Toyota sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu
Toyota on pitkään profiloitunut hybriditekniikan edelläkävijänä, mutta viime vuosina valmistaja on panostanut vahvasti myös täyssähköisiin malleihin. Mallisto on laajentunut nopeasti: vuonna 2025–2026 Toyotan sähköautot kattavat kaupunkimaastureista suuriin pa


Podcast-jakso
Toyota sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu
Toyotan täyssähköinen henkilöautomallisto mahtuu kolmeen nimeen: bZ4X, C-HR+ ja Urban Cruiser. Halvin niistä on bZ4X, jonka alkaen-hinta on 36 390 euroa. Kallein henkilöauto on puolestaan C-HR+, 44 990 euroa. Pakettiautopuolella valikoima on leveämpi, Proace Citystä 17 kuution Proace Maxiin.
Käytettynä bZ4X:ää saa noin 27 800 eurolla, kun auto on vuodelta 2023 ja mittarissa on 110 300 km. Uusi lähtee 36 390 eurosta. Väliin mahtuu siis melkein 9 000 euroa – ja juuri siksi akun kunto kannattaa tarkistaa ennen kauppoja.
Toyotan sähköautomallisto 2025–2026
Toyota keskittyi pitkään hybrideihin ja jätti täyssähkön muille. Ensimmäiset täyssähköiset henkilöautot tulivat markkinoille selvästi kilpailijoita myöhemmin. Nyt malleja on kolme, ja neljäs on tulossa.
Vuonna 2025–2026 Toyotan täyssähköinen henkilöautomallisto koostuu kolmesta katumaasturista: bZ4X, C-HR+ ja Urban Cruiser. Lisäksi mallistoon kuuluu kattava valikoima sähköisiä hyötyajoneuvoja Proace-perheessä.
Toyota panostaa akkutakuuseen enemmän kuin useimmat kilpailijat. Yhtiö luottaa siihen, että akku kestää – ja takuuehdot on kirjoitettu sen mukaan. Palaan takuisiin tarkemmin alempana.
Täyssähköiset henkilöautot
Kaikki kolme ovat katumaastureita. Pienin on Urban Cruiser, jonka saa myös nelivetoisena – luokassaan harvinaista. C-HR+ on keskikokoinen crossover, jonka Toyota teki nimenomaan Eurooppaan: siinä on C-HR:n muotokieli ja sähköinen voimalinja. Isoin on bZ4X, ja sen toimintamatka yltää 569 kilometriin, mikä tekee siitä malliston pitkän matkan auton.
Vuoden 2026 aikana mallisto saa vielä bZ4X Touringin, jossa on suurempi tavaratila ja lisää varustelua.
Sähköpakettiautot ja tila-autot
Proace-perhe on jaettu neljään kokoon. City on tarkoitettu kaupunkijakeluun, ja City Versosta saa saman auton henkilö- ja tavarankuljetukseen. Keskikokoinen Proace taipuu niin ikään Verso-matkustajaversiona. Max on sitten oma luokkansa: 17 kuutiota tavaraa, 110 kWh akku ja 420 kilometriä. Erot ovat ennen kaikkea siinä, paljonko tavaraa pitää saada kyytiin ja kuinka ahtaaseen paikkaan pitää mahtua. Versiot jakavat saman pohjarakenteen, joten ajoasento ja hallintalaitteet tuntuvat tutuilta mallista toiseen.
Toyota sähköautot – mallit ja tekniset tiedot vertailussa
Erot mallien välillä ovat isoja: hinnat liikkuvat 36 000 ja 75 000 euron välillä ja koko vaihtuu katumaasturista pakettiautoon. Alla jokainen malli erikseen.
Toyota bZ4X – hinta, tekniset tiedot ja toimintamatka
bZ4X oli Toyotan ensimmäinen täyssähköinen henkilöauto, ja se on edelleen malliston kulmakivi. Kyseessä on keskikokoinen katumaasturi, joka kilpailee esimerkiksi Skoda Enyaqin, Volkswagen ID.4:n ja Nissan Ariyan kanssa.
