Volkswagen ID.7 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Volkswagen ID.7 on saksalaisvalmistajan lippulaivasähköauto ja henkinen seuraaja legendaariselle Passatille. Se on saatavana sekä porrasperäisenä fastbackina että farmarikorisena Tourerina. Malli sijoittuu kokoluokassaan suoraan BMW i5:n, Audin sähköisten mall


Podcast-jakso
Volkswagen ID.7 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Volkswagen ID.7 lähtee Suomessa 49 990 eurosta. Sillä rahalla saa merkin suurimman sähköauton, joka on samalla Passatin henkinen seuraaja – ja joka pisimmillään yltää WLTP:ssä 698 kilometriin.
Sama auto tulee sekä porrasperäisenä fastbackina että farmarina. Kokoluokassa vastaan tulevat BMW i5, Audin sähköiset mallit ja Tesla Model 3.
Volkswagen ID.7 lyhyesti
ID.7 korvaa Passatin paikan mallistossa. Se perustuu samalle MEB-pohjalevylle kuin ID.4 ja ID.5, mutta on selvästi pidempi, leveämpi ja aerodynaamisempi.
Mallisto koostuu kahdesta korimallista:
- ID.7 Fastback – virtaviivainen viistoperä, joka muistuttaa perinteistä sedania mutta käytännöllisemmällä takaluukulla.
- ID.7 Tourer – farmarimalli, joka tarjoaa huomattavasti suuremman tavaratilan ja on suunnattu perheille sekä tavarankuljettajille.
Volkswagen asemoi ID.7:n premium-luokkaan: pitkä toimintamatka, nopea lataus ja korkeatasoinen varustelu. Pitkä matka on selvästi se käyttö, johon auto on tehty – harva sähköauto taittaa Suomessa yli 500 kilometriä yhdellä latauksella kesäolosuhteissa.
Volkswagen ID.7 hinta Suomessa
Uuden auton hinnat
Volkswagen ID.7:n uuden auton hinnat alkavat Suomessa 49 990 eurosta. Tällä hinnalla saat Pro-version, jossa on 77 kWh akku ja 210 kW teho. Varustelutasojen ja akkukokojen mukaan hinta nousee reilusti yli 60 000 euron.
Merkittävimmät hintaportaat ovat:
- ID.7 Pro – alkaen 49 990 € (fastback, 77 kWh)
- ID.7 Pro S – noin 55 000–58 000 € (86 kWh)
- ID.7 GTX – alkaen 59 990 € (Business-varustelu, 82 kWh)
- ID.7 Tourer – alkaen noin 51 000–53 000 € (77 kWh)
GTX on tehokkain versio, jossa on kaksi sähkömoottoria ja neliveto. Sen yhteisteho on 250 kW (340 hv), ja hinta voi nousta yli 65 000 euron varustelusta riippuen. GTX:n toimintamatka on WLTP-mittauksessa 585 kilometriä.
Esittely- ja vaihtoautojen hintataso
Koska ID.7 on tullut markkinoille vuonna 2024, vaihtoautoja alkaa olla hyvin saatavilla. Nettiauton valikoimassa on tyypillisesti yli 170 myynnissä olevaa ID.7:ää, ja hintahaitari on laaja: noin 34 800 eurosta aina 68 400 euroon asti.
Esimerkkejä vaihtoautojen hinnoista:
- 2024 ID.7 Pro Elegance 77 kWh, 57 000 km ajettu – noin 43 690 €
- 2025 ID.7 Tourer Pro Elegance – noin 45 900 €
- 2026 ID.7 Pro S Elegance 86 kWh – noin 53 380 €
Esittelyautot ja vähän ajetut yksilöt ovat usein järkevä ostos, sillä niissä on merkittävä osa arvonalenemasta jo tapahtunut. Toisaalta uuden auton 5 vuoden / 100 000 km takuu siirtyy myös vaihtoauton mukana, mikä lisää käytetyn ostamisen houkuttelevuutta.
Rahoitusvaihtoehdot
Volkswagenin rahoitusyhtiö tarjoaa ID.7:ään tyypillisesti sekä osamaksu- että leasing-rahoitusta. Työsuhdeautona ID.7 on suosittu valinta, sillä sähköautojen verotusarvo on usein edullisempi kuin vastaavan polttomoottoriauton.
Leasing-sopimuksissa kuukausierä riippuu täysin varustelusta, vuosikilometreistä ja sopimusajasta. Tyypillinen ID.7 Business -version leasinghinta on noin 600–800 euroa kuukaudessa riippuen sopimuksen ehdoista.
