Kia sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu
Kian sähköautomallisto on laajentunut muutamassa vuodessa yhdestä kompaktista Nirosta lähes täydelliseksi skaalaksi pikkukaupunkilaisesta seitsemänpaikkaiseen katumaasturiin. Valinnanvaraa on nyt niin paljon, että oikean mallin löytäminen vaatii jo vertailua.


Podcast-jakso
Kia sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu
Kian sähköautomalliston hinnat alkavat noin 35 800 eurosta ja karkaavat 78 000 euroon. Siihen väliin mahtuu seitsemän nimeä: kaupunkiparkkiin sopiva EV2, myydyin malli EV3 ja seitsemänpaikkainen EV9, joka valittiin Vuoden Autoksi Maailmassa 2024.
Valinta ei silti ole vaikea, jos tietää omat ajonsa. Alle 40 000 eurolla saa jo 430 kilometriä toimintamatkaa, ja lisähinta kipuaa ylöspäin lähinnä tilan ja latausnopeuden mukana.
Kia sähköautomallit 2025 – koko mallisto yhdellä silmäyksellä
Kian sähköautomallisto on rakennettu kahdelle alustalle. Kompaktimmat mallit käyttävät 400 voltin tekniikkaa, kun taas EV6 ja EV9 hyödyntävät 800 voltin järjestelmää, joka mahdollistaa erittäin nopean pikalatauksen. Mallimerkinnät etenevät koossa ja hinnassa EV2:sta EV9:ään, mutta poikkeuksiakin on.
Kia EV2 – kompakti kaupunkilainen
EV2 on Kian pienin sähköauto ja se on suunnattu ennen kaikkea kaupunkikäyttöön. Kompakti kori tekee siitä helpon pysäköitävän, ja se on hinnoiteltu malliston edullisimmaksi vaihtoehdoksi.
EV2 sopii kuljettajalle, joka liikkuu pääasiassa kaupungissa ja tarvitsee toimivan arki-auton ilman kompromisseja varustelussa. Se on tulossa myyntiin myös esittelyautona kohtuulliseen hintaan.
Kia EV3 – suosituin kompakti-SUV
EV3 on noussut nopeasti Kian myydyimmäksi sähköautoksi Suomessa. Se on kompakti katumaasturi, joka tarjoaa paljon tilaa suhteessa kokoluokkaansa. EV3:a on saatavana kahdella akkukoolla ja vuoden 2025 aikana myös nelivetoisena.
EV3 on helppo suositella ensisähköautoksi. Se yhdistää kohtuullisen hankintahinnan, hyvän toimintamatkan ja käytännöllisen korin. Varustelutaso on jo perusversiossa hyvä.
Kia EV4 ja EV4 Fastback – tyylikäs hatchback
EV4 edustaa Kian mallistossa perinteisempää autokoria. Se on saatavana sekä hatchbackina että Fastback-versiona, joka tuo mukanaan urheilullisemman linjakkuuden. EV4 on suunnattu kuljettajille, jotka arvostavat muotoilua mutta tarvitsevat silti käytännöllisen arki-auton.
Fastback-mallin kattolinja leikkaa hieman takatilaa, mutta kompensoi sen ulkonäöllä. Hatchback-versio on käytännöllisempi valinta perhekäyttöön.
Kia EV5 – tilava perhe-SUV
EV5 on asemoitu EV3:n ja EV6:n väliin. Se on tilava perhekatumaasturi, joka tarjoaa enemmän sisätilaa kuin EV3 mutta ei yllä EV6:n suorituskykyyn. EV5 on saatavana myös GT-Line-varusteluna ja nelivetoisena.
EV5 sopii erityisesti perheille, jotka tarvitsevat tilaa mutta eivät halua siirtyä aivan lippulaivamallin kokoluokkaan. Tavaratila on malliston käytännöllisimpiä.
Kia EV6 – suorituskykyinen crossover
EV6 oli Kian ensimmäinen 800 voltin alustalle rakennettu sähköauto ja se toi merkin sähköautot laajemman yleisön tietoisuuteen. Se on crossover-tyyppinen auto, joka yhdistää urheilullisen ajettavuuden ja erittäin nopean latauksen.
EV6 on saatavana useilla tehovaihtoehdoilla aina 585 hevosvoiman GT-malliin asti. Se on hyvä valinta kuljettajalle, joka arvostaa ajodynamiikkaa ja haluaa mahdollisimman nopean latauskokemuksen.