Teknisesti bZ4X tarjoaa kaksi akkukokoa ja sekä etu- että nelivedon:
- Ajoakku: 57,7 tai 73,1 kWh (brutto)
- Toimintamatka: jopa 569 km (WLTP, etuveto, 73,1 kWh akku)
- Kulutus: 13,9–15,9 kWh / 100 km (WLTP)
- Teho: 167–343 hv
- Kiihtyvyys 0–100 km/h: 5,1–8,6 s riippuen versiosta
- Tavaratila: 441–452 litraa
- Vetomassa: jopa 1 500 kg (AWD-version kanssa, nopeus rajoitettu 105 km/h)
Pikalatausteho on 150 kW, mikä tarkoittaa noin 30 minuutin pysähdystä 80 prosentin varaukseen. AC-lataus onnistuu 11 tai 22 kW teholla.
bZ4X on hinnoiteltu alkaen 36 390 eurosta (toimituskulut 600 € eivät sisälly hintaan). Tämä tekee siitä kilpailukykyisen vaihtoehdon luokassaan.
Toyota bZ4X Touring – uutuus, joka saapuu Suomeen keväällä 2026
Toyota bZ4X Touring on uusi erikoismalli, joka on herättänyt kiinnostusta erityisesti tilantarpeen vuoksi. Touring-versiossa tavaratila on kasvanut peräti 33 prosenttia verrattuna perus-bZ4X:ään.
Touring-mallin hinta alkaa 48 500 eurosta, ja se on parhaillaan ennakkomyynnissä. Ensimmäiset autot saapuvat Suomeen keväällä 2026.
Touring on tarkoitettu niille, jotka tarvitsevat sähkö-SUV:lta tavaratilaa – esimerkiksi perheille tai harrastusvälineiden kuljettajille.
Toyota C-HR+ – tyylikäs crossover
C-HR+ on uusi täyssähköinen crossover Euroopan markkinoille. Siinä on C-HR:n tuttu muotokieli ja alla täyssähköinen voimalinja.
C-HR+ on hinnoiteltu alkaen 44 990 eurosta, ja se on koeajettavissa Suomessa.
Malli vastaa kysyntään, jossa halutaan sekä muotoilua että sähköä samassa paketissa. C-HR+ sijoittuu hinnallisesti Urban Cruiserin ja bZ4X:n väliin, mutta painotus on enemmän muotoilussa ja ajettavuudessa.
Toyota Urban Cruiser – kompakti kaupunkimaasturi
Urban Cruiser on malliston pienin henkilöauto. Se on tehty kaupunkiin, jossa pienet mitat ja helppo pysäköinti ratkaisevat.
Urban Cruiserin hinta alkaa 39 390 eurosta, ja se on koeajettavissa Suomessa.
Kokoonsa nähden auto on tehty myös pohjoisiin olosuhteisiin: mallistosta löytyy nelivetoinen versio, mikä on luokassa harvinaista.
Toyota Proace City / Proace City Verso – kompaktit hyötyajoneuvot
Proace City on kompakti sähköpakettiauto kaupunkijakeluun ja kevyisiin keikkoihin. Verso on saman pohjalevyn matkustajaversio, jolla hoituu myös henkilökuljetus.
- Toyota Proace City: alkaen 46 370 €
- Toyota Proace City Verso: alkaen 49 870 €
Kilpailijoita ovat Peugeot e-Partner, Opel Combo-e ja Citroën ë-Berlingo. Ei ihme: tekniikka on sama kuin Stellantis-konsernin malleissa.
Toyota Proace / Proace Verso / Proace Max – suuremmat sähköpakettiautot
Isompi kalusto jakautuu kolmeen kokoluokkaan. Proace lähtee 55 520 eurosta: 75 kWh akku, 100 kW pikalataus ja 0–80 prosenttia noin puolessa tunnissa. Toimintamatka riittää pitkään päiväajoon. Verso on saman auton matkustajaversio, 64 610 euroa. Max on näistä suurin – 17 kuutiometriä, 110 kWh akku, 270 hv (200 kW) ja 420 kilometriä – ja se maksaa 75 590 euroa.