Volkswagen ID.7 toimintamatka
WLTP-toimintamatkat akkuversioittain
WLTP-mittaus antaa parhaan mahdollisen vertailukelpoisen luvun eri autojen välillä, mutta reaalimaailmassa lukemaan vaikuttavat monet tekijät. ID.7:n valmistajan ilmoittamat WLTP-toimintamatkat ovat:
| Versio | Akku | Toimintamatka (WLTP) |
|---|---|---|
| Pro (fastback) | 77 kWh | 468–618 km |
| Pro S (fastback) | 86 kWh | jopa 698 km |
| Tourer Pro | 77 kWh | 574–620 km |
| Tourer Pro S | 86 kWh | jopa 679 km |
| GTX (neliveto) | 82 kWh | 585 km |
Suurin toimintamatka saavutetaan Pro S -versiolla, jossa on isoin 86 kWh akku. Tämä versio on paras valinta, jos ajat paljon pitkiä matkoja etkä halua tinkiä toimintamatkasta.
Todellinen toimintamatka – talvi vs. kesä
Reaalimaailman toimintamatka poikkeaa aina WLTP-luvusta, ja Suomessa ero korostuu erityisesti talvella. Kokemusten perusteella ID.7:n todellinen toimintamatka on:
- Kesä, kaupunki ja sekainen ajo: noin 480–550 km (77 kWh) ja 550–620 km (86 kWh)
- Kesä, maantie 100–120 km/h: noin 400–480 km (77 kWh) ja 480–560 km (86 kWh)
- Talvi, pakkanen -10…-20 °C: noin 300–380 km (77 kWh) ja 380–450 km (86 kWh)
Talvella toimintamatka voi siis pudota jopa 30–40 prosenttia WLTP-lukemasta. Tämä on tyypillistä kaikille sähköautoille, eikä ID.7 ole poikkeus. Lämpöpumppu on vakiovaruste, mikä auttaa erityisesti viileillä keleillä, mutta kovalla pakkasella akun esilämmitys ja matkustamon lämmitys kuluttavat silti merkittävästi energiaa.
Toimintamatkaan vaikuttavat tekijät
Suurimmat vaikutukset toimintamatkaan ovat:
- Lämpötila: kylmä akku heikentää kapasiteettia ja kemiallisia reaktioita
- Nopeus: yli 100 km/h nopeudet kasvattavat kulutusta merkittävästi
- Lämmitys ja ilmastointi: erityisesti kovalla pakkasella ja helteellä
- Ajotapa: kiihdytykset ja jarrutukset lisäävät kulutusta
- Kuorma ja perävaunu: lisäävät massaa ja ilmanvastusta
ID.7:ssä on älykäs akunhallinta, joka esilämmittää akun optimaaliseen lämpötilaan ennen pikalatausta. Tämä lyhentää latausaikoja erityisesti talvella, kunhan navigaattoriin on asetettu latauspysähdys.
Volkswagen ID.7 lataus
Pikalataus (DC)
ID.7 tukee jopa 175 kW:n pikalatausta, mikä on MEB-pohjalevyn autoille paras mahdollinen. Luvut ovat nämä:
- 10→80 % lataus: 27–28 minuuttia
- 100 km toimintamatka: noin 7–8 minuutissa (parhaimmillaan)
Latausnopeus ei ole aivan luokkansa nopein – esimerkiksi Hyundai Ioniq 6 ja Tesla Model 3 lataavat jopa 250 kW:n teholla – mutta 175 kW riittää hyvin pitkän matkan ajoon. Tärkeämpää kuin huipputeho on kuitenkin latauskäyrän muoto: ID.7 pystyy pitämään korkean lataustehon yllä pitkään, mikä tekee latauspysähdyksistä tehokkaita.
Kotilataus ja taloyhtiölataus
Suomessa suurin osa sähköautojen latauksesta tapahtuu kotona tai työpaikalla. ID.7:n mukana tulee tyypillisesti mode 3 -latauskaapeli, ja autoon voi asentaa myös 11 kW:n tai 22 kW:n AC-laturin.
