Hyundai sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu
Hyundai on noussut nopeasti yhdeksi Suomen monipuolisimmista sähköautovalmistajista. Mallisto kattaa edullisesta kaupunkiautosta 650 hevosvoiman suorituskykymalleihin, ja seitsemästä täyssähköautosta löytyy vaihtoehto niin ensimmäiseksi sähköautoksi kuin perhe


Podcast-jakso
Hyundai sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu
Hyundain halvin täyssähköauto on INSTER, 26 995 euroa. Kallein on IONIQ 6 N, 82 990 euroa, ja niiden välissä saman merkin alta löytyvät KONA Electric sekä IONIQ 5, 6 ja 9. Teholuokka vaihtuu 115 hevosvoimasta 650:een, ja pikalataus 18 minuutista 41 minuuttiin. Seitsemän mallia siis – ja yksi yhteinen kysymys: mikä niistä sopii omaan arkiajoon.
Hyundain sähköautomallisto Suomessa 2026
Hyundain Suomen mallistossa on seitsemän täyssähköautoa. Ne jakautuvat teknisesti kahteen ryhmään: uudemmat E-GMP-pohjalevylle rakennetut IONIQ-mallit sekä teknisesti yksinkertaisemmat ja edullisemmat mallit.
E-GMP-alusta mahdollistaa 800 voltin latausjärjestelmän, mikä tarkoittaa selvästi nopeampia latausaikoja verrattuna useimpiin kilpailijoihin. Edullisemmat mallit käyttävät 400 voltin tekniikkaa, joka riittää hyvin arkeen mutta ei yllä samoihin huippunopeuksiin pikalaturilla.
Mallit yhdellä silmäyksellä
| Malli | Hinta alkaen | Toimintamatka (WLTP) | Teho | Lataus 10–80 % |
|---|---|---|---|---|
| INSTER Long Range | 26 995 € | 370 km | 115 hv | 30 min |
| KONA Electric Long Range | 41 990 € | 514 km | 218 hv | 41 min |
| IONIQ 6 Long Range | 47 990 € | 614 km | 239 hv | 18 min |
| IONIQ 5 Long Range | 49 990 € | 481 km | 228 hv | 18 min |
| IONIQ 9 | 71 990 € | 620 km | 320 hv | 24 min |
| IONIQ 5 N | 79 990 € | 448 km | 650 hv | n/a |
| IONIQ 6 N | 82 990 € | 469 km | 650 hv | n/a |
Hinnat ovat artikkelin tekohetken ohjehintoja, ja ne voivat vaihdella varustelutason ja kampanjoiden mukaan.
Hyundai INSTER – edullisin sähköauto
INSTER on Hyundain vastaus edulliseen sähköautoiluun. Se on A-segmentin kaupunkiauto, joka on suunniteltu ennen kaikkea kaupunki- ja taajama-ajoon. Pitkän matkan malli tarjoaa 370 kilometrin toimintamatkan, mikä riittää hyvin jokapäiväiseen käyttöön ja lyhyempiin siirtymiin.
Auton 115 hevosvoiman teho riittää kaupunkiliikenteeseen, ja 14,3 kWh:n keskikulutus sadalla kilometrillä on luokkansa parhaita lukemia. INSTER on kerännyt myös kansainvälistä tunnustusta: se valittiin World Electric Vehicle -autoksi 2025 ja TopGear.comin vuoden superminiksi 2026.
INSTER sopii erityisesti:
- ensimmäiseksi sähköautoksi
- kaupunkikäyttöön ja työmatka-ajoon
- toiseksi autoksi perheeseen
Hyundai KONA Electric – suosittu katumaasturi
KONA Electric on ollut Suomessa myyntimenestys jo kahden sukupolven ajan. Nykyinen malli on B-segmentin katumaasturi, joka yhdistää kohtuullisen hinnan ja käytännöllisyyden. Long Range -version 514 kilometrin toimintamatka on luokkansa kärkeä.
Vuonna 2024 KONA Electric valittiin Vuoden Autoksi Suomessa, mikä kertoo sen istuvan hyvin suomalaiseen autokantaan. Auto on varustettu 218 hevosvoiman sähkömoottorilla, ja sen keskikulutus on 14,7 kWh/100 km.
KONA Electricin latausnopeus jää E-GMP-sisarmallejaan hitaammaksi 400 voltin tekniikan vuoksi. 10–80 prosentin lataus kestää 41 minuuttia, mikä on luokalleen tyypillinen lukema.
Hyundai IONIQ 5 – palkittu perhe-SUV
IONIQ 5 on malli, joka teki Hyundain sähköautoista maailmankuuluja. Se valittiin World Car of the Year -autoksi 2022, ja se on edelleen malliston myydyin sähköauto Suomessa.
IONIQ 5 on D-segmentin katumaaturi, joka tarjoaa tilavasti tilaa neljälle–viidelle matkustajalle. Long Range -version 481 kilometrin toimintamatka on riittävä useimpiin käyttötarkoituksiin, mutta se jää hieman jälkeen uudempien kilpailijoiden lukemista.
Auton suurin valtti on kuitenkin 800 voltin latausjärjestelmä. 10–80 prosentin lataus onnistuu parhaimmillaan 18 minuutissa, mikä tekee pitkistä matkoista vaivattomia. IONIQ 5:ssä on myös V2L-ominaisuus, jonka avulla autosta voi ottaa sähköä esimerkiksi sähkötyökaluille tai retkeilyvarusteille.
Hyundai IONIQ 6 – virtaviivainen sedan
IONIQ 6 on IONIQ 5:n sedan-muotoinen sisarmalli. Sen virtaviivainen muotoilu on optimoitu aerodynamiikkaa varten, mikä näkyy toimintamatkassa: Long Range -version 614 kilometriä on malliston pisin.
Auto valittiin World Car of the Year -autoksi 2023, ja se on erityisen vahva valinta pitkän matkan ajoon. Pienempi ilmanvastus tarkoittaa pienempää kulutusta erityisesti moottoritiellä, missä sähköautot tyypillisesti kuluttavat eniten.
Katumaastureihin verrattuna IONIQ 6 on kuitenkin vähemmän monikäyttöinen. Sedanin muotoilu tarkoittaa matalampaa kattolinjaa ja hieman ahtaampaa tavaratilaa, mikä voi olla kompromissi perhekäytössä.
Hyundai IONIQ 9 – tilaa koko perheelle
IONIQ 9 on malliston suurin auto: seitsemänpaikkainen katumaaturi, joka on suunniteltu vastaamaan täysikokoisten perheautojen tarpeisiin. Sen 620 kilometrin toimintamatka on paras koko mallistossa, ja se riittää myös vaativiin matka-ajoihin.
Auto perustuu samaan E-GMP-alustaan kuin IONIQ 5 ja 6, joten se hyödyntää 800 voltin lataustekniikkaa. 10–80 prosentin lataus kestää 24 minuuttia.
IONIQ 9 on tehty perhe kädessä: kolmannella rivillä on tilaa myös aikuisille, ja tavaratila on mitoitettu lastenvaunujen ja harrastusvälineiden kuljettamiseen. 320 hevosvoiman teho riittää myös raskaammallekin kuormalle.
Hyundai IONIQ 5 N ja IONIQ 6 N – suorituskykyä
N-mallit ovat Hyundain vastaus sähköisen suorituskyvyn kysyntään. IONIQ 5 N ja IONIQ 6 N tuottavat molemmat 650 hevosvoimaa, ja ne kiihtyvät 0–100 km/h noin 3,2–3,4 sekunnissa.
N-mallit eivät ole pelkkiä tehoversioita. Niissä on sähköautoille suunniteltuja suorituskykyominaisuuksia, kuten virtuaalinen vaihteisto, joka jäljittelee polttomoottoriauton vaihtamisen tuntua, sekä erityisesti radankäyttöön suunniteltu jäähdytysjärjestelmä.
IONIQ 5 N valittiin World Performance Car -autoksi 2024 ja IONIQ 6 N vastaavasti 2026. N-mallit ovat kuitenkin selvästi kalliimpia kuin perusmallit, ja niiden toimintamatka jää noin 450 kilometriin suuren tehonkulutuksen vuoksi.
Hyundai sähköautojen hinnat ja rahoitus
Uusien autojen hinnat
Hyundain sähköautomalliston hinnat asettuvat noin 27 000 eurosta vajaaseen 83 000 euroon. Halvin malli on INSTER, kallein IONIQ 6 N.
Perusmallin ja Long Range -version välillä voi olla useiden tuhansien eurojen ero. Esimerkiksi KONA Electricin perusmalli on selvästi edullisempi kuin Long Range -versio, mutta toimintamatka jää vastaavasti lyhyemmäksi.
Suomessa sähköautojen hintoihin vaikuttavat myös käyttövoimavero ja autovero, jotka ovat sähköautoilla huomattavasti polttomoottoriautoja alhaisemmat.
Hyundai Go! -yksityisleasing
Hyundai tarjoaa Suomessa Go!-yksityisleasingia, joka on yleistynyt nopeasti sähköautojen hankintamuotona. Leasingissa asiakas maksaa kiinteää kuukausivuokraa, joka sisältää rahoituksen, huollot ja tarvittaessa myös vakuutukset.
Yksityisleasingin etuna on ennakoitavat kuukausikustannukset ja se, ettei asiakas sitoudu auton omistamiseen. Sopimuskauden päätyttyä auton voi palauttaa tai vaihtaa uuteen.
Leasingin hinnat vaihtelevat mallin, varustelun ja sopimuskauden mukaan. Käytettyjen autojen markkinoilla on nähty myös käytettyjä leasingautoja, mikä on tuonut lisää tarjontaa käytettyjen sähköautojen valikoimaan.
Käytettyjen Hyundai-sähköautojen hinnat
Käytettyjen Hyundai-sähköautojen markkina on kasvanut nopeasti, ja tarjontaa on nyt myös ensimmäisen sukupolven malleista. Nettiautossa on tyypillisesti yli 1 500 Hyundai-vaihtoautoa, joiden hinnat vaihtelevat noin 300 eurosta vajaaseen 94 000 euroon.
Esimerkkejä käytettyjen autojen hinnoista:
- IONIQ 5 (vm. 2022, 115 000 km): noin 29 870 €
- IONIQ 5 N (vm. 2024, 15 000 km): alkaen 55 900 €
Vanhempien mallien, kuten ensimmäisen sukupolven IONIQ Electricin (28 kWh) ja Kona Electricin, kohdalla kannattaa kiinnittää erityistä huomiota akun kuntoon. Sähköautojen akut vanhenevat käytössä, ja akun varaama kapasiteetti (SOH, State of Health) kannattaa tarkistuttaa ennen ostoa.
Hyundai sähköautojen tekniset ominaisuudet
E-GMP-alusta ja 800 voltin lataus
E-GMP (Electric-Global Modular Platform) on Hyundain sähköautoille suunniteltu modulaarinen alusta. Sen merkittävin etu on 800 voltin latausjärjestelmä, joka mahdollistaa erittäin nopean pikalatauksen.
800 voltin järjestelmällä akku latautuu 10 prosentista 80 prosenttiin noin 18 minuutissa. Tämä on merkittävä etu verrattuna 400 voltin järjestelmiin, joissa vastaava lataus kestää tyypillisesti 30–45 minuuttia.
E-GMP-alustalle on rakennettu IONIQ 5, IONIQ 6 ja IONIQ 9. Sen sijaan INSTER, KONA Electric ja mallistosta poistunut IONIQ 3 käyttävät edullisempaa 400 voltin tekniikkaa.
Toimintamatkat ja WLTP-kulutukset
WLTP-toimintamatkat kertovat auton virallisen toimintamatkan, mutta käytännön lukemat vaihtelevat ajotavan, kelin ja lämpötilan mukaan. Talvella toimintamatka voi lyhentyä 20–30 prosenttia erityisesti kovilla pakkasilla.
Hyundain mallien WLTP-kulutukset ovat luokkansa hyviä:
- INSTER: 14,3 kWh/100 km
- KONA Electric: 14,7 kWh/100 km
- IONIQ 6: 14,3 kWh/100 km
- IONIQ 5: 17,7 kWh/100 km
- IONIQ 9: 19,4 kWh/100 km
Pienemmän kulutuksen malleilla on pidempi toimintamatka samalla akkukapasiteetilla, mikä näkyy erityisesti IONIQ 6:n eduksi.
Latausnopeudet käytännössä
Latausnopeus riippuu sekä auton latausjärjestelmästä että käytettävästä laturista. 800 voltin järjestelmällä varustetut IONIQ-mallit pystyvät hyödyntämään täyden tehon uusimmista 350 kW:n pikalatureista.
Huippulukemiin päästään harvoin, sillä latausteho laskee akun lämpötilan ja varaustason mukaan. Hyundain autot osaavat kuitenkin esilämmittää akun ennen pikalatausta, mikä nopeuttaa latausta erityisesti talvella.
Hyundai sähköauto talvella – soveltuvuus Suomen oloihin
Sähköautojen talvikäyttö on ollut yksi yleisimmistä epäilyksen aiheista, mutta Hyundain mallit on suunniteltu toimimaan myös kylmissä olosuhteissa.
Lämpöpumppu ja akuston esilämmitys
Kaikissa Hyundain sähköautomalleissa on vakiovarusteena lämpöpumppu, joka parantaa energiatehokkuutta kylmällä säällä. Lämpöpumppu ottaa lämpöä ulkoilmasta ja siirtää sen matkustamoon, mikä kuluttaa vähemmän energiaa kuin perinteinen sähkövastus.
Akuston esilämmitys puolestaan varmistaa, että akku on optimaalisen lämpöinen pikalatausta varten. Tämä nopeuttaa latausta talvella merkittävästi.
KONA Electricissä on lisäksi lämmitetty latausportti, joka estää portin jäätymisen. Vakiovarusteisiin kuuluvat myös ohjauspyörän ja etuistuinten lämmitys.
Bluelink-etälämmitys
Hyundain Bluelink-sovelluksen avulla auton voi esilämmittää etänä puhelimella. Tämä on erityisen hyödyllistä talvella: auto voidaan lämmittää valmiiksi ennen matkaan lähtöä, jolloin sekä matkustamo että akku ovat optimaalisessa lämpötilassa.
Esilämmityksen voi ajastaa myös latauksen ajaksi, jolloin energia otetaan latausvirrasta eikä akusta. Tämä säästää toimintamatkaa erityisesti kylminä päivinä.
Hyundai sähköautojen takuu ja huolto
Hyundai antaa sähköautoilleen viiden vuoden takuun ilman kilometrirajaa. Korkeajänniteakun takuu kattaa kahdeksan vuotta tai 160 000 kilometriä – raja tulee vastaan sen mukaan, kumpi täyttyy ensin.
Takuu kuuluu markkinan kattavimpiin ja antaa mielenrauhaa erityisesti käytettynä ostettaessa. Akkutakuu edellyttää kuitenkin säännöllistä huoltoa ja sitä, että akun kapasiteetti laskee tietyn rajan alle ennen kuin takuu astuu voimaan.
Sähköautojen huoltotarve on polttomoottoriautoja vähäisempi, sillä niissä ei ole vaihdettavaa moottoriöljyä, suodattimia tai hammashihnoja. Tyypillisiä huoltotöitä ovat jarrujen tarkistus, renkaiden vaihto ja ohjelmistopäivitykset.
Hyundai sähköautot vs. kilpailijat
Hyundai vs. Kia
Hyundai ja Kia ovat sisaryhtiöitä, ja ne jakavat usein saman tekniikan. Esimerkiksi Kian EV6 jakaa E-GMP-alustan IONIQ 5:n kanssa, ja Kia EV3 on tekninen sisarmalli KONA Electricille.
Eroja löytyy kuitenkin muotoilusta, varustelusta ja hinnoittelusta. Kian mallit ovat usein hieman edullisempia, mutta Hyundai panostaa enemmän takuuseen ja huolto-ohjelmiin.
Hyundai vs. muut merkit
Hyundain tärkeimmät kilpailijat Suomen markkinoilla ovat Tesla, Volkswagen ja Skoda. Tesla mallisto houkuttelee erityisesti latausverkostollaan ja tehokkuudellaan, kun taas Volkswagen ja Skoda tarjoavat perinteisempää autotekniikkaa.
Hyundain vahvuus on monipuolisuus: mallisto kattaa kaikki segmentit edullisesta kaupunkiautosta suureen perheautoon. 800 voltin lataustekniikka on myös kilpailuetu, sillä vastaavaa nopeutta ei löydy monista kilpailijoista.
Mikä Hyundai sähköauto sopii sinulle?
Kaupunkikäyttöön
INSTER on paras valinta kaupunkikäyttöön. Sen pieni koko helpottaa pysäköintiä, ja 370 kilometrin toimintamatka riittää hyvin arjen tarpeisiin. Edullinen hinta tekee siitä myös helpoimman tavan aloittaa sähköautoilu.
Perhekäyttöön
Perheen koko ratkaisee täällä eniten. IONIQ 5 tarjoaa hyvän tasapainon tilan, toimintamatkan ja hinnan välillä. Suuremmalle perheelle IONIQ 9 on ainoa vaihtoehto, johon mahtuu seitsemän matkustajaa.
Pitkän matkan ajoon
Pitkälle matkalle IONIQ 6 sopii parhaiten. Sen 614 kilometrin toimintamatka ja nopea lataus tekevät pitkistä matkoista vaivattomia. Myös IONIQ 9:n 620 kilometrin toimintamatka riittää hyvin, mutta sen suurempi koko ja paino näkyvät korkeampana kulutuksena.
Suorituskykyä hakevalle
IONIQ 5 N ja IONIQ 6 N ovat malliston suorituskykyisimmät vaihtoehdot. Niiden 650 hevosvoiman teho ja alle 3,5 sekunnin kiihtyvyys kilpailevat selvästi kalliimpien urheiluautojen kanssa.
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka paljon Hyundai sähköautolla ajaminen maksaa?
Sähköautoilun kustannukset riippuvat sähkön hinnasta ja ajotavasta. Kotilatauksella noin 0,2 €/kWh hintaan KONA Electricin kaltainen auto kuluttaa sähköä noin 3 eurolla 100 kilometriä kohden. Pikalatauksella kustannus on tyypillisesti noin 6,60 euroa 100 kilometriä kohden.
Kuinka pitkä on Hyundain sähköauton toimintamatka talvella?
Pakkasella voi odottaa 20–30 prosentin pudotusta. Kovilla pakkasilla ja moottoritiellä ero voi olla suurempi. Hyundain autot on kuitenkin varustettu lämpöpumpulla ja akuston esilämmityksellä, jotka parantavat talvitoimintamatkaa.
Kauanko Hyundai sähköauton akku kestää?
Takuu kattaa kahdeksan vuotta tai 160 000 kilometriä. Akut kestävät yleensä pidempään, mutta kapasiteetti laskee hitaasti ajan myötä. Käytettyä autoa ostaessa kannattaa tarkistuttaa akun kunto.
Voiko Hyundai sähköautoa ladata kotona?
Kyllä, kaikkia Hyundain sähköautomalleja voi ladata kotona joko tavallisesta pistorasiasta tai paremmin erillisestä latausasemasta. Kotilataus on myös selvästi edullisin lataustapa.
Mikä Hyundai sähköauto on edullisin?
INSTER on edullisin Hyundai sähköauto. Sen hinta alkaa noin 27 000 eurosta, mikä tekee siitä yhden markkinoiden halvimmista sähköautoista.
Onko Hyundai sähköautoihin saatavilla yksityisleasingia?
Kyllä, Hyundai tarjoaa Go!-yksityisleasingia kaikkiin sähköautomalleihinsa. Leasing on yleistynyt sähköautojen hankintamuotona, koska se tekee kuukausikustannuksista ennakoitavia.
Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.
Lue seuraavaksi

Mercedes-Benz EQE SUV – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE SUV on saksalaisvalmistajan keskikokoinen sähkö-SUV, joka sijoittuu mallistossa EQB:n ja suuremman EQS SUV:n väliin. Se jakaa tekniikkansa EQE-sedanin kanssa, mutta tarjoaa korkeamman korin, enemmän sisätilaa ja paremman maavaran. Tämä artikk

Mercedes-Benz EQE – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQE on saksalaisvalmistajan vastaus keskikokoisten sähkösedanien kysyntään. Se yhdistää perinteisen S-sarjan mukavuusperinnön ja nykyaikaisen sähköautotekniikan. Mutta mikä on auton todellinen toimintamatka Suomen olosuhteissa, miten se latautuu

Mercedes-Benz EQB – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Mercedes-Benz EQB on sähköinen katumaasturi, joka tarjoaa harvinaisen yhdistelmän: premium-viimeistelyn, runsaasti tilaa ja valinnaisen kolmannen istuinrivin. Se ei ole teknisesti uusin tulokas sähkö-SUVien luokassa, mutta se on yhä yksi käytännöllisimmistä va