Mercedes-Benz EQE – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE on saksalaisvalmistajan vastaus keskikokoisten sähkösedanien kysyntään. Se yhdistää perinteisen S-sarjan mukavuusperinnön ja nykyaikaisen sähköautotekniikan. Mutta mikä on auton todellinen toimintamatka Suomen olosuhteissa, miten se latautuu


Podcast-jakso
Mercedes-Benz EQE – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
681 kilometriä. Sen verran Mercedes-Benz EQE 350+ lupaa WLTP-mittauksessa, ja sillä lukemalla se haastaa Tesla Model S:n ja BMW i5:n. Sedan ei ole halvimmasta päästä, sillä hinnat alkavat 69 390 eurosta, mutta vastineeksi saa S-sarjan mukavuusperinnettä ja nykyaikaista sähkötekniikkaa.
Vaihdossa EQE lähtee noin 27 000 eurosta. Akun kunto ja varustelu selittävät suurimman osan hintaeroista, joten ne kannattaa katsoa tarkasti ennen kauppaa.
Mercedes-Benz EQE lyhyesti
EQE on Mercedes-Benzin sähköinen vastine E-sarjan sedanille. Se perustuu samalle EVA2-perusrakenteelle kuin suurempi EQS-malli, mutta se on mitoitettu kompaktimmin ja hinnoiteltu edullisemmin.
Auto on saatavana taka- ja nelivetoisena, ja mallistosta löytyy niin arkikäyttöön suunnattuja versioita kuin suorituskykyinen AMG-mallikin.
Mitkä ovat EQE:n tärkeimmät tekniset tiedot?
EQE:n tekniset perusratkaisut ovat moderneja ja sähköautokäyttöön hiottuja. Tässä tärkeimmät tiedot malliversioittain:
| Malli | Voimansiirto | Teho | Toimintamatka (WLTP) | Akku |
|---|---|---|---|---|
| EQE 300 | Takaveto | 180 kW (245 hv) | jopa 640 km | 89–90,6 kWh |
| EQE 350+ | Takaveto | 215 kW (292 hv) | jopa 681 km | 89–90,6 kWh |
| EQE 350 4MATIC | Neliveto | 215 kW (292 hv) | n. 590 km | 89–90,6 kWh |
| EQE 500 4MATIC | Neliveto | 300 kW (408 hv) | n. 590 km | 89–90,6 kWh |
| EQE AMG 53 4MATIC+ | Neliveto | 460 kW (625 hv) | n. 520 km | 89–90,6 kWh |
Parhaimmillaan WLTP-lukemat ovat erittäin kunnioitettavia. Todelliset lukemat vaihtelevat ajotavan, kelin ja varustelun mukaan, kuten kaikissa sähköautoissa.
Mercedes-Benz EQE:n hinta Suomessa
EQE:n hinta Suomessa asemoituu selvästi edullisemmaksi kuin suuremman EQS:n, mutta se kilpailee samassa sarjassa Tesla Model S:n, BMW i5:n ja Audi e-tron GT:n kanssa.
Uuden EQE:n hinnat malliversioittain
Uuden auton hinnat ovat liikkuneet seuraavasti:
| Malliversio | Hinta alkaen |
|---|---|
| EQE 300 Business Edition | 69 390 € |
| EQE 350 4MATIC Business Edition | 76 890 € |
| EQE 300 | 77 100 € |
| EQE 350+ | 82 900 € |
| EQE 350 4MATIC | 84 600 € |
| EQE 500 4MATIC | 88 900 € |
| EQE AMG 53 4MATIC+ | 120 950 € |
Business Edition -varustetasot ovat olleet erityisen kiinnostavia yritysasiakkaille ja leasing-käyttöön, mutta myös yksityisostajat ovat löytäneet ne. SUV-mallit ovat oma lukunsa – esimerkiksi EQE 300 SUV alkaa noin 88 350 eurosta ja AMG 53 SUV -huippuversio noin 143 700 eurosta.
Käytetyn EQE:n hinnat – mitä kannattaa tietää?
Käytettyjen EQE-autojen markkina on Suomessa elinvoimainen. Artikkelin tekohetkellä myynnissä oli noin 170 autoa, ja hinnat vaihtelivat noin 27 000 eurosta reiluun 88 000 euroon.