Kotilatauksen kustannukset riippuvat täysin sähkösopimuksesta:
- Pörssisähkö 5–10 snt/kWh: täysi lataus 77 kWh akkuun maksaa noin 4–8 €
- Kiinteä sähkösopimus 15–20 snt/kWh: täysi lataus maksaa noin 12–15 €
Taloyhtiöissä lataus on usein järjestetty lataustolppien tai latauspaikkojen kautta. Tällöin hinta on tyypillisesti 15–25 snt/kWh, mikä tarkoittaa noin 12–19 euron kustannusta täydestä latauksesta.
Latauskulut
Latauskulut ovat sähköauton omistamisen suurin etu polttomoottoriautoihin verrattuna. Tekniikan Maailman tekemässä käyttökululaskelmassa ID.7 Tourer GTX:n ja vastaavan Passatin välillä sähköauton käyttökulut olivat 4 968–8 751 euroa pienemmät viiden vuoden ja 100 000 kilometrin aikana. Laskelmassa oletettiin bensiinin hinnaksi 1,7 €/litra ja sähkön hinnaksi 20 snt/kWh.
Pikalatausasemilla (esim. K-Lataus, Virta, Recharge) hinnat ovat korkeammat, tyypillisesti 30–50 snt/kWh. Tällöin 10–80 % lataus (noin 54 kWh) maksaa 16–27 euroa. Pitkillä matkoilla latauskustannukset voivat siis nousta lähelle polttomoottoriauton polttoainekuluja, mutta kotilatauksella säästö on merkittävä.
Volkswagen ID.7 kokemukset ja arviot
Koeajojen yhteenveto
Suomalaiset autotoimittajat ovat ottaneet ID.7:n vastaan pääosin erittäin positiivisesti. Autotalli-lehti kuvaili autoa ”niin suureksi, että Passatkin kalpenee”, viitaten erityisesti sisätilojen väljyyteen ja tavaratilan kokoon. Moottori-lehti puolestaan kutsui ID.7:ää ”pitkälle pihisteleväksi perheautoksi”, joka yhdistää mukavuuden ja tehokkuuden.
Autobild kuvaili ID.7:ää tyylikkääksi sedaniksi, ja Autotoday kysyi osuvasti, onko kyseessä ”koko kansan edustusauto”. Yhteistä kaikille arvioille on:
- Plussaa: erinomainen ajomukavuus, hiljainen matkustamo, tilavat sisätilat, laadukas viimeistely, pitkä toimintamatka
- Miinusta: infotainment-järjestelmän monimutkaisuus, fyysisten painikkeiden puute, korkea hinta varusteltuna
ADAC-testin historiallinen tulos
Saksalainen autoliitto ADAC testasi ID.7:n toukokuussa 2024, ja tulos oli historiallinen: ID.7 oli ensimmäinen auto, joka sai ADAC:lta arvosanan ”erinomainen”. Tämä on merkittävä luotettavuuden ja laadun mittari, sillä ADAC:n testit ovat tunnettuja tiukkuudestaan.
Iltalehti noteerasi saman uutisoimalla otsikolla ”Onko tässä kaikkien aikojen paras auto?” – viitaten nimenomaan ADAC:n poikkeukselliseen arvosanaan.
Omistajakokemuksia ja tyypillisiä kehuja/kritiikkiä
Pitkäaikaiset omistajakokemukset ovat toistaiseksi rajallisia, koska malli on ollut markkinoilla vasta vuodesta 2024 lähtien. Keskustelupalstoilla ja some-ryhmissä toistuvat kuitenkin seuraavat teemat:
Kehut:
- Todella hiljainen ja mukava maantieauto
- Toimintamatka riittää hyvin Suomen oloihin kesällä
- Latausnopeus ja -käyrä ovat hyvällä tasolla
- Tilat ovat erinomaiset erityisesti takapenkillä
Kritiikki:
- Ohjelmistopäivitykset ja infotainmentin toiminta aiheuttavat ajoittain ongelmia
- Osa fyysisistä painikkeista on korvattu kosketuspainikkeilla, mikä ei miellytä kaikkia
- Talvella toimintamatka laskee selvästi, kuten kaikissa sähköautoissa
- Joidenkin mielestä hinta on korkea verrattuna esimerkiksi Tesla Model 3:een
Volkswagen ID.7 tekniset tiedot
Taulukossa on keskeisimmät luvut eri versioille:
| Ominaisuus | Pro (fastback) | Pro S (fastback) | Tourer | GTX |
|---|---|---|---|---|
| Akku (netto) | 77 kWh | 86 kWh | 77 kWh | 82 kWh |
| Toimintamatka (WLTP) | 468–618 km | jopa 698 km | 574–620 km | 585 km |
| Teho | 210 kW | 210 kW | 210 kW | 250 kW (340 hv) |
| Kiihtyvyys 0–100 km/h | 6,5 s | 6,5 s | 6,5 s | 5,4 s |
| Latausteho (DC) | 175 kW | 175 kW | 175 kW | 175 kW |
| Latausaika 10–80 % | 27 min | 28 min | 27 min | 27 min |
| Vetomassa (jarrullinen) | 1 000 kg | 1 000 kg | 1 000 kg | 1 800 kg |
| Tavaratila | 532 l | 532 l | 545–1 714 l | 545–1 714 l |
Mitat:
- Pituus: 4 961 mm
- Leveys: 1 862 mm
- Korkeus: 1 535 mm (Tourer 1 551 mm)
- Maavara: 149 mm
Kaikissa versioissa on vakiona lämpöpumppu, joka parantaa talvista toimintamatkaa. GTX-version vetomassa on merkittävästi suurempi, mikä tekee siitä ainoan ID.7:n, joka soveltuu isompien perävaunujen vetämiseen.