Kia EV9 – 7-paikkainen lippulaiva
EV9 on Kian suurin ja kallein sähköauto. Se on seitsemänpaikkainen katumaasturi, joka on saanut myös kansainvälistä tunnustusta – se valittiin Vuoden Autoksi Maailmassa 2024. EV9 tarjoaa kolmannen rivin istuimet ja erittäin tilavan matkustamon.
EV9 on tarkoitettu suurille perheille ja kuljettajille, jotka tarvitsevat paljon tilaa ja haluavat silti sähkövetoisen voimalinjan. Se on myös malliston edustavin ja teknisesti kehittynein.
Kia Niro EV – edullisempi vaihtoehto
Niro EV on Kian mallistossa hieman erillään EV-sarjasta. Se on kompakti crossover, joka on ollut markkinoilla jo useamman vuoden. Niro EV on edelleen myynnissä ja se tarjoaa edullisemman sisäänpääsyn Kian sähköautomaailmaan.
Niro EV on käytännöllinen ja helppo auto, mutta sen lataustekniikka on vanhempaa 400 voltin sukupolvea. Se sopii ostajalle, joka arvostaa kohtuullista hintaa ja yksinkertaisuutta.
Vanhemmat mallit: e-Niro, e-Soul
Ennen nykyistä EV-sarjaa Kia myi sähköautoja nimillä e-Niro ja e-Soul. Näitä malleja on edelleen runsaasti käytettyjen autojen markkinoilla. e-Niro on ensimmäisen sukupolven sähköauto, jonka toimintamatka jää selvästi nykymalleista.
Vanhemmat mallit voivat olla järkevä hankinta budjettitietoiselle ostajalle, mutta niiden akkutekniikka on vanhentunutta. Latausnopeudet ovat hitaita ja toimintamatka talvella voi olla lyhyt.
Kia sähköautojen hinnat – uusi vs. käytetty
Kian sähköautojen hinnat asettuvat laajalle skaalalle. Edullisin uusi malli on EV3, kun taas lippulaiva EV9 maksaa selvästi yli 70 000 euroa. Käytettyjen autojen markkinoilla hinnat vaihtelevat muutaman tuhannen euron vanhoista Niroista kymmenien tuhansien eurojen lähes uusiin yksilöihin.
Uusien Kia-sähköautojen hinnat (2025–2026)
Hinnat ovat ohjeellisia ja vaihtelevat varustelun ja voimalinjan mukaan. Alla olevassa taulukossa on esitetty mallikohtaiset alkaen-hinnat ja tärkeimmät tekniset tiedot.
| Malli | Akku | Teho | Lähtöhinta |
|---|---|---|---|
| Kia EV2 | 61 kWh | 135 hv | noin 35 800 € |
| Kia EV3 | 58,3 kWh | 204 hv | noin 38 900 € |
| Kia EV4 | 81,4 kWh | 204–265 hv | noin 40 000 € |
| Kia EV5 | 81,4 kWh | 217–265 hv | noin 50 700 € |
| Kia EV6 | 77–84 kWh | 229–585 hv | noin 47 000 € |
| Kia EV9 | 99,8 kWh | 204–385 hv | noin 78 000 € |
| Kia Niro EV | 64 kWh | 204 hv | noin 42 000 € |
Esittely- ja varastoautoista voi saada selvää alennusta. Esimerkiksi EV2-esittelyauto on ollut myynnissä noin 35 800 eurolla ja EV3-esittelyautoja noin 40 400 eurosta alkaen. GT-Line-varustelu nostaa hintaa merkittävästi – esimerkiksi EV5 GT-Line AWD maksaa noin 61 800 euroa.
Käytettyjen Kia-sähköautojen hintatasot
Käytettyjen Kia-sähköautojen hinnat ovat laskeneet nopeasti uusien mallien tullessa markkinoille. Ostaja saa hyviä tarjouksia, mutta ensimmäinen omistaja maksaa arvonlaskun.
| Malli | Vuosimalli | Ajokilometrit | Tyypillinen hinta |
|---|---|---|---|
| Kia e-Niro | 2019–2020 | 77 000–149 000 km | 18 300–21 900 € |
| Kia EV6 | 2022 | 84 000 km | noin 32 000 € |
| Kia EV3 | 2026 | 6 000 km | noin 39 000 € |
| Kia EV6 GT | 2023 | 92 000 km | noin 37 900 € |
Käytettyjen markkinoilla on myös yksilöitä, joilla on paljon kilometrejä takanaan. EV6 GT 585 hevosvoimalla ja 92 000 kilometrillä on myynnissä noin 37 900 eurolla – se on huomattavasti edullisempi kuin uutena, mutta vaatii tarkempaa harkintaa.
