Merkit ja mallit

MG sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu

MG on noussut nopeasti yhdeksi näkyvimmistä kiinalaisista sähköautomerkeistä Suomessa. Brändin tunnistaa yhä brittiläisestä perinnöstään, mutta nykyään MG:t suunnitellaan ja valmistetaan SAIC Motorin omistuksessa. Mallisto on laaja: kompakteista kaupunkiautois

Vitali··10 min
Kolme MG-sähköautoa iltahämärässä suomalaisella asuinalueella.

Podcast-jakso

MG sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu

MG4 maksaa uutena noin 24 900 euroa, ja MG:n takuu kestää seitsemän vuotta. Käytetyn ZS EV:n saa 16 000 eurolla. Siinä on koko brändin idea: paljon autoa pienellä rahalla.

Skaala on laajempi kuin hinta antaa ymmärtää: viistoperä, farmari, kaksi katumaasturia ja kaksipaikkainen roadster. Täyssähköisiä malleja on viisi, ja kuudentena joukkoon lasketaan jo poistunut ZS EV.

Artikkelin tiedot on tarkistettu marraskuussa 2025.

MG sähköautot lyhyesti

MG eli Morris Garages sai alkunsa 1920-luvun Iso-Britanniassa. Nykyään brändin omistaa kiinalainen SAIC Motor, ja autot valmistetaan pääosin Kiinassa. Suomessa MG:n maahantuonnista ja huollosta vastaa Hedin Automotive, jolla on 12 toimipistettä eri puolilla maata.

MG:n suosio perustuu pitkälti hyvään hinta-laatusuhteeseen. Autot ovat varustelultaan kattavia ja tekniikaltaan nykyaikaisia, mutta hinnoiltaan usein maltillisempia kuin vastaavat eurooppalaiset mallit. Erityisesti MG4 on ollut Suomessa myyntimenestys, ja se on tuonut sähköautoilun monen perheen ulottuville.

MG:n mallistossa on sekä täyssähköautoja että hybridejä. Pääpaino on täyssähköisissä, mutta hybridit mainitaan, koska ne kuuluvat samaan saliin.

MG:n sähköautomallit 2025–2026

MG:n täyssähköinen mallisto koostuu tällä hetkellä viidestä mallista:

  • MG4 EV – kompakti viistoperä, joka on MG:n myydyin sähköauto
  • MG5 – täyssähköinen farmari, harvinaisuus sähköautomarkkinalla
  • MG S5 EV – kompakti katumaasturi
  • MG S6 EV – iso katumaasturi takavetona tai nelivetona
  • MG Cyberster – urheilullinen roadster

Käytettynä löytyy myös vanhempaa MG ZS EV -mallia, joka oli MG:n ensimmäinen täyssähköauto Suomen markkinoilla.

Täyshybridejä mallistossa ovat MG3 Hybrid+ ja MG ZS Hybrid+. Lataushybridi MG HS PHEV täydentää valikoiman.

MG4 EV

MG4 on MG:n malliston kulmakivi ja yksi Suomen suosituimmista edullisista sähköautoista. Se on kompakti viistoperä, joka tarjoaa perheauton tilat pieneen kokoon pakattuna.

MG4:stä on useita versioita, jotka eroavat toisistaan akun koon ja varustelun suhteen. Perusmalli Urban on varustettu 43 kWh:n LFP-akulla, jonka WLTP-toimintamatka on noin 325 kilometriä. Standard-versiossa on 51 kWh:n akku ja noin 350 kilometrin toimintamatka. Luxury-mallissa on 64 kWh:n akku ja jopa 435 kilometrin toimintamatka.

Kaikki MG4:t ovat takavetoisia lukuun ottamatta suorituskykyistä XPOWER-versiota, jossa on neliveto ja kahden moottorin yhteisteho 320 kW. XPOWER kiihtyy 0–100 km/h noin 3,8 sekunnissa.

MG4:n vakiovarusteluun kuuluu muun muassa adaptiivinen vakionopeudensäädin, LED-ajovalot, 360-kamera, lämmitettävä ratti ja etuistuimet sekä langaton Apple CarPlay ja Android Auto. Lämpöpumppu on vakiovarusteena, mikä parantaa toimintamatkaa talvella.

MG4:n hinnat alkavat noin 24 900 eurosta, mikä tekee siitä yhden edullisimmista tavoista päästä sähköautoiluun Suomessa. Ensimmäiseksi sähköautoksi se on helppo perustella: kaupunkikoko, takaveto ja hinta kohdallaan.

