Mercedes-Benz EQA – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQA on saksalaisvalmistajan kompakti sähkö-SUV, joka on ollut Suomen suosituimpia premium-sähköautoja jo usean vuoden ajan. Se yhdistää tuttua GLA-pohjaista muotoilua, laadukasta sisustaa ja riittävän toimintamatkan – mutta mikä sen hinta oikeast


Podcast-jakso
Mercedes-Benz EQA – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Halvin uusi Mercedes-Benz-sähköauto lähtee Suomessa 49 390 eurosta. Sillä ajaa WLTP:n mukaan jopa 556 kilometriä, ja mukana tulee GLA-pohjainen kori, laadukas sisusta ja tuttu tähtikeula. Mercedes-Benz EQA on ollut maan suosituimpia premium-sähköautoja jo usean vuoden ajan.
Käytettynä sama auto irtoaa noin 23 500 eurolla. Kysymys onkin, mitä sillä rahalla oikeasti saa.
Mercedes-Benz EQA lyhyesti
Mikä EQA on ja mihin se sijoittuu mallistossa?
EQA on Mercedes-Benzin sisäänkäyntimalli sähköautojen maailmaan. Se perustuu teknisesti polttomoottori-GLA:han (H247), mutta voimalinja on täysin sähköinen. Korotettu kompakti crossover siis. Vastassa ovat esimerkiksi BMW iX1, Audi Q4 e-tron ja Volvo EX40.
Mallistossa EQA sijoittuu EQB:n alapuolelle ja toimii brändin edullisimpana sähkö-SUV:na. Se on tehty ennen kaikkea kaupunki- ja työmatka-ajoon, mutta toimintamatka riittää pidemmällekin reissulle.
Malliversiot ja tekniset tiedot
EQA-mallistossa on kolme pääversiota, jotka eroavat toisistaan tehon, vetotavan ja toimintamatkan osalta. Päivityksen myötä etenkin perusmalli 250+ parani merkittävästi.
| Malli | Teho | Vetotapa | Akku (netto) | WLTP-toimintamatka | 0–100 km/h |
|---|---|---|---|---|---|
| EQA 250+ | 140 kW (190 hv) | Etuveto | 70,5 kWh | jopa 556 km | 8,6 s |
| EQA 300 4MATIC | 168 kW (228 hv) | Neliveto | 70,5 kWh | noin 530 km* | 7,7 s |
| EQA 350 4MATIC | 215 kW (292 hv) | Neliveto | 70,5 kWh | noin 456 km | 6,0 s |
*Arvo riippuu varustetasosta ja pyörien koosta.
EQA 250+ on malliston eniten myyty versio ja samalla toimintamatkallaan yllättävän kilpailukykyinen. Nelivetoversiot tuovat lisää pitoa ja suorituskykyä, mutta pidemmästä toimintamatkasta joutuu tinkimään.
Mercedes-Benz EQA hinta
Uuden auton hinnat Suomessa
EQA:n uuden auton hinnat ovat viime vuosina laskeneet merkittävästi. Business Edition -varustetasot ovat tuoneet auton sähkö-SUV-markkinoiden hintakilpailuun mukaan.
Suomen hinnaston mukaiset hinnat ovat artikkelin tekohetkellä seuraavat:
| Malli | Varustetaso | Hinta alkaen |
|---|---|---|
| EQA 250+ | Business Edition | 49 390 € |
| EQA 300 4MATIC | Business Edition | 51 390 € |
| EQA 250+ | AMG Line Business Edition | 52 390 € |
| EQA 350 4MATIC | Business Edition | 53 900 € |
| EQA 300 4MATIC | AMG Line Business Edition | 54 390 € |
| EQA 250+ | Perusvarustelu | 54 950 € |
| EQA 350 4MATIC | AMG Line Business Edition | 56 900 € |
| EQA 300 4MATIC | Perusvarustelu | 57 600 € |
| EQA 350 4MATIC | Perusvarustelu | 60 700 € |
Hintaerot selittyvät lähes kokonaan varustetasoilla. Business Edition -paketit ovat olleet erityisen suosittuja, koska ne sisältävät tyypillisesti navigoinnin, mukautuvan vakionopeudensäätimen ja muita keskeisiä varusteita järkevään hintaan.
Käytettyjen EQA-autojen hintataso
Käytettyjen EQA-autojen tarjonta on Suomessa kohtuullisen runsasta, mikä tarkoittaa hyviä mahdollisuuksia järkevään käytetyn auton kauppaan. Hintataso vaihtelee suuresti iän, kilometrien ja varusteiden mukaan.
