Merkit ja mallit

Volkswagen ID.4 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset

Volkswagen ID.4 on saksalaisvalmistajan ensimmäinen täyssähköinen katumaasturi ja yksi Suomen suosituimmista sähköperheautoista. Se perustuu Volkswagen-konsernin MEB-pohjalevyyn, jolta löytyvät myös esimerkiksi Skoda Enyaq ja Audi Q4 e-tron. ID.4 on ollut myyn

Vitali··päivitetty 28. lokakuuta 2026·9 min
Sininen Volkswagen ID.4 sähköinen katumaasturi Suomen järven rannalla.

Podcast-jakso

Volkswagen ID.4 – hinta, toimintamatka, lataus ja kokemukset

MEB-pohjalevy on tuttu myös Skoda Enyaqista ja Audi Q4 e-tronista, mutta ID.4 ehti ensin: se oli Volkswagenin ensimmäinen täyssähköinen katumaasturi. Suomessa uuden hinnat alkavat 43 330 eurosta, käytetyn 19 800 eurosta.

Auto tuli myyntiin vuonna 2020 ja sai ison kasvojenkohotuksen vuonna 2024. Kysymys kuuluu, kumpi kannattaa: uusi facelift vai selvästi halvempi vanhempi yksilö.

Volkswagen ID.4 lyhyesti

Keskikokoinen sähköinen katumaasturi, joka kilpailee samassa segmentissä kuin Tesla Model Y, Skoda Enyaq ja Ford Mustang Mach-E. Perhekäyttöön suunniteltu: tilava, mukava ja turvallinen arjen auto.

Mallihistoria alkaa vuodesta 2020, jolloin ID.4 esiteltiin Euroopassa. Aluksi saatavana oli takavetoisia versioita, myöhemmin valikoimaan tulivat myös 4MOTION-nelivetoversiot sekä suorituskykyinen GTX-lippulaiva. Vuonna 2024 malli sai faceliftin, joka toi mukanaan muun muassa uudistetun keulan, paremman infotainment-järjestelmän ja tehokkaammat pikalatausominaisuudet.

Suomessa malli on ollut suosittu sekä uutena että käytettynä. Tekniikan Maailma valitsi sen parhaaksi sähköiseksi perheautoksi vertailutestissään (TM 21/2024), ja se kertoo kokonaisuuden toimivuudesta.

Volkswagen ID.4 hinta

Uuden auton hinnat

Uuden Volkswagen ID.4:n hinnat alkavat Suomessa noin 43 330 eurosta (volkswagen.fi). Tällä hinnalla saat perusversion, mutta lopullinen hinta riippuu varustetasosta ja valituista lisävarusteista. Toimituskulut lisätään jälleenmyyjäkohtaisesti.

ID.4:stä on tarjolla useita eri varustetasoja:

  • Pure Elegance – perusvarustelu, joka sisältää muun muassa lämpöpumpun, 12,9 tuuman kosketusnäytön, navigoinnin, mukautuvan vakionopeudensäätimen (ACC) ja Park Assist Plus -pysäköintiavustimen
  • Pro Comfort – mukavuusvarustelu, jossa on 19 tuuman vanteet ja tehokkaampi pikalataus (4MOTION-version yhteydessä 175 kW)
  • Pro Elegance – lisää varusteluun muun muassa IQ.LIGHT-matriisiledit, 3D-takavalot ja sähkötoimisen takaluukun
  • GTX – suorituskykyinen huippumalli 340 hevosvoimalla, 20 tuuman vanteilla, urheiluistuimilla ja Harman/Kardon-audiojärjestelmällä

Käytetyn auton hintataso

Käytettyjen ID.4-mallien hinnat vaihtelevat Suomessa suuresti vuosimallin, ajokilometrien, akkukoon ja kunnon mukaan. Nettiautossa on myynnissä noin 349 ID.4-yksilöä hintahaarukalla 19 800 – 58 900 euroa.

