 mallien, joten tämä kannattaa huomioida hintavertailussa.
Yhteenveto – kenelle BMW iX1 sopii?
BMW iX1 on monipuolinen ja laadukas premium-sähkö-SUV, joka sopii erityisesti perheille ja työsuhdeautokäyttöön. Sen vahvuudet ovat tilat, ajettavuus, suorituskyky ja yleinen laatuvaikutelma. Erityisesti uudistetun eDrive20:n toimintamatka on nostettu kilpailukykyiselle tasolle.
iX1 sopii parhaiten ostajalle, joka arvostaa BMW:n brändiä ja ajokokemusta, mutta tarvitsee silti käytännöllisen ja tilavan auton arkeen. Se ei ole paras valinta, jos toimintamatka ja latausnopeus ovat kaikkein tärkeimmät kriteerit – tällöin kannattaa katsoa myös esimerkiksi Tesla Model Y:tä, Volvo EX40:tä tai Audi Q4 e-tronia, jotka ovat iX1:n lähimmät kilpailijat.
Käytettynä ostettaessa kannattaa olla tarkkana: vuosien 2023–2024 mallien toimintamatka jää selvästi jälkeen uudistetuista 2025–2026 malleista, ja hintaerot heijastavat tätä. Uuden auton kampanjahinnat ovat kuitenkin laskeneet, joten uuden ja käytetyn välinen hintaero on kaventunut. Se tekee uuden ostamisesta aiempaa houkuttelevampaa.
iX1 ei tee mitään täysin putkeen, mutta onnistuu lähes kaikessa hyvin. Helppo suositus kenelle tahansa premium-sähköautoa harkitsevalle.
Tutustu myös BMW sähköautot-mallistoon
BMW sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu kokoaa merkin sähköautot yhteen vertailuun.
Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.
Lue seuraavaksi

BMW iX2 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW iX2 on baijerilaisvalmistajan täyssähköinen coupé-kattonoviikki, joka yhdistää X2-mallin urheilullisen muotokielen ja täyssähköisen voimalinjan. Se on kohonnut nopeasti suosituksi vaihtoehdoksi premium-segmentin sähkö-SUV:ien ostajille, mutta ennen ostopää

BMW iX – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW iX on baijerilaisvalmistajan lippulaiva sähköisessä katumaasturivalikoimassa. Se edustaa BMW:n näkemystä tulevaisuuden sähköautomallistosta: pelkistetty muotoilu, runsaasti teknologiaa ja täysin sähköinen voimalinja.

BMW i7 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
BMW i7 on saksalaisvalmistajan lippulaivasähköauto, joka yhdistää perinteisen 7-sarjan edustusautoluokan ja täyssähköisen voimalinjan. Malli on ollut Suomen markkinoilla vuodesta 2022, ja se on vakiinnuttanut asemansa yhtenä merkittävimmistä sähköisistä edustu