Toyota sähköautojen hinnat – uusien ja käytettyjen vertailu
Malliston hinnat asettuvat 36 000 ja 75 000 euron väliin. Alla alkaen-hinnat sellaisina kuin ne ovat artikkelin tekohetkellä.
| Malli | Alkaen-hinta |
|---|---|
| Toyota bZ4X | 36 390 € |
| Toyota Urban Cruiser | 39 390 € |
| Toyota C-HR+ | 44 990 € |
| Toyota bZ4X Touring | 48 500 € |
| Toyota Proace City | 46 370 € |
| Toyota Proace City Verso | 49 870 € |
| Toyota Proace | 55 520 € |
| Toyota Proace Verso | 64 610 € |
| Toyota Proace Max | 75 590 € |
Uusien Toyota-sähköautojen hinnat (2025–2026)
Listahinnat ovat alkaen-hintoja. Toimituskulut, noin 600 euroa, tulevat päälle, ja kampanjat voivat muuttaa loppusummaa.
Rahoitusta saa Easy Osamaksulla 1,99 prosentin korolla valikoituihin malleihin (bZ4X, bZ4X Touring, C-HR+, Urban Cruiser). Samalla on kampanja, jossa nelivedon saa etuvedon hinnalla tietyissä bZ4X-, C-HR+- ja Urban Cruiser -malleissa.
Käytettyjen Toyota-sähköautojen hintataso Suomessa
Käytettyjen markkina on vielä nuori, mutta tarjontaa alkaa olla. Hinta riippuu iästä, kilometreistä ja kunnosta – kuten aina.
Esimerkkejä käytettyjen autojen markkinahinnoista:
- Toyota bZ4X, vm. 2024, noin 19 000 km ajettu – noin 36 800 €
- Toyota bZ4X, vm. 2023, noin 110 300 km ajettu, akun kunto (SoH) 96,2 % – noin 27 800 €
- Toyota bZ4X Comfort, vm. 2023, noin 50 000 km ajettu, Aviloo-mittaus 96,6 % – noin 29 880 €
Tärkein tarkistettava asia on akku. Hyvä uutinen: useat kauppiaat, esimerkiksi Rinta-Jouppi, toimittavat nykyään akun kuntomittauksen auton mukana.
Toyota sähköautojen akku, takuut ja lataus
Akkutakuu on Toyotan selkein kilpailuetu sähkömarkkinalla. Harva valmistaja lupaa yhtä pitkää turvaa.
Akkutakuu ja EV-akkuturva (8 v / 160 000 km ja 10 v / 1 000 000 km)
Toyota tarjoaa sähköautoilleen kaksiportaisen akkutakuun:
- Akkutakuu: 8 vuotta tai 160 000 km. Takuu kattaa akun kapasiteetin heikentymisen alle 70 prosenttiin.
- EV-akkuturva: 10 vuotta tai 1 000 000 km. Tämä pidennetty turva aktivoituu, kun auto huolletaan määräaikaisesti Toyotan valtuutetussa huollossa. EV-akkuturva koskee henkilöautoja – ei Proace-perheen hyötyajoneuvoja.
Lisäksi EV-järjestelmän takuu on 5 vuotta tai 100 000 km.
Miljoonan kilometrin EV-akkuturva on markkinoiden harvinaisimpia ratkaisuja. Se kertoo jotain siitä, kuinka varmoja Toyotalla ollaan akun kestosta.
Lataus kotona ja julkisessa verkostossa
Autot latautuvat Type 2 -pistokkeella (AC) ja CCS2-pistokkeella (AC+DC), joten ne sopivat niin kotilatausasemaan kuin julkisiin pikalatureihin.