Esimerkkejä markkinoilla olevista autoista:
- Vuoden 2021 EQA 250, 146 000 km ajettuna: noin 23 500 €
- Vuoden 2021 EQA 250, 90 500 km ajettuna: noin 27 500 €
- Vuoden 2023 EQA 250, 23 800 km ajettuna: noin 32 800 €
- Vuoden 2022 EQA 350 4MATIC, 65 000 km ajettuna: noin 34 500 €
Käytettyjen autojen hinnat ovat laskeneet uusien autojen hinnanalennusten myötä. Erityisesti ensimmäisten vuosien EQA-mallit ovat nykyään hinnoiltaan houkuttelevia, mutta niiden toimintamatka on lyhyempi kuin uudempien päivitettyjen mallien.
Mitä varusteita eri hintaluokissa saa?
Käytettyjen EQA-autojen varustelu vaihtelee paljon. Lämpöpumppu on Suomen oloihin erittäin suositeltava, ja sen olemassaolo kannattaa tarkistaa ilmoituksesta erikseen. Widescreen-näyttöpari, Distronic+ -mukautuva vakionopeudensäädin, AMG Line -varustepaketit ja vetokoukku ovat yleisiä. Head-up-näyttö ja panoraamakattoluukku tulevat vastaan harvemmin.
Akun kunnosta monet myyjät antavat SOH-arvon (State of Health). Myynnissä olevissa yksilöissä se on ollut tyypillisesti 93–96 prosenttia, mikä on sähköautolle normaalia ja kertoo akkujen hyvästä kestävyydestä.
Mercedes-Benz EQA toimintamatka
WLTP-toimintamatka malliversioittain
WLTP-lukemat menevät näin:
- EQA 250+: jopa 556 km
- EQA 300 4MATIC: noin 530 km
- EQA 350 4MATIC: noin 456 km
Ero perusmallin ja tehokkaimman nelivetomallin välillä on siis jopa 100 kilometriä. Tämä painaa mallivalinnassa: jos toimintamatka on tärkein kriteeri, 250+ on selkeästi järkevin valinta.
Päivityksen myötä EQA 250+ sai 65 kilometriä lisää toimintamatkaa aiempaan verrattuna. Parannus saavutettiin suuremmalla akulla (+4 kWh), uudella etumoottorilla ja paremmalla aerodynamiikalla. Myös 300 ja 350 -mallit saivat 21 kilometriä lisää toimintamatkaa.
Toimintamatka käytännössä – kesä vs. talvi
WLTP-arvo on mitattu ihanteellisissa olosuhteissa, ja käytännön toimintamatka riippuu paljon ajotavasta, nopeudesta ja säästä. Suomen olosuhteissa talvi tuo oman haasteensa.
Suuntaa-antavat luvut Suomen keleistä:
- Kesällä ja leudolla säällä EQA 250+:lla pääsee realistisesti noin 400–480 kilometriä yhdistetyssä ajossa
- Pakkasella toimintamatka laskee tyypillisesti 30–40 prosenttia
- Maantieajossa 120 km/h nopeudella kulutus nousee merkittävästi kaupunki- ja maantieseokseen verrattuna
Koeajojen perusteella EQA 250+ kulutti pakkasella ja reippaalla kaasujalalla noin 21 kWh/100 km, mikä tarkoittaa käytännön toimintamatkan jäävän selvästi alle 300 kilometrin. Normaalissa ajossa kulutus on kuitenkin maltillisempi.
Kulutus ja energiatehokkuus
EQA 250+:n WLTP-kulutus on 14,5 kWh/100 km, mikä on kompaktiksi sähkö-SUV:ksi hyvä arvo. Todellinen kulutus riippuu sitten ajotavasta ja olosuhteista.
Vinkkejä toimintamatkan maksimoimiseen:
- Käytä D Auto -tilaa, joka optimoi energian talteenoton liikenteen mukaan
- Esilämmitä auto ladatessa talvella
- Vältä ylinopeutta maantiellä
- Käytä lämpöpumppua tehokkaasti hyväksi
Mercedes-Benz EQA lataus
Lataustehot (AC ja DC)
EQA tukee sekä vaihto- että tasavirtalatausta:
- AC-lataus (vaihtovirta): 11 kW Type 2 -liittimellä
- DC-lataus (tasavirta): 100 kW CCS-liittimellä
11 kW AC-latausteho riittää hyvin kotilataukseen: tyhjä akku täyttyy yön aikana. 100 kW DC-pikalatausteho on luokkansa keskitasoa, mutta riittävä käytännön matka-ajoon.
Latausnopeus käytännössä ja latauskäyrä
Moottori.fi:n koeajossa EQA 250+ piti 100 kW:n lataustehon yllä koko 20–80 prosentin latausjakson ajan. Tämä on hyvä suoritus, sillä monet kilpailijat pudottavat lataustehoa jo aikaisemmin.