Kia sähköautojen vertailu – tekniset tiedot
Kolme lukua ratkaisee useimmat valinnat: toimintamatka, latausnopeus ja teho. Ne myös erottavat mallit toisistaan selvimmin.
Toimintamatkat
Toimintamatkat vaihtelevat akkukoosta ja mallista riippuen. WLTP-mittausmenetelmällä ilmoitetut lukemat ovat hyvä lähtökohta, mutta talvella ja maantieajossa todellinen toimintamatka on tyypillisesti 20–30 prosenttia pienempi.
| Malli | Akku | WLTP-toimintamatka |
|---|---|---|
| Kia EV2 | 61 kWh | noin 400 km |
| Kia EV3 | 58,3 kWh | noin 430 km |
| Kia EV3 | 81,4 kWh | noin 560 km |
| Kia EV4 | 81,4 kWh | noin 570 km |
| Kia EV5 | 81,4 kWh | noin 540 km |
| Kia EV6 | 84 kWh | noin 580 km |
| Kia EV9 | 99,8 kWh | noin 560 km |
Pienempiakkuinen EV3 riittää hyvin kaupunkikäyttöön ja lyhyemmille työmatkoille. Isompi akku tuo mukanaan selvästi pidemmän toimintamatkan ja on suositeltava valinta, jos autoa käytetään säännöllisesti pidemmillä matkoilla.
Latausnopeudet ja -ajat
Kian mallistossa on kaksi eri lataustekniikkaa. EV6 ja EV9 käyttävät 800 voltin järjestelmää, joka mahdollistaa jopa 350 kilowatin pikalatauksen. Muut mallit rajoittuvat 400 volttiin, jolloin maksimilatausteho on noin 150–200 kilowattia.
| Malli | Pikalatauksen maksimiteho | 10–80 % latausaika |
|---|---|---|
| Kia EV3 | noin 150 kW | noin 30 min |
| Kia EV6 | jopa 350 kW | noin 18 min |
| Kia EV9 | jopa 350 kW | noin 24 min |
| Kia Niro EV | noin 100 kW | noin 45 min |
Kotilatauksessa erot ovat pienempiä. 11 kilowatin AC-latauksella EV3:n 58,3 kilowattitunnin akku latautuu tyhjästä täyteen noin 5 tunnissa ja 20 minuutissa. EV9:n suurempi akku vaatii vastaavasti noin 9 tuntia.
Tehot ja suorituskyky
Tehovaihtoehdot kattavat laajan skaalan arkikäytöstä suorituskykyisiin GT-malleihin. Perusmallit ovat 135–217 hevosvoiman välillä, kun taas GT-mallit tarjoavat jopa 585 hevosvoimaa.
| Malli | Teho | Voimalinja |
|---|---|---|
| Kia EV2 | 135 hv | Takaveto |
| Kia EV3 | 204 hv | Takaveto tai neliveto |
| Kia EV4 | 204–265 hv | Takaveto tai neliveto |
| Kia EV5 | 217–265 hv | Takaveto tai neliveto |
| Kia EV6 | 229–585 hv | Takaveto tai neliveto |
| Kia EV9 | 204–385 hv | Takaveto tai neliveto |
Neliveto on Suomessa monelle tärkeä valinta. Se parantaa pitoa liukkailla keleillä ja helpottaa esimerkiksi mökkitien ajamista. Nelivedon lisähinta on tyypillisesti 3 000–5 000 euroa.
Kokoluokat ja tilat
Kian mallisto kattaa useita kokoluokkia. EV2 on noin 4,3 metriä pitkä kaupunkiauto, kun taas EV9 venyy yli viiteen metriin. Tavaratilat vaihtelevat noin 400 litrasta yli 800 litraan.
Perhekäyttöön suositeltavia malleja ovat EV3, EV5 ja EV9. EV3 riittää pienehkölle perheelle, EV5 tarjoaa jo selvästi enemmän tilaa ja EV9 on ainoa malli, johon mahtuu seitsemän henkeä.
Kia sähköautojen takuu ja luotettavuus
Kia antaa sähköautoilleen 7 vuoden tai 150 000 kilometrin takuun. Tämä koskee kaikkia EU-maita, Norjaa, Sveitsiä, Islantia ja Gibraltaria. Seitsemän vuotta on poikkeuksellisen pitkä aika, ja siirrettävyys on merkittävä etu nimenomaan käytettyä autoa ostettaessa.
7 vuoden takuu – mitä se kattaa?