MG5

MG5 on täyssähköinen farmari, joka on edelleen harvinaisuus sähköautomarkkinalla. Se tarjoaa perinteisen farmarikorin hyödyt: suuren tavaratilan ja käytännöllisyyden.

MG5:ssä on 50 kWh:n akku perusversiossa ja 61,1 kWh:n akku Luxury-varustelussa. Toimintamatka on noin 350 kilometriä WLTP-mittauksessa. Auto on etuvetoinen, mikä erottaa sen takavetoisesta MG4:stä.

MG5:n vahvuus on erityisesti tavaratila. Se on tilava ja muodoltaan käytännöllinen, joten auto sopii hyvin esimerkiksi lastenvaunujen tai harrastusvälineiden kuljettamiseen.

Uutena MG5:tä ei enää juuri saa Suomesta, mutta käytettynä se on hyvä vaihtoehto farmaria etsivälle. Käytettyjen MG5-mallien hinnat liikkuvat noin 20 000 eurossa.

MG S5 EV

MG S5 EV on kompakti katumaasturi, joka sijoittuu mallistossa MG4:n yläpuolelle. Se on suunniteltu vastaamaan kysyntään, jossa halutaan sähköauton edullisuus mutta katumaasturin korimalli.

S5 EV:ssä on joko 49 kWh:n tai 64 kWh:n akku. Pienemmällä akulla toimintamatka on noin 400 kilometriä ja suuremmalla jopa 465 kilometriä WLTP-mittauksessa. Auto on takavetoinen.

Varustelu on samaa tasoa kuin MG4:ssä: lämpöpumppu, 360-kamera, adaptiivinen vakionopeudensäädin ja lämmitettävät istuimet kuuluvat vakiovarustukseen. Autossa on myös MG:n uusin iSMART-järjestelmä, jonka avulla autoa voi ohjata etänä puhelinsovelluksella.

MG S5 EV:n hinnat alkavat noin 31 800 eurosta. Se on hieman kalliimpi kuin MG4, mutta tarjoaa enemmän tilaa ja nykyaikaisemman tekniikan. Pienen katumaasturin etsijälle tämä on suora vastaus.

MG S6 EV

MG S6 EV on malliston suurin täyssähköinen katumaasturi. Se kilpailee kokoluokassaan esimerkiksi Tesla Model Y:n ja Nissan Ariyan kanssa, mutta tarjoaa usein edullisemman hinnan.

S6 EV:ssä on 77 kWh:n akku, ja WLTP-toimintamatka on jopa 485 kilometriä. Sitä saa taka- ja nelivetoisena. Neliveto tuo lisää pitoa talvella, mutta kuluttaa hieman enemmän sähköä.

S6 EV:n erikoisuus on etutila eli frunk, jonka tilavuus on 124 litraa. Se tarjoaa lisää säilytystilaa esimerkiksi latauskaapeleille.

Varustelu on kattavaa: MG S6 EV:ssä on muun muassa 360-kamera, lämpöpumppu, lämmitettävät istuimet ja ohjauspyörä sekä langaton puhelimen lataus. Hinnat alkavat noin 44 900 eurosta. Ison sähkö-SUV:n kaipaajalle S6 tarjoaa tilaa ja halutessa nelivedon.

MG Cyberster

MG Cyberster on malliston yllättäjä: urheilullinen kaksipaikkainen roadster, jossa on sähkövoimalinja. Se on henkilöauto, joka yhdistää avoimen korin ajamisen ilon sähköiseen voimansiirtoon.

Cybersterissä on 77 kWh:n akku ja toimintamatka noin 500 kilometriä. Auto on saatavana takavetoisena ja nelivetoisena. Nelivetoversiossa on kahden moottorin yhteisteho, joka vie auton 0–100 km/h alle neljässä sekunnissa.

Cyberster on selvästi kallein MG:n mallistossa, ja sen hinnat alkavat noin 66 750 eurosta. Se ei sovi kaikille, ja juuri siksi se on kiinnostava.

MG ZS EV

MG ZS EV oli MG:n ensimmäinen täyssähköauto Suomen markkinoilla. Se on kompakti katumaasturi, jota myytiin vuosina 2021–2024. Nykyään se on korvattu MG S5 EV:llä.

ZS EV:ssä on 44 kWh:n akku ja toimintamatka noin 350 kilometriä WLTP-mittauksessa. Auto on etuvetoinen.