Esimerkkejä käytettyjen markkinan hinnoista:

Vuosimalli Versio Ajokilometrit Hinta (noin)
2021 Pure 52 kWh 96 500 km 19 800 €
2022 Pro Performance 77 kWh 95 000 km 26 500 €
2023 Pro Performance 107 000 km 23 890 €
2024 Pro 4MOTION Elegance 220 kW Esittelyauto 52 990 €

Käytettyjen markkina on siis laaja, ja tarjontaa riittää eri budjeteille. Erityisesti 52 kWh:n akulla varustetut perusversiot ovat edullisia, mutta niiden toimintamatka on lyhyempi – tämä kannattaa huomioida jo hankintavaiheessa.

Yksityisleasing ja rahoitusvaihtoehdot

Volkswagenin rahoitusyhtiö tarjoaa ID.4:ään myös yksityisleasingia, jonka kuukausierä riippuu malliversiosta, vuosikilometreistä ja sopimuskaudesta. Leasing on usein toimiva ratkaisu, jos haluat kiinteät kuukausikustannukset ja mahdollisuuden vaihtaa autoa sopimuskauden päätteeksi. Kilometriraja kannattaa mitoittaa oman ajon mukaan, sillä ylitys maksaa.

Rahoituksen osalta ID.4:ään voi saada myös sähköauton hankintatukea, jos täytät tuen ehdot. Tuen määrä ja saatavuus kannattaa tarkistaa aina ajankohtaisista tiedoista, sillä ne voivat muuttua.

Volkswagen ID.4 toimintamatka

Akkukoot ja WLTP-toimintamatkat

Volkswagen ID.4:stä on saatavana eri kokoisia akkuja, ja toimintamatka riippuu merkittävästi siitä, minkä akun ja moottoriversion valitset. WLTP-toimintamatka vaihtelee malliversiosta riippuen 358 kilometristä aina 556 kilometriin saakka.

Versio Akku Toimintamatka (WLTP)
Pure 52 kWh 358 km
Pro 77 kWh jopa 556 km
Pro 4MOTION 77 kWh n. 500 km
GTX 77 kWh jopa 514 km

Suurimmalla 77 kWh:n akulla varustetut takavetoiset versiot tarjoavat pisimmän toimintamatkan, ja ne soveltuvat parhaiten pidempään ajoon ja matkustamiseen.

Todellinen toimintamatka talvella ja kesällä

WLTP on mitattu optimaalisissa olosuhteissa, joten todellinen matka jää aina lyhyemmäksi – talvella selvästi. Suomen olosuhteissa on tärkeää ymmärtää, että pakkanen, talvirenkaat ja lämmitys kuluttavat akkua merkittävästi.

Kesäolosuhteissa ID.4:n toimintamatka on lähellä WLTP-lukemia, ja 77 kWh:n versiolla pääsee käytännössä noin 450–500 kilometriä seka-ajossa. Talvella pakkasen kiristyessä toimintamatka voi laskea jopa 30–40 prosenttia, jolloin samalla autolla pääsee noin 300–350 kilometriä.

Lämpöpumppu on ID.4:ssä vakiovaruste, mikä helpottaa talvista toimintamatkaa, sillä se vähentää matkustamon lämmityksen kuluttamaa energiaa. Myös esilämmitys on tärkeä työkalu talvella: kun auton esilämmittää latauksen aikana, akku on lämmin ja toimintamatka pidempi matkaan lähdettäessä. Pakkasella akku vastaanottaa virtaa hitaammin, joten lataus kestää kauemmin.

Toimintamatkaan vaikuttavat tekijät

Eniten vaikuttaa ajonopeus: maantieajossa 120 km/h kulutus kasvaa merkittävästi verrattuna 80–100 km/h nopeuksiin. Ulkolämpötila heikentää akun kemiallisia ominaisuuksia ja lisää lämmityksen energiankulutusta. Ajotyyli ratkaisee seuraavaksi, sillä kiihdytykset ja nopeat nopeudenmuutokset kuluttavat energiaa. Talvirenkaat lisäävät vierintävastusta ja kasvattavat kulutusta, ja raskas kuorma tai perävaunu lyhentää toimintamatkaa huomattavasti.