Takuu kattaa valmistus- ja materiaalivirheet koko omistusajalta. Se on siirrettävissä uudelle omistajalle, mikä parantaa käytettyjen Kia-sähköautojen arvoa. Takuu on voimassa, kunnes auto on 7 vuotta vanha tai 150 000 kilometriä ajettu – kumpi tahansa täyttyy ensin.
Akun kestävyys ja kapasiteettitakuu
Kia antaa sähkö- ja ladattavien hybridiautojen akuille erillisen kapasiteettitakuun. Se takaa, että akun kapasiteetti säilyy vähintään 70 prosentissa alkuperäisestä 7 vuoden tai 150 000 kilometrin ajan. Jos kapasiteetti laskee tämän alle, akku korjataan tai vaihdetaan takuun puitteissa.
Akkujen kuluminen on osoittautunut hitaammaksi kuin monet pelkäävät. Nykyaikaiset akut kestävät tyypillisesti hyvin yli 200 000 kilometriä ennen kuin kapasiteetti laskee merkittävästi.
Käytetyn Kia-sähköauton osto-opas
Käytetyssä sähköautossa katse kääntyy ensimmäisenä akkuun. Sen kunto ratkaisee sekä toimintamatkan että arvon.
Mitä tarkistaa ennen ostoa
Koeajolla kannattaa katsoa kahta lukemaa: toimintamatkanäyttöä ja akun varaustasoa. Auton ilmoittama toimintamatka täyteen ladattuna kertoo paljon akun kunnosta. Jos se poikkeaa merkittävästi uuden auton vastaavasta arvosta, akku on todennäköisesti kulunut.
Huoltohistorian tarkistaminen on vähintään yhtä tärkeää kuin polttomoottoriautossa. Kian 7 vuoden takuu on siirrettävissä, mutta se edellyttää, että auto on huollettu merkin vaatimusten mukaisesti.
Akun kunnon arviointi
Akun kuntoa voi arvioida SOH-prosentilla (State of Health): se kertoo, paljonko alkuperäisestä kapasiteetista on jäljellä. Monet autot näyttävät tämän tiedon omasta valikostaan, ja sen voi tarkistaa myös OBD-lukijalla.
Alle 90 prosentin SOH-arvo ei ole vielä huolestuttava, mutta se kannattaa huomioida hintaneuvotteluissa. Jos SOH on alle 80 prosenttia, akku on todennäköisesti lähellä kapasiteettitakuun rajaa ja auton toimintamatka on jo selvästi lyhentynyt.
Mistä käytettyjä Kia-sähköautoja löytyy
Käytettyjä Kia-sähköautoja on hyvin saatavilla sekä autokaupoista että yksityisiltä myyjiltä. Esimerkiksi Nettiautossa on tyypillisesti tuhansia Kia-ilmoituksia, mutta niistä vain osa on sähköautoja.
Kamux ja Rinta-Jouppi ovat erikoistuneet myös käytettyihin sähköautoihin. Rinta-Joupilla on Kia-myyntiä Kuopiossa ja Seinäjoella, ja heillä on usein laaja valikoima sekä esittely- että käytettyjä sähkö-Kioja.
Kia sähköautojen käyttökustannukset
Sähköauton käyttökustannukset muodostuvat latauksesta, huollosta, vakuutuksesta ja arvonlaskusta. Sähkö on polttoainetta halvempaa, mutta arvonlasku voi olla nopeaa erityisesti uusilla malleilla.
Latauskustannukset kotona vs. julkisella
Halvin tapa ladata on kotona. Kun sähkön hinta on noin 10 senttiä kilowattitunnilta, 100 kilometrin ajo maksaa noin 2–3 euroa riippuen auton kulutuksesta.
Julkisilla latauspisteillä hinnat ovat korkeammat. Pikalataus voi maksaa 30–50 senttiä kilowattitunnilta, jolloin 100 kilometrin hinta nousee 8–15 euroon. Tämä on edelleen polttomoottoriautoa edullisempaa, mutta ero on kaventunut.
Huoltokustannukset
Sähköautossa on vähemmän liikkuvia osia kuin polttomoottoriautossa, mikä tarkoittaa pienempiä huoltokustannuksia. Öljynvaihtoja ei tarvita ja jarrujen kuluminen on vähäisempää, koska sähköautot käyttävät pääosin moottorijarrutusta.
Kian huolto-ohjelma edellyttää määräaikaishuoltoja, mutta ne ovat tyypillisesti edullisempia kuin polttomoottorimalleissa. Isompia kuluja voivat aiheuttaa esimerkiksi jousitus ja jarrulevyt, jotka kuluvat normaalisti myös sähköautoissa.
Mikä Kia-sähköauto sopii sinulle?