Vaikka ZS EV ei ole enää uutena myynnissä, se on edelleen hyvä vaihtoehto käytettynä. Käytettyjen ZS EV -mallien hinnat alkavat noin 16 000 eurosta, mikä tekee siitä yhden edullisimmista tavoista päästä sähköautoiluun. Budjettitietoiselle se on halvin reitti MG:n sähkömaailmaan.

MG sähköautojen hinnat – uusi vs. käytetty

MG:n hintataso on ollut yksi sen suurimmista valteista Suomen markkinoilla. Uusien autojen hinnat ovat usein tuhansia euroja halvempia kuin vastaavien eurooppalaisten merkkien.

Malli Uuden hinta (alkaen) Käytetyn hinta (esimerkki)
MG4 EV Urban ~24 900 € 18 900–21 900 € (2023, 37 000–59 000 km)
MG4 EV Luxury ~30 000 € 20 900–28 900 € (2023–2025)
MG5 Comfort ei enää uutena ~19 900 € (2023, 57 000 km)
MG5 Luxury LR ei enää uutena ~20 900 € (2023, 49 000 km)
MG S5 EV Comfort ~31 800 € 26 500–28 500 € (2025–2026, esittelyautoja)
MG S6 EV Luxury ~44 900 € 46 400 € (esittelyauto)
MG Cyberster ~66 750 € –
MG ZS EV Luxury ei enää uutena ~16 400 € (2021, 82 000 km)

Käytettyjen autojen hinnat vaihtelevat paljon kunnon, varustelun ja ajokilometrien mukaan. Etenkin MG4:n kohdalla on saatavilla hyviä tarjouksia, koska autoa on myyty Suomessa jo vuodesta 2022 lähtien.

MG4 vs. MG5 vs. MG S5 vs. MG S6 – vertailu

Seuraava taulukko kokoaa yhteen tärkeimmät tekniset tiedot ja auttaa hahmottamaan erot mallien välillä.

Ominaisuus MG4 EV MG5 MG S5 EV MG S6 EV
Korimalli Viistoperä Farmari Katumaasturi Iso katumaasturi
Akku 43–64 kWh 50–61,1 kWh 49–64 kWh 77 kWh
Toimintamatka (WLTP) 325–435 km ~350 km 400–465 km jopa 485 km
Vetotapa Taka (AWD XPOWER) Eteen Taka Taka / neliveto
Teho 125–320 kW 115–130 kW 125–170 kW 250–320 kW
Tavaratila ~363 l ~479 l ~453 l ~500 l + frunk 124 l
Hinta (alkaen) ~24 900 € ei enää uutena ~31 800 € ~44 900 €

Taulukosta näkee, että mallit eroavat toisistaan eniten korimallin, toimintamatkan ja hinnan suhteen. MG4 on edullisin ja kompaktein, kun taas S6 EV on suurin ja kallein.

Kaikissa malleissa on Type 2- ja CCS-latausliitännät. DC-pikalatausteho vaihtelee mallin mukaan, mutta kaikki tukevat vähintään 100 kW:n lataustehoa. V2L-ominaisuus eli virran ulosotto on saatavilla useimmissa malleissa, mikä mahdollistaa esimerkiksi sähkötyökalujen tai retkeilyvarusteiden käytön auton akusta.

Kenelle mikäkin MG-malli sopii?

Kuusi mallia tarkoittaa kuutta eri käyttötarkoitusta, eikä valinta ole niin vaikea kuin miltä näyttää.

MG4 EV on se, jonka useimmat ostavat ensimmäiseksi sähköautokseen: pieni, edullinen ja kaupunkikäyttöön mitoitettu. MG5 puolestaan on farmari, jota ei enää saa uutena – käytettynä se on harvinainen löytö kenelle tahansa, joka tarvitsee tavaratilaa.

Katumaasturia kaipaavan valinta osuu S5 EV:n ja S6 EV:n väliin. S5 on kompakti ja toimintamatkaltaan riittävä, S6 taas iso, tehokas ja halutessa nelivetoinen. Cyberster on oma lukunsa: kaksipaikkainen avoauto, joka ei yritäkään olla järkevä. Ja jos budjetti on tiukka, käytetty ZS EV avaa saman oven halvimmalla.

MG:n takuu ja huolto Suomessa

MG:n tehdastakuu kestää 7 vuotta tai 150 000 kilometriä, kumpi raja tulee ensin vastaan. Se on alan pisimpiä takuita ja kattaa myös akun.