Pikalataus 10–80 prosenttiin kestää noin puoli tuntia. Käytännön luku: 100 kilometrin ajoon tarvittava energia tulee akkuun noin 10 minuutissa, kunhan varaustila on sopiva.
Akun esilämmitys ja talvilataus
EQA:ssa ei ole erillistä akun esilämmityspainiketta, mikä on harmillista talviolosuhteissa. Auto kuitenkin lämmittää akun automaattisesti navigoidessaan pikalaturille. Ilman navigointia kylmällä akulla latausteho voi jäädä alhaisemmaksi.
Talvilatauksessa kannattaa hyödyntää:
- Ajastettua esilämmitystä, joka lämmittää sekä auton että akun ladatessa
- Kotilatausta yön yli, jolloin akku on lämmin ajon alkaessa
- Pikalatausta vasta ajon jälkeen, kun akku on vielä lämmin
Mercedes-Benz EQA kokemukset ja arvio
Ajaminen ja ajomukavuus
EQA on ajettavuudeltaan miellyttävä ja helposti lähestyttävä auto. Se ei ole urheilullinen, mutta tarjoaa tasaisen ja mukavan ajotuntuman, joka sopii hyvin jokapäiväiseen käyttöön.
Jousitus on pehmeä ja mukavuuspainotteinen, mikä sopii Suomen huonokuntoisille teille. Ohjaus on kevyt ja tarkka, ja auto vaikuttaa todellista kokoluokkaansa pienemmältä. Kaupunkiajossa EQA on ketterä ja helppo pysäköidä.
D Auto -tila on yksi EQA:n parhaista ominaisuuksista. Se säätää energian talteenottoa automaattisesti liikenteen mukaan: kun edellä oleva auto hidastaa, myös EQA hidastaa talteenoton avulla. Tämä tekee ajamisesta rennompaa ja parantaa energiatehokkuutta.
Sisätila, tavaratila ja varustelu
EQA:n sisusta on laadukas ja miellyttävä. Materiaalit ovat hyviä, ja kokoaminen on tehty huolellisesti. Widescreen-näyttöpari tuo modernin ilmeen, ja MBUX-infotainmentjärjestelmä toimii sujuvasti.
Tavaratila on kuitenkin kompaktin luokan heikompia: vain 340 litraa. Se on vähemmän kuin monissa kilpailijoissa ja myös vähemmän kuin polttomoottori-GLA:ssa. Tavaratilan lattia on myös melko korkealla, mikä vaikeuttaa raskaiden esineiden nostamista.
Takaistuimella on kohtuullisesti tilaa, mutta keskimmäinen istuin on kapea. Auto onkin parhaimmillaan 1–2 hengen käytössä tai pienen perheen autona.
Mitä omistajat ja koeajat ovat sanoneet?
Moottori.fi:n koeajossa EQA 250+ sai kiitosta toimintamatkasta, vakiovarustelusta ja ajomukavuudesta. Kritiikkiä annettiin tavaratilasta ja hinnasta.
Omistajien kokemukset ovat olleet pääosin positiivisia. Erityisesti seuraavat asiat nousevat esiin:
- Toimintamatka on riittävä arkeen ja myös pidemmille matkoille
- Laadukas sisusta ja hiljainen matkustamo
- Luotettava arkiauto ilman suuria ongelmia
- Latausnopeus riittää käytännön tarpeisiin
Heikkouksina mainitaan usein tavaratilan koko, korkeahko hinta varusteltuna sekä takapenkin keskimmäisen istuimen kapeus.
EQA:n vahvuudet ja heikkoudet
Vahvuudet:
- Hyvä toimintamatka etenkin 250+-versiossa
- Laadukas ja miellyttävä sisusta
- Mukava ja helppo ajettava
- Kattava vakiovarustelu Business Edition -malleissa
- Hyvä Euro NCAP -turvallisuusluokitus (5 tähteä)
Heikkoudet:
- Pienehkö tavaratila (340 l)
- Korkea hinta erityisesti lisävarusteilla
- Latausteho (100 kW) jää jälkeen uusimmista kilpailijoista
- Akun esilämmitys ei ole käyttäjän hallittavissa
Mercedes-Benz EQA kilpailijat
Miten EQA vertautuu muihin premium-sähkö-SUV:ihin?
EQA kilpailee tiukassa luokassa, jossa vaihtoehtoja riittää. Tärkeimmät kilpailijat ovat:
| Malli | Hinta-arvio | Toimintamatka (WLTP) | Latausteho (DC) | Tavaratila |
|---|---|---|---|---|
| Mercedes-Benz EQA 250+ | alkaen 49 390 € | jopa 556 km | 100 kW | 340 l |
| BMW iX1 | noin 53 000 € | noin 440 km | 130 kW | 490 l |
| Audi Q4 e-tron | noin 52 000 € | noin 520 km | 175 kW | 520 l |
| Volvo EX40 | noin 52 000 € | noin 460 km | 200 kW | 460 l |
EQA:n vahvuus kilpailijoihin verrattuna on sen toimintamatka suhteessa hintaan erityisesti 250+-versiona. Heikkoutena ovat puolestaan pienempi tavaratila ja hitaampi pikalatausteho.
BMW iX1 on ajettavuudeltaan dynaamisempi, mutta sen toimintamatka jää selvästi EQA:ta lyhyemmäksi. Audi Q4 e-tron tarjoaa enemmän tilaa ja nopeamman latauksen, mutta on kalliimpi vastaavalla varustelulla. Volvo EX40 on tyylikäs ja latautuu nopeasti, mutta sen toimintamatka on lyhyempi.
Usein kysytyt kysymykset
Onko EQA:ssa neliveto?
EQA 250+ on etuvetoinen. Neliveto on saatavana EQA 300 4MATIC- ja EQA 350 4MATIC -malleissa. Neliveto parantaa pitoa liukkailla keleillä ja tuo lisää suorituskykyä, mutta se kasvattaa kulutusta ja lyhentää toimintamatkaa.
Kuinka monta kilometriä EQA:lla pääsee talvella?
Talvella toimintamatka laskee tyypillisesti 30–40 prosenttia. EQA 250+:lla pääsee pakkasella noin 250–350 kilometriä, kun ottaa huomioon ajotavan ja lämmityksen käytön. Lyhyessä kaupunkiajossa toimintamatka voi jäädä tätäkin lyhyemmäksi, koska auton lämmitys kuluttaa energiaa suhteessa enemmän.
Mikä on EQA:n vetokoukun vetomassa?
EQA:han on saatavana vetokoukku, jonka vetomassa on 1 500 kg jarrulliselle perävaunulle ja 750 kg jarruttomalle. Tämä riittää kevyiden veneiden, perävaunujen ja matkailuvaunujen vetämiseen, mutta ei raskaimpiin käyttötarkoituksiin.
Yhteenveto – kenelle EQA sopii?
Mercedes-Benz EQA on hyvä valinta, jos arvostat laatua, mukavuutta ja riittävää toimintamatkaa kohtuulliseen hintaan. Se sopii erityisesti:
- Kaupunki- ja työmatka-ajoon, jossa lataus tapahtuu pääosin kotona
- Pienille perheille ja 1–2 hengen talouksille
- Ensimmäiseksi premium-sähköautoksi
- Käyttäjille, jotka arvostavat Mercedes-Benzin brändiä ja sisustan laatua
EQA ei sovi kaikille. Jos tarvitset suuren tavaratilan, ajat paljon pitkiä matkoja pikalatureilla tai haluat nopeimman mahdollisen latauksen, kilpailijat voivat olla parempia vaihtoehtoja.
Käytettynä EQA on kuitenkin erinomainen hankinta. Erityisesti päivitetyt 250+-mallit tarjoavat hyvän toimintamatkan ja laadukkaan kokonaisuuden järkevään hintaan. Akkujen kunto on ollut hyvä, ja takuu antaa suojaa: ajoneuvotakuu on 3 vuotta tai 100 000 kilometriä ja ajoakun takuu 8 vuotta tai 160 000 kilometriä.
Tutustu myös Mercedes-Benz sähköautot-mallistoon
Mercedes-Benz sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu kokoaa merkin sähköautot yhteen vertailuun.
Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.
Lue seuraavaksi

Mercedes-Benz EQE SUV – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE SUV on saksalaisvalmistajan keskikokoinen sähkö-SUV, joka sijoittuu mallistossa EQB:n ja suuremman EQS SUV:n väliin. Se jakaa tekniikkansa EQE-sedanin kanssa, mutta tarjoaa korkeamman korin, enemmän sisätilaa ja paremman maavaran. Tämä artikk

Mercedes-Benz EQE – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE on saksalaisvalmistajan vastaus keskikokoisten sähkösedanien kysyntään. Se yhdistää perinteisen S-sarjan mukavuusperinnön ja nykyaikaisen sähköautotekniikan. Mutta mikä on auton todellinen toimintamatka Suomen olosuhteissa, miten se latautuu

Mercedes-Benz EQB – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQB on sähköinen katumaasturi, joka tarjoaa harvinaisen yhdistelmän: premium-viimeistelyn, runsaasti tilaa ja valinnaisen kolmannen istuinrivin. Se ei ole teknisesti uusin tulokas sähkö-SUVien luokassa, mutta se on yhä yksi käytännöllisimmistä va