Toyota myy myös omaa latauspakettia. Se maksaa 599 € ja sisältää latausaseman, pääsyn latausverkostoon sekä 100 euron lahjakortin – noin 1 000 kilometriä sähköistä ajoa.
Julkisella puolella Toyota mainostaa pääsyä yhteen Euroopan suurimmista latausverkostoista. Suomessa pikalatureita on jo sen verran, että kaupunkien välinen ajo onnistuu ilman suurempia ongelmia.
Arjessa jako menee yksinkertaisesti: kotona auto latautuu yön aikana täyteen, ja matkan varrella hoidetaan tauot pikalaturilla. Siksi AC-latauksen teho riittää useimmille, kunhan pikalataus on kunnossa.
Toyota-latauspaketti (599 €)
Paketti on järkevin juuri ensimmäistä sähköautoa hankkivalle. Sisältö on lyhyesti tämä:
- Latausaseman kotiin
- Pääsyn latausverkostoon
- 100 euron lahjakortin latauksiin
599 euroa on kohtuullinen hinta, kun pelkkä asennettu kotilatausasema maksaa tyypillisesti saman verran tai enemmän.
Toyota sähköautot talvella – mitä ottaa huomioon Suomessa
Suomen olosuhteet asettavat sähköautoille omat haasteensa. Pakkanen vaikuttaa toimintamatkaan, latausnopeuteen ja akun käytökseen. Toyota on kuitenkin tehnyt autonsa myös pohjoisiin oloihin.
Kylmä akku ottaa virtaa vastaan hitaammin kuin lämmin, joten talvella kannattaa varata lataukselle hieman enemmän aikaa kuin kesällä.
Toimintamatka pakkasella
WLTP-lukema on mitattu lämpimässä. Talvella toimintamatka lyhenee tyypillisesti 20–30 prosenttia – riippuen pakkasesta, ajotavasta ja siitä, kuinka paljon autoa lämmittää sähköllä.
bZ4X:n 569 kilometriä tarkoittaa talvella noin 400–450 kilometriä. Se riittää arkiajoon ja pidemmällekin reissulle, kun latauspysähdykset suunnittelee etukäteen.
Akun esilämmitys ja ilmalämpöpumppu
Ilmalämpöpumppu parantaa energiatehokkuutta kylmässä. Se siirtää lämpöä ulkoilmasta pienellä sähköteholla, ja säästö näkyy etenkin välikausilla.
Akun esilämmitys on toinen tärkeä ominaisuus talvikäytössä. MyToyota-sovelluksen avulla voit:
- Esilämmittää auton matkapuhelimella
- Ajastaa latauksen haluttuun aikaan
- Hallita auton toimintoja etänä
- Käyttää digitaalista avainta
Esilämmitys kannattaa laittaa päälle aina kun auto on piuhassa. Silloin akku on valmiiksi lämmin ja toimintamatka paras mahdollinen heti lähdöstä.
Käytetyn Toyota-sähköauton osto-opas
Käytetyn sähköauton osto ei ole sama asia kuin polttomoottorisen. Akku on sekä kallein osa että se, jonka kunnosta kauppa syntyy tai kaatuu.
Mitä tarkistaa ennen ostoa (akun kunto, SOH, huoltohistoria)
Neljä asiaa ratkaisee kaupanteossa:
-
Akun kunto (SOH, State of Health): SOH kertoo akun jäljellä olevan kapasiteetin suhteessa uuteen. Hyvä SOH-arvo on yli 90 prosenttia, eli alle sen akku on jo menettänyt merkittävän osan kapasiteetistaan. Esimerkiksi markkinoilla olevissa käytetyissä bZ4X-malleissa SOH on ollut tyypillisesti 96 prosentin tuntumassa, vaikka autoa on ajettu 50 000–110 000 km.
-
Aviloo-mittaus: Aviloo on riippumaton akun kunnon mittauspalvelu, joka antaa luotettavan kuvan akun tilasta. Moni jälleenmyyjä toimittaa nykyään Aviloo-mittauksen autojen yhteydessä.