Takuun edellytyksenä on, että auto huolletaan valtuutetussa MG-huollossa määräaikaisohjelman mukaisesti. Suomessa huoltoverkoston muodostaa Hedin Automotive, jolla on toimipisteitä eri puolilla maata.

Huoltovälit ovat sähköautoille tyypillisesti pitkät. MG:n huolto-ohjelma edellyttää huoltoa yleensä kerran vuodessa tai 20 000–30 000 kilometrin välein. Sähköauton huollossa ei ole öljynvaihtoja eikä polttomoottorin muita toimenpiteitä, joten huoltokustannukset ovat tyypillisesti matalammat kuin bensiiniautossa.

MG sähköautojen käyttökokemus Suomessa

Suomen talvi asettaa haasteita kaikille sähköautoille, eikä MG ole poikkeus. Toimintamatka lyhenee pakkasella tyypillisesti 20–30 prosenttia, mikä on hyvä ottaa huomioon autoa valitessa.

MG:n malleissa on lämpöpumppu vakiovarusteena, mikä parantaa toimintamatkaa talvella verrattuna autoihin, joissa on pelkkä sähkövastus. Akuston esilämmitys nopeuttaa pikalatausta kylmällä säällä.

Lämmitettävä etutuulilasi, etuistuimet ja ohjauspyörä kuuluvat useimpien mallien vakiovarustukseen, mikä parantaa mukavuutta pakkasilla. One Pedal -ajo eli yhden polkimen ajotapa helpottaa liikenteessä ajamista ja parantaa energiatehokkuutta.

Latauksen suhteen MG:t toimivat kuten muutkin sähköautot. Kotilataus hoituu Type 2 -pistokkeella, ja matkalla käytetään CCS-pikalatausta. Pikalataustehot ovat 100–150 kW luokkaa, mikä riittää hyvin arkipäivän matkustamiseen.

MG sähköautojen rahoitus ja kampanjat

MG:n rahoitustarjoukset ovat olleet aktiivisia, ja mallistoon on usein saatavilla edullisia korkotarjouksia. Artikkelin tekohetkellä uusille MG-autoille on tarjolla rahoitus 1,99 prosentin korolla. Käytetyille autoille korko on 2,99 prosenttia.

MG on ollut mukana myös romutuspalkkiokampanjassa. Romutuspalkkion suuruus on 2 500 euroa sähköauton hankinnassa, ja hybridimalleissa palkkio voi olla jopa 4 000 euroa tuplapalkkion ansiosta.

Rahoitusesimerkki: MG3 Hybrid+ Luxury maksaa 24 725 euroa, ja 72 kuukauden rahoituksella kuukausierä on noin 299 euroa. Todellinen vuosikorko on tällöin noin 3,66 prosenttia.

Käytetyn MG-sähköauton ostajan opas

Käytetty MG-sähköauto voi olla erinomainen hankinta, mutta muutama asia on hyvä tarkistaa ennen ostopäätöstä.

Akun kunto on tärkein yksittäinen asia. Akun kapasiteetti heikkenee käytön myötä, ja sen kunto ilmoitetaan usein SOH-arvona (State of Health). Pyydä myyjältä akun kuntoraportti tai tarkista se auton tietojärjestelmästä. 90 prosenttia on hyvä taso; sitä alempi lukema vaatii selityksen.

Huoltohistorian tarkistaminen on myös tärkeää. Varmista, että auto on huollettu valtuutetussa MG-huollossa määräaikaisohjelman mukaisesti. Tämä on edellytys myös takuun voimassaololle.

Takuun siirtyminen on hyvä selvittää ennen kauppaa. MG:n 7 vuoden takuu siirtyy pääsääntöisesti uudelle omistajalle, mutta ehdot kannattaa varmistaa.

Yleisiä tarkistuskohteita käytetyssä MG:ssä ovat muun muassa:

  • Jousitus ja alusta – erityisesti MG4:ssä on raportoitu alustan ääniä
  • Ohjelmistopäivitykset – varmista, että auton ohjelmistot ovat ajan tasalla
  • Renkaiden kuluminen – sähköautot kuluttavat renkaita nopeammin painonsa vuoksi
  • Korin kunto – erityisesti suolattuina talvina ajettujen autojen kohdalla

MG sähköautojen hyvät ja huonot puolet

MG:n vahvuudet ja heikkoudet kannattaa punnita huolellisesti ennen ostopäätöstä.