Volkswagen ID.4 lataus

AC-lataus (kotilataus)

Volkswagen ID.4 tukee AC-latausta jopa 11 kW teholla. Wallboxilla akku latautuu tyhjästä täyteen noin 6–8 tunnissa riippuen akkukoosta, eli yhden yön aikana. Kotilataus on sähköauton omistamisen edullisin tapa.

Tavalliseen kotitalouspistorasiaan (Schuko) lataaminen on mahdollista, mutta se on hidas (noin 2,3 kW) eikä sitä suositella jatkuvaan käyttöön. Pistorasian on myös kestettävä jatkuva suuri kuormitus, joten asianmukainen latausasema on suositeltavin ratkaisu.

DC-pikalataus ja latauskäyrä

DC-pikalatauksen maksimiteho riippuu malliversiosta. Faceliftin jälkeen valmistetuissa takavetoisissa Pro-malleissa pikalatausteho on jopa 185 kW, kun taas vanhemmissa 4MOTION-versioissa se on 175 kW ja takavetoisissa Comfort-malleissa 135 kW.

Pikalatausteho ei kuitenkaan pysy samana koko ajan. ID.4:n latauskäyrä on optimoitu siten, että suurin teho saavutetaan noin 10–30 prosentin varaustasolla, minkä jälkeen latausteho laskee asteittain akun suojan vuoksi.

Volkswagenin ilmoituksen mukaan 77 kWh:n akku latautuu 10 prosentista 80 prosenttiin noin 28 minuutissa 175 kW:n teholla. 10 minuutin lataus lisää toimintamatkaa jopa 184 kilometriä (WLTP). Pikalatauksen esilämmitys on vakiona, mikä tarkoittaa, että auto lämmittää akun optimaaliseen latauslämpötilaan navigoitaessa pikalaturille. Ilman sitä pakkasella lataus hidastuu selvästi.

Latausajan käytännön arvio

ID.4:n pikalataus sujuu hyvin ja on kilpailukykyinen luokassaan. Vaikka maksimiteho ei ole luokkansa korkein, latauskäyrä on melko tasainen ja auto pystyy pitämään kohtuullisen korkean lataustehon pitkään. Pidemmillä matkoilla lataustauot jäävät siis noin 20–30 minuuttiin.

Latausnopeus on riittävä myös perheen kanssa matkustamiseen: 10–80 prosentin lataus onnistuu hyvin ruokatauon tai kahvitauon aikana.

Volkswagen ID.4 tekniset tiedot

Moottorivaihtoehdot ja suorituskyky

Volkswagen ID.4:stä on saatavana useita eri tehoisia versioita. Perusmalleissa on takaveto, ja tehokkaammat versiot ovat saatavana myös 4MOTION-nelivetona.

Versio Teho Voimansiirto 0–100 km/h
Pure 170 hv Takaveto n. 10,9 s
Pro 286 hv Takaveto n. 6,7 s
Pro 4MOTION 286 hv Neliveto n. 6,2 s
GTX 340 hv Neliveto 5,4 s

GTX-version huippunopeus on 180 km/h, ja se on selkeästi suorituskykyisin vaihtoehto. Toisaalta perusversiot riittävät hyvin arjen tarpeisiin, ja niiden suorituskyky on täysin riittävä normaaliin liikenteeseen.

Mitat ja tavaratila

Volkswagen ID.4 on noin 4,58 metriä pitkä, 1,85 metriä leveä ja 1,63 metriä korkea. Akseliväli on 2,77 metriä, mikä mahdollistaa väljän sisätilan.

Tavaratilan tilavuus on 543 litraa, ja takaistuimet taitettuna se kasvaa 1 575 litraan. Tavaratila on muodoltaan käytännöllinen, ja se vetää helposti lastenvaunut tai kauppakassit.

Varustetasot

Varustetasot on kuvattu tarkemmin hintaosiossa. Pure Elegance on hyvä perusvarustelu: lämpöpumppu, 12