-
Huoltohistoria: Tarkista, että auto on huollettu määräaikaisesti. Toyotan sähköautoissa huoltohistoria on erityisen tärkeä, sillä määräaikaishuollot aktivoivat pidennetyn EV-akkuturvan (10 v / 1 000 000 km).
-
Toimintamatka ja kulutus: Koeajolla kannattaa seurata molempia. Vertaa lukemia WLTP-arvoihin ja kysy myyjältä auton tyypillinen kulutus.
Käytettyjen mallien hinnat ja saatavuus
Tarjonta on vielä rajallista mutta kasvaa koko ajan. Yleisin käytetty malli on bZ4X, koska se on ollut markkinoilla pisimpään.
Hinnat ovat laskeneet nopeasti, kuten sähköautoilla yleensä. Uusi bZ4X maksaa noin 36 000 euroa, mutta parin vuoden ikäinen yksilö lähtee 28 000–37 000 eurolla varusteista ja kilometreistä riippuen.
Yksi asia vielä: siirtyykö akkutakuu uudelle omistajalle? Toyotalla takuu on yleensä sidottu autoon eikä omistajaan, mutta varmista se silti tapauskohtaisesti.
Mikä Toyota-sähköauto sopii sinulle?
Mallisto on rakennettu niin, että jokaiselle käyttötarkoitukselle löytyy oma vaihtoehtonsa. Kaikki kolme henkilöautoa ovat katumaastureita, joten valinta tehdään koon, hinnan ja käyttötarkoituksen mukaan. Taulukossa on tiivistetty olennaisimmat erot.
Vertailu: bZ4X vs. C-HR+ vs. Urban Cruiser
| Ominaisuus | Urban Cruiser | C-HR+ | bZ4X |
|---|---|---|---|
| Hinta alkaen | 39 390 € | 44 990 € | 36 390 € |
| Kokoluokka | Kompakti katumaasturi | Keskikokoinen crossover | Keskikokoinen katumaasturi |
| Toimintamatka | Lyhyempi, kaupunkikäyttöön | Keskitasoa | Jopa 569 km (WLTP) |
| Neliveto | Saatavilla | Saatavilla | Saatavilla |
| Tavaratila | Kompakti | Keskitasoa | 441–452 l |
Urban Cruiser menee kaupunkiajoon ja työmatkoille, joissa lyhyet siirtymät ja helppo pysäköinti ratkaisevat. Ensimmäiseksi sähköautoksi se on houkutteleva, ja nelivedon ansiosta se ei jää pelkäksi kesäautoksi.
C-HR+ on tyylitietoisen valinta. Siinä on muotoilua ja sähköä samassa paketissa, ja se vetoaa niihin, joille auto on myös identiteetin jatke. Kolmikosta se on kallein, 44 990 eurosta.
bZ4X on perheiden ja pitkän matkan auto. Toimintamatka on luokan parhaimmistoa, ja tila riittää arjen kuljetuksiin. Hinnalla mitattuna se on itse asiassa malliston halvin täyssähköinen henkilöauto, ja tavaratilaa on 441–452 litraa.
Perheille ja kuljetustarpeisiin: Proace-mallisto
Jos tavaraa tai matkustajia pitää kuljettaa, katse Proace-mallistoon. City hoitaa kevyet keikat ja kaupunkijakelun, Verso tuo mukaan matkustajatilat. Keskikokoinen Proace on perusvalinta, ja Proace Verso menee henkilökuljetuksiin – taksista yrityksen kyytipalveluun. Max on sitten se, jolla viedään 17 kuutiota kerrallaan.
Usein kysytyt kysymykset (UKK)
Mikä on Toyotan halvin sähköauto?
bZ4X, 36 390 euroa. Toimituskulut 600 euroa eivät sisälly hintaan, ja varusteet nostavat summaa. Urban Cruiser lähtee 39 390 eurosta.