Kolme kysymystä karsii listan nopeasti: missä ajat, kuinka monta istuinta tarvitset ja paljonko voit maksaa. Loput hoitaa koeajo.
Kaupunkiajoon
EV2 on paras valinta puhtaasti kaupunkikäyttöön. Sen kompakti koko ja kohtuullinen hinta tekevät siitä helpon arki-auton. Jos haluat hieman enemmän tilaa ja toimintamatkaa, EV3 pienellä akulla on seuraava askel ylöspäin.
Perhekäyttöön
EV5 on tilavin ja käytännöllisin valinta keskikokoiselle perheelle. Se tarjoaa runsaasti tilaa takapenkillä ja tavaratilassa. Suuremmalle perheelle tai lapsille, jotka tarvitsevat omat istuimet, EV9 on ainoa vaihtoehto seitsemällä paikalla.
Pidemmille matkoille
EV6 on paras valinta, jos ajat säännöllisesti pitkiä matkoja. Sen 800 voltin latausjärjestelmä mahdollistaa erittäin nopean pikalatauksen, jolloin pysähdykset lataukselle jäävät lyhyiksi. EV6:n toimintamatka on myös malliston parhaita.
Budjettitietoiselle
Käytetty e-Niro tai ensimmäisen sukupolven Niro EV on edullisin tapa päästä sähköauton omistajaksi. Uutena ostettaessa EV3 on paras hinta-laatusuhde. Se tarjoaa nykyaikaista tekniikkaa ja hyvän toimintamatkan kohtuulliseen hintaan.
Usein kysytyt kysymykset Kia-sähköautoista
Mikä Kia-sähköauton toimintamatka on?
Kia-sähköautojen WLTP-toimintamatka vaihtelee mallista ja akkukoosta riippuen noin 400 kilometristä yli 580 kilometriin. Suurin toimintamatka on EV6:lla 84 kilowattitunnin akulla ja EV4:llä 81,4 kilowattitunnin akulla. Talvella toimintamatka on tyypillisesti 20–30 prosenttia pienempi.
Kuinka kauan Kia-sähköauton lataaminen kestää?
Kotilatauksessa 11 kilowatin teholla latausaika on 5–9 tuntia riippuen akkukoosta. Pikalatauksessa EV6 ja EV9 voivat ladata 10 prosentista 80 prosenttiin noin 18–24 minuutissa 350 kilowatin latausasemalla. Muut mallit latautuvat 10–80 prosenttiin noin 30 minuutissa.
Onko Kia-sähköautoihin saatavilla romutuspalkkiota?
Romutuspalkkio on määräaikainen järjestelmä, jonka saatavuus vaihtelee. Palkkion voi hyödyntää uuden vähäpäästöisen auton hankinnassa, ja se on tietyin ehdoin käytettävissä myös Kia-sähköauton ostoon. Ajankohtainen tilanne kannattaa tarkistaa viranomaislähteistä ennen ostopäätöstä.
Kannattaako Kia-sähköauto ostaa käytettynä?
Käytetty Kia-sähköauto voi olla erinomainen hankinta erityisesti siksi, että 7 vuoden takuu on siirrettävissä uudelle omistajalle. Tämä vähentää riskiä akkuongelmista ja muista vioista. Käytettynä erityisesti EV6 ja e-Niro tarjoavat paljon autoa suhteessa hintaan, mutta akun kunto kannattaa aina tarkistuttaa ennen ostoa.
Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.
Lue seuraavaksi

Mercedes-Benz EQE SUV – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE SUV on saksalaisvalmistajan keskikokoinen sähkö-SUV, joka sijoittuu mallistossa EQB:n ja suuremman EQS SUV:n väliin. Se jakaa tekniikkansa EQE-sedanin kanssa, mutta tarjoaa korkeamman korin, enemmän sisätilaa ja paremman maavaran. Tämä artikk

Mercedes-Benz EQE – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE on saksalaisvalmistajan vastaus keskikokoisten sähkösedanien kysyntään. Se yhdistää perinteisen S-sarjan mukavuusperinnön ja nykyaikaisen sähköautotekniikan. Mutta mikä on auton todellinen toimintamatka Suomen olosuhteissa, miten se latautuu

Mercedes-Benz EQB – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQB on sähköinen katumaasturi, joka tarjoaa harvinaisen yhdistelmän: premium-viimeistelyn, runsaasti tilaa ja valinnaisen kolmannen istuinrivin. Se ei ole teknisesti uusin tulokas sähkö-SUVien luokassa, mutta se on yhä yksi käytännöllisimmistä va