Hintaeroja selittävät paitsi ikä ja ajokilometrit myös varustelu ja akun kunto. Tässä muutamia esimerkkejä markkinatilanteesta:
- Vuoden 2022 EQE 300, noin 36 000 km ajettuna – noin 42 400 €
- Vuoden 2023 EQE 350+, 259 000 km ajettuna – noin 27 240 €
- Vuoden 2024 EQE 300, 63 000 km ajettuna – noin 40 800 €
Käytettyä autoa valitessa tärkein yksittäinen luku on akun SOH-arvo (State of Health). Myynnissä olleiden yksilöiden SOH on vaihdellut noin 93,8 prosentista 99,5 prosenttiin. Esimerkiksi vuoden 2022 EQE 350+ on voitu myydä 95,5 prosentin SOH-arvolla, kun taas uudemman vuoden 2024 EQE 500 SUV:n SOH on ollut jopa 99,5 prosenttia.
Akkutakuu on sähköautoa ostaessa keskeinen asia. Useilla toimijoilla EQE:n akkutakuu on 10 vuotta tai 250 000 kilometriä, mikä antaa hyvän mielenrauhan käytetyn auton ostajalle.
Toimintamatka ja hinta – mikä malli on paras hinta-laatusuhde?
Parhaan hinta-laatusuhteen löytää usein takavetoisista malleista. EQE 300 tarjoaa riittävän suorituskyvyn ja pitkän toimintamatkan edullisimpaan hintaan. Jos tarvitset nelivetoa esimerkiksi raskaiden perävaunujen tai maaseutuolosuhteiden takia, EQE 350 4MATIC on järkevä lähtötaso.
Toimintamatkan ja hinnan suhdetta tarkastellessa EQE 350+ on mielenkiintoinen vaihtoehto: se tarjoaa malliston pisimmän toimintamatkan (jopa 681 km WLTP) ilman nelivedon lisäämää kulutusta.
EQE:n toimintamatka ja akku
Toimintamatka on sähköauton ostopäätöksen ytimessä. EQE:n kohdalla WLTP-arvot ovat kärkipäätä, mutta todellisuus riippuu käyttöolosuhteista.
Toimintamatka malliversioittain (WLTP)
Toimintamatkat menevät näin:
- EQE 300: jopa 640 km
- EQE 350+: jopa 681 km
- EQE 350 4MATIC: noin 590 km
- EQE 500 4MATIC: noin 590 km
- EQE AMG 53 4MATIC+: noin 520 km
Arkiajossa ratkaisevat ajotapa, nopeus ja ennen kaikkea lämpötila. Motortestin mukaan EQE toimii taksikäytössä toimintamatkan puolesta hyvin – tämä kertoo siitä, että auto kestää vaativaa ajoprofiilia.
Akun kunto ja SOH-arvo käytetyssä autossa
Käytettyä EQE:tä ostaessa akun kunto on tärkein yksittäinen tarkistuskohde. SOH-arvo näyttää, paljonko alkuperäistä kapasiteettia on tallella. Markkinoilla olevien autojen arvot ovat olleet rohkaisevia – yli 93 prosentin SOH-arvot ovat tyypillisiä, ja usein päästään lähelle 99 prosenttia.
Kannattaa myös varmistaa, että akkutakuu on voimassa ja että se siirtyy uudelle omistajalle. Tyypillisesti takuu on 10 vuotta tai 250 000 kilometriä.
Toimintamatka talvella – kokemuksia
Talvi on suomalaisen sähköautoilijan koetinkivi. EQE:n kohdalla kokemukset ovat olleet positiivisia, mutta toimintamatka laskee pakkasella kuten kaikissa sähköautoissa. Lämpöpumpun merkitystä ei voi liikaa korostaa – se vähentää energiankulutusta erityisesti kaupunkiajossa ja lyhyillä matkoilla.
Talvella toimintamatka voi laskea 20–30 prosenttia WLTP-arvosta riippuen pakkasen kovuudesta ja ajoprofiilista. Moottoritienopeuksissa ja kovalla pakkasella kulutus kasvaa luonnollisesti eniten.
EQE:n lataaminen
Latausominaisuudet ovat sähköauton arkea – ja EQE pärjää tässä vertailussa hyvin.
Lataustehot ja -nopeudet (AC/DC)
EQE tukee pikalatausta jopa 170 kW:n teholla. Hyvällä pikalaturilla 10–80 prosentin lataus hoituu tyypillisesti noin puolessa tunnissa.