Kuinka pitkä toimintamatka Toyota-sähköautoilla on?
Pisin lukema on bZ4X:n 569 km (WLTP) 73,1 kWh:n akulla ja etuvedolla. Lyhyemmällä akulla pärjää arjessa. Ajotapa, keli ja vuodenaika vaikuttavat paljon: talvella matka lyhenee tyypillisesti 20–30 prosenttia, ja kovimmilla pakkasilla pudotus on suurempi.
Voiko Toyota-sähköautolla vetää peräkärryä?
Voi. bZ4X vetää AWD-versiona jopa 1 500 kg, mutta nopeus on silloin rajattu 105 km/h. Jarrullinen perävaunumassa on aiemmissa malleissa ollut 750 kg. Tarkat arvot kannattaa aina katsoa oman mallin ja varustelun kohdalta.
Kuinka nopeasti Toyota-sähköauto latautuu?
bZ4X:n pikalatausteho on 150 kW, jolla 80 prosenttia täyttyy noin puolessa tunnissa. AC-lataus hoituu 11 tai 22 kW:lla mallista riippuen. Proacen pikalataus on 100 kW, ja 0–80 prosenttia kestää sekin noin 30 minuuttia. Käytännön ero syntyy siis lähinnä siitä, kuinka usein autoa ladataan matkan varrella.
Yhteenveto ja suositukset
Mallisto kattaa nyt kaiken kompaktista kaupunkimaasturista suureen pakettiautoon, ja bZ4X on hinnoiteltu kilpailukykyisesti. Hinnat ja varusteet elävät kuitenkin koko ajan, joten ne kannattaa tarkistaa myyjältä ennen kauppoja.
Lyhyesti sanottuna:
- Kaupunkiin ja ensimmäiseksi sähköautoksi Urban Cruiser.
- Tyylin perässä C-HR+.
- Perheelle ja pitkille matkoille bZ4X – ja jos tavaratila loppuu kesken, bZ4X Touring saapuu keväällä 2026.
- Kuljetuksiin Proace: Citystä Maxiin.
Toyotan vahvuus on takuissa ja akkutekniikan kestävyydessä. Kymmenen vuoden ja miljoonan kilometrin EV-akkuturva on markkinoiden kattavimpia.
Kokonaiskustannus ei ole pelkkä hankintahinta. Siihen lasketaan lataus, huollot ja vakuutukset – ja huollot ovat sähköautossa tyypillisesti polttomoottoria pienemmät. Pidemmällä aikavälillä se kääntää laskelmaa sähkön puolelle.
Käytettyä bZ4X:ää katsoessa SOH-lukema ja huoltohistoria kannattaa laittaa vierekkäin. Halvin yksilö ei ole halvin, jos akku on jo vajonnut reilusti alle 90 prosentin.
Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.
Lue seuraavaksi

Mercedes-Benz EQE SUV – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE SUV on saksalaisvalmistajan keskikokoinen sähkö-SUV, joka sijoittuu mallistossa EQB:n ja suuremman EQS SUV:n väliin. Se jakaa tekniikkansa EQE-sedanin kanssa, mutta tarjoaa korkeamman korin, enemmän sisätilaa ja paremman maavaran. Tämä artikk

Mercedes-Benz EQE – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE on saksalaisvalmistajan vastaus keskikokoisten sähkösedanien kysyntään. Se yhdistää perinteisen S-sarjan mukavuusperinnön ja nykyaikaisen sähköautotekniikan. Mutta mikä on auton todellinen toimintamatka Suomen olosuhteissa, miten se latautuu

Mercedes-Benz EQB – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQB on sähköinen katumaasturi, joka tarjoaa harvinaisen yhdistelmän: premium-viimeistelyn, runsaasti tilaa ja valinnaisen kolmannen istuinrivin. Se ei ole teknisesti uusin tulokas sähkö-SUVien luokassa, mutta se on yhä yksi käytännöllisimmistä va