Hyvät puolet:

  • Edullinen hinta verrattuna moniin kilpailijoihin
  • Kattava vakiovarustelu
  • 7 vuoden takuu
  • Hyvä toimintamatka erityisesti S5 EV:ssä ja S6 EV:ssä
  • Lämpöpumppu vakiovarusteena
  • V2L-virranulosotto useimmissa malleissa

Huonot puolet:

  • Brändin maine on vielä vakiintumaton Suomessa
  • Huoltoverkosto on suppeampi kuin suurilla valmistajilla
  • Jälleenmyyntiarvo voi olla epävarma
  • Ohjelmistopäivitykset ja käyttöliittymä eivät ole kaikilta osin huipputasoa
  • Sisustusmateriaalit ovat joissakin malleissa vaatimattomampia kuin kilpailijoilla

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka pitkä takuu MG-sähköautoissa on?

7 vuotta tai 150 000 kilometriä. Takuu kattaa myös akun.

Mikä MG-sähköauto on edullisin?

MG4 EV Urban on edullisin uusi MG-sähköauto, ja sen hinta alkaa noin 24 900 eurosta. Käytettynä edullisin vaihtoehto on MG ZS EV, jonka hinnat alkavat noin 16 000 eurosta.

Mikä MG-sähköautoissa on paras toimintamatka?

MG S6 EV tarjoaa pisimmän toimintamatkan, jopa 485 kilometriä WLTP-mittauksessa. MG Cybersterissä toimintamatka on noin 500 kilometriä.

Voiko MG-sähköautoa ladata kotona?

Kyllä. Kaikissa MG:n sähköautoissa on Type 2 -latausliitäntä, joka sopii kotilataukseen. CCS-pikalatausliitäntä hoitaa matkalla lataamisen.

Mitä MG:n V2L-ominaisuus tarkoittaa?

V2L (Vehicle-to-Load) mahdollistaa sähkön ulosoton auton akusta. Voit siis kytkeä autoon esimerkiksi sähkötyökaluja, retkeilyvarusteita tai vaikka jääkaapin.

Onko MG luotettava merkki?

MG:n luotettavuudesta on vielä vähän pitkäaikaista kokemusta Suomen markkinoilla. Brändin taustalla on kuitenkin suuri kiinalainen SAIC Motor, ja 7 vuoden takuu antaa turvaa omistajalle. Nettiauton käyttäjäarvosteluissa MG on saanut arvosanan 3,9/5.

Yhteenveto – mikä MG sähköauto kannattaa valita?

MG:n mallisto tarjoaa vaihtoehdon lähes jokaiseen tarpeeseen. Valinta kannattaa tehdä oman käyttötarkoituksen ja budjetin mukaan.

Ensimmäiseksi sähköautoksi suosittelemme MG4 EV:tä. Se on edullinen, käytännöllinen ja tarjoaa riittävän toimintamatkan arkipäivän ajoon.

Katumaasturia etsivälle MG S5 EV on hyvä valinta. Se yhdistää kohtuullisen hinnan, hyvän toimintamatkan ja nykyaikaisen tekniikan.

Isompaa autoa tarvitsevalle MG S6 EV on varteenotettava vaihtoehto. Sen toimintamatka riittää jo pidemmille matkoille, ja neliveto tuo lisäturvaa talvella.

Farmarin tiloja kaipaavalle käytetty MG5 on käytännössä ainoa täyssähköinen vaihtoehto tässä kokoluokassa kohtuulliseen hintaan.

Jos budjetti on tiukka, käytetty MG ZS EV tai MG4 ovat molemmat järkeviä hankintoja. Niiden hinnat ovat pudonneet nopeasti, ja 7 vuoden takuu antaa vielä turvaa jäljellä olevan takuuajan.

MG ei välttämättä ole kaikille oikea valinta. Jos arvostat viimeisteltyä sisustusta, laajinta huoltoverkostoa tai kaikkein kehittyneintä ohjelmistoa, kannattaa vertailla myös muita merkkejä. Mutta jos haluat paljon autoa euroa kohden, MG on vaikea lyödä.

Jaa
Kirjoittaja
Vitali

Käytännönläheisiä oppaita sähköautoiluun Suomessa.

Kommentit

Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.

Lue seuraavaksi

Selkeämpi postilaatikko.

Yksi ajatuksella koottu kirje joka toinen sunnuntai — uusia oppaita, lukemisen arvoisia juttuja ja silloin tällöin kuva.

Ilmainen. Peruutus onnistuu yhdellä klikkauksella.