Vaihtovirtalatauksen osalta vakiovarustukseen kuuluu 11 kW:n laturi. 22 kW:n AC-lataus on saatavilla lisävarusteena, mikä on hyödyllinen, jos lataat säännöllisesti esimerkiksi työpaikan tai kodin kolmivaihepisteessä.
| Lataustapa | Teho | Latausaika (10–80 %) |
|---|---|---|
| AC (vaihtovirta) | 11 kW | n. 8 h |
| AC (vaihtovirta, lisävaruste) | 22 kW | n. 4 h |
| DC (pikalataus) | jopa 170 kW | n. 30 min |
Latauskäytännön kokemuksia Suomessa
Suomen pikalatausverkosto on kehittynyt nopeasti, ja EQE:n 170 kW:n huipputeho riittää hyvin nykyiseen infrastruktuuriin. Useimmat suuret pikalatausasemat pystyvät tarjoamaan vähintään tämän tehon.
EQE tukee myös Mercedes me Charge -latauspalvelua, joka yhdistää useita eri operaattoreita yhden sovelluksen taakse. Tämä helpottaa lataamista erityisesti matkoilla, kun ei tarvitse hallita useita eri sovelluksia ja kortteja.
Latausvinkit ja akun esilämmitys
Sähköauton akku latautuu nopeimmin, kun se on optimaalisessa lämpötilassa. EQE:ssä on älykäs navigointi, joka osaa esilämmittää akun automaattisesti ennen pikalatausta. Tämä on erityisen tärkeää talvella – kylmä akku latautuu hitaammin ja voi rajoittaa lataustehoa merkittävästi.
Käytännön vinkki: kun asetat navigaattoriin pikalatausaseman määränpääksi, auto valmistautuu lataukseen optimaalisesti. Tämä on helppo tapa varmistaa nopein mahdollinen latauskokemus.
EQE:n ajokokemukset ja arviot
EQE:n ajokokemuksista on kertynyt Suomessa jo monipuolisesti tietoa. Auto on saanut kiitosta erityisesti mukavuudestaan, mutta myös kritiikkiä tietyistä ratkaisuistaan.
Plussat ja miinukset
Kokemukset voi tiivistää seuraavasti:
Plussat:
- Erinomainen mukavuus ja äänieristys
- Pitkä toimintamatka erityisesti takavetoisissa malleissa
- Laadukas ja moderni sisusta
- Tehokas pikalataus (170 kW)
- Kattava vakiovarustelu
Miinukset:
- Takatila on rajallinen suhteessa auton kokoon
- Hyperscreen-näyttö maksaa lisää
- Painava auto näkyy energiankulutuksessa talvella
- Hinta on korkea verrattuna esimerkiksi Teslaan
Vertailu kilpailijoihin
EQE kilpailee suoraan seuraavien autojen kanssa:
- Tesla Model S – pidempi toimintamatka ja laajempi latausverkosto, mutta viimeistelyltään karumpi
- BMW i5 – urheilullisempi ajettavuus ja perinteisempi muotoilu, mutta lyhyempi toimintamatka
- Audi e-tron GT – näyttävämpi muotoilu ja parempi suorituskyky, mutta korkeampi hinta ja lyhyempi toimintamatka
EQE:n valtti kilpailijoihin nähden on erinomainen mukavuus ja viimeistelty sisusta. Se ei ole urheilullisin eikä edullisin vaihtoehto, mutta se on kokonaisuutena erittäin tasapainoinen.
Kenelle EQE sopii?
EQE on suunnattu kuljettajille, jotka arvostavat mukavuutta, laatua ja edustavuutta. Se sopii erityisesti:
- Pitkiä työmatkoja ajaville
- Yrityskäyttöön ja edustusajoon
- Sähköauton ensiostajille, jotka haluavat laadukkaan vaihtoehdon Teslalle
- Niille, jotka arvostavat perinteistä sedan-muotoilua
Taksikäyttöön EQE on toimintamatkansa puolesta hyvä vaihtoehto, mutta takatila voi olla ongelma – kuten eräässä koeajossa osuvasti todettiin: “Taksiksi toimintamatkan puolesta, mutta poka voi kaivata tilaa päälle.”
EQE:n varusteet ja tekniikka
EQE:n tekniikka on Mercedes-Benzin huipputasoa, ja varustelista on pitkä.
MBUX Hyperscreen ja näytöt
EQE:n sisusta on saatavilla joko perinteisellä keskusnäytöllä tai vaikuttavalla MBUX Hyperscreenillä. Hyperscreen yhdistää kolme näyttöä yhdeksi lasipinnaksi: 12,3 tuuman kuljettajanäytön, 12,8 tuuman keskusnäytön ja matkustajan oman näytön.
Hyperscreen on vaikuttava, mutta myös kallis lisävaruste. Perusnäyttö riittää hyvin, mutta jos haluat auton olevan tekniikan näyteikkuna, Hyperscreen on oikea valinta.
Turvallisuus- ja avustinjärjestelmät
EQE on varustettu kattavalla turvallisuusvarustelulla. Vakiovarusteisiin kuuluvat muun muassa:
- DIGITAL LIGHT -ajovalot
- Pysäköintiavustimet
- DISTRONIC-älykäs vakionopeudensäädin
- ECO-avustin
- Head-Up Display (lisävaruste)
Tavaratila ja käytännöllisyys
Tavaratilan koko on noin 430 litraa, mikä on sedaniksi hyvä mutta ei poikkeuksellinen. Edessä on pieni frunk-tila latauskaapeleille.
Käytännöllisyyttä lisäävät ulosnousevat ovenkahvat, jotka parantavat aerodynamiikkaa mutta voivat olla hankalia talvella jäätyessään.
Yhteenveto – kannattaako Mercedes-Benz EQE ostaa?
Harva sähkösedan yltää EQE:n mukavuuteen, jos laatua ja edustavuutta pitää tärkeinä. Se ei ole halvin eikä tehokkain vaihtoehto, mutta se on kokonaisuutena erittäin tasapainoinen ja hyvin viimeistelty.
Uuden auton hinta on korkea, mutta käytettyjen autojen markkina tarjoaa mielenkiintoisia mahdollisuuksia. Erityisesti 2–3 vuotta vanhat takavetoiset mallit tarjoavat hyvän hinta-laatusuhteen, ja akkutakuu antaa turvaa käytetyn auton ostoon.
EQE sopii parhaiten kuljettajille, jotka viettävät paljon aikaa auton ratissa ja arvostavat hiljaista, mukavaa ja laadukasta matkustamista. Jos tarvitset tilavan takapenkin tai urheilullista ajettavuutta, kannattaa harkita myös kilpailijoita.
Usein kysytyt kysymykset (UKK)
Mikä on EQE:n todellinen toimintamatka?
Todellinen toimintamatka riippuu ajotavasta ja olosuhteista. Kesällä ja leudossa kelissä noin 500–600 km on realistinen arvio takavetoisille malleille. Talvella toimintamatka laskee noin 20–30 prosenttia, jolloin realistinen toimintamatka on noin 400–500 km.
Kuinka nopeasti EQE latautuu?
Pikalatauksessa 10–80 prosentin lataus kestää noin 30 minuuttia 170 kW:n huipputeholla. Vaihtovirtalatauksessa 11 kW:n teholla täysi lataus kestää noin 8 tuntia, ja 22 kW:n lisävarusteella noin 4 tuntia.
Mikä on EQE:n huoltoväli?
Sähköautoilla ei ole perinteistä huoltoväliä samalla tavalla kuin polttomoottoriautoilla. Tyypillisesti huoltotarve on 1–2 vuoden välein tai 30 000–40 000 kilometrin välein. Tarkka huoltoväli kannattaa tarkistaa omasta autosta ja huoltokirjasta.
Onko EQE:ssä vetokoukku saatavilla?
On. Vetokyky riippuu malliversiosta, mutta tyypillisesti se on noin 750 kg jarruttomalle ja 1 000–1 500 kg jarrulliselle perävaunulle. Tarkka vetokyky kannattaa varmistaa mallikohtaisista teknisistä tiedoista.
Tutustu myös Mercedes-Benz sähköautot-mallistoon
Mercedes-Benz sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu kokoaa merkin sähköautot yhteen vertailuun.
Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.
Lue seuraavaksi

Mercedes-Benz EQE SUV – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE SUV on saksalaisvalmistajan keskikokoinen sähkö-SUV, joka sijoittuu mallistossa EQB:n ja suuremman EQS SUV:n väliin. Se jakaa tekniikkansa EQE-sedanin kanssa, mutta tarjoaa korkeamman korin, enemmän sisätilaa ja paremman maavaran. Tämä artikk

Mercedes-Benz EQB – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQB on sähköinen katumaasturi, joka tarjoaa harvinaisen yhdistelmän: premium-viimeistelyn, runsaasti tilaa ja valinnaisen kolmannen istuinrivin. Se ei ole teknisesti uusin tulokas sähkö-SUVien luokassa, mutta se on yhä yksi käytännöllisimmistä va

Mercedes-Benz EQA – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQA on saksalaisvalmistajan kompakti sähkö-SUV, joka on ollut Suomen suosituimpia premium-sähköautoja jo usean vuoden ajan. Se yhdistää tuttua GLA-pohjaista muotoilua, laadukasta sisustaa ja riittävän toimintamatkan – mutta mikä sen hinta oikeast