Volkswagen ID.7 varustelutasot
Elegance
Elegance on varustelutasojen keskimmäinen vaihtoehto ja samalla suosituin valinta. Se sisältää laajan vakiovarustelun, johon kuuluvat:
- 15 tuuman infotainment-näyttö
- AR-HUD-tuulilasinäyttö (lisätty todellisuus)
- Lämpöpumppu
- IQ.LIGHT-matriisivalot
- ErgoActive-istuimet hierontatoiminnolla
- 3-alueilmastointi
- Park Assist Pro
- Travel Assist -kuljettajan avustin
- Langaton Apple CarPlay ja Android Auto
- Suomenkielinen IDA-puheohjaus
Elegance-varustelu on hyvä valinta, jos haluat auton, jossa on kaikki olennainen vakiona ilman suuria lisävarustelistoja.
GTX
GTX on ID.7:n urheilullisin versio, joka erottuu ulkoisesti mustista koristeista, erilaisista puskureista ja GTX-merkinnöistä. Varusteluun kuuluu Elegance-varustelun lisäksi:
- DCC-alusta (adaptiivinen vaimennus)
- Harman/Kardon -äänijärjestelmä (700 W, 16 kanavaa)
- Ilmastoidut istuimet
- GTX-spesifinen ulkoasu
GTX on ainoa ID.7-versio, jossa on neliveto. Se on suunnattu niille, jotka arvostavat suorituskykyä ja pitävät urheilullisesta ulkonäöstä.
Business
Business on erityisesti työsuhdeautoihin suunnattu varustelutaso. Se sisältää Elegance-varustelun keskeisimmät ominaisuudet mutta keskittyy enemmän käytännöllisyyteen kuin ylellisyyteen. Business-varustelu on tyypillisesti hieman edullisempi kuin Elegance, mikä tekee siitä houkuttelevan vaihtoehdon erityisesti yritysasiakkaille.
Volkswagen ID.7 vs. kilpailijat
Volkswagen Passat
Passat on ID.7:n luonnollinen vertailukohde, sillä ID.7 korvaa sen Volkswagenin mallistossa. Tekniikan Maailman laskelman mukaan ID.7 Tourer GTX:n käyttökulut ovat 4 968–8 751 euroa pienemmät viiden vuoden ja 100 000 kilometrin aikana verrattuna Passat Business 2.0 TSI 4Motioniin. Säästö syntyy pääasiassa polttoainekuluista.
On kuitenkin huomioitava, että sähköauton arvonalenema voi kumota säästön, jos autolla ajetaan vähän tai se myydään muutaman vuoden kuluttua.
BMW i5
BMW i5 on ID.7:n suora kilpailija premium-luokassa. BMW on dynaamisempi ja sisätilojen viimeistely on hienostuneempaa, mutta hinta on myös selvästi korkeampi. ID.7 tarjoaa enemmän tilaa ja pidemmän toimintamatkan halvemmalla hinnalla.
Audi A6 Avant e-tron
Audi A6 Avant e-tron on Tourerin lähin kilpailija. Audi on teknisesti edistyksellisempi ja tarjoaa nopeamman latauksen, mutta on myös huomattavasti kalliimpi. ID.7 Tourer on järkevä valinta, jos haluat farmarin muodon ilman Audin premium-hintaa.
Tesla Model 3
Tesla Model 3 on edullisempi ja tarjoaa kattavamman latausverkoston (Supercharger), mutta on selvästi pienempi ja vähemmän mukava pitkillä matkoilla. ID.7 on parempi valinta, jos arvostat ajomukavuutta, tilaa ja perinteisempää autotuntumaa.
Volkswagen ID.7 – usein kysytyt kysymykset
Onko ID.7:ssä vetokoukku?
Kyllä, ID.7:ään on saatavana sähköisesti avattava vetokoukku. Vetomassa on 1 000 kg Pro- ja Pro S -versioissa ja 1 800 kg GTX-versiossa. GTX on siis ainoa ID.7, joka soveltuu isompien perävaunujen, kuten vene- tai matkailuvaunun, vetämiseen.
Mikä on akkutakuu?
Volkswagen antaa ID.7:n akulle 8 vuoden tai 160 000 kilometrin takuun sen mukaan, kumpi täyttyy ensin. Takuu kattaa akun kapasiteetin laskemisen alle 70 prosenttiin alkuperäisestä. Henkilöauton kokonaistakuu on 5 vuotta tai 100 000 kilometriä.
Onko ID.7 Tourer farmari?
On. ID.7 Tourer on farmarimalli: tavaratila on 545 litraa takaistuimet pystyssä ja jopa 1 714 litraa takaistuimet taitettuna. Perheille ja tavarankuljettajille se tarjoaa huomattavasti enemmän tilaa kuin fastback-versio.
Mikä on ID.7:n huoltoväli?
Sähköautona ID.7 vaatii vähemmän huoltoa kuin polttomoottoriauto. Tyypillinen huoltoväli on 24 kuukautta tai 30 000 kilometriä, mutta tarkka väli riippuu auton käytöstä ja näytön ilmoituksista.
Yhteenveto – kenelle Volkswagen ID.7 sopii?
Tilava, mukava ja pitkän toimintamatkan omaava auto Suomen oloihin – siinä ID.7:n lyhyt kuvaus.
Parhaiten se palvelee pitkän matkan ajajaa, joka tarvitsee toimintamatkaa myös talvella. Perheet hyötyvät tilasta ja käytännöllisyydestä, erityisesti Tourerissa. Työsuhdeautoilijalle Business-varustelu ja edullinen verotusarvo ovat tärkeitä, ja Passatin vaihtaja saa siirtymisen sähköön ilman kompromissia tilassa.
Jos ajat pääasiassa kaupungissa ja lyhyitä matkoja, halvemmallakin sähköautolla pärjäisit. Mutta jos haluat auton, joka kykenee vaivattomaan pitkän matkan ajoon ympäri vuoden, ID.7 on erinomainen valinta. ADAC:n historiallinen ”erinomainen”-arvosana ja positiiviset koeajokokemukset tukevat tätä johtopäätöstä.
Ainoa merkittävä varaus liittyy hintaan: hyvin varusteltuna ID.7 maksaa helposti yli 60 000 euroa, jolloin kilpailu Tesla Model 3:n ja muiden edullisempien vaihtoehtojen kanssa kiristyy. Perusversion 49 990 euron hintaan ID.7 on kuitenkin erittäin kilpailukykyinen paketti.
Tutustu myös Volkswagen sähköautot-mallistoon
Volkswagen sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu kokoaa merkin sähköautot yhteen vertailuun.
Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.
Lue seuraavaksi

Volkswagen ID. Buzz – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Volkswagen ID. Buzz on yksi puhutuimmista sähköautoista Suomessa. Se yhdistää nostalgisen T1-henkisen muotoilun moderniin sähkötekniikkaan ja käytännölliseen tila-autotilaan. Mutta mitä ID. Buzz oikeasti maksaa, kuinka pitkälle se kulkee ja millaista se on arj

Volkswagen ID.5 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Volkswagen ID.5 on saksalaisvalmistajan sähköinen coupé-SUV, joka jakaa tekniikkansa suositumman ID.4-mallin kanssa. Se erottuu sisarmallistaan viistommalla kattolinjalla ja urheilullisemmalla olemuksella. Malli on kuitenkin ajautumassa tienristeykseen: Volksw

Volkswagen ID.3 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset
Volkswagen ID.3 on yksi merkittävimmistä sähköautomalleista Suomen markkinoilla. Se oli ensimmäinen Volkswagenin MEB-pohjalevylle rakennettu täyssähköauto, ja se on ollut myynnissä vuodesta 2019 lähtien. Vuonna 2026 esitelty ID.3 Neo -päivitys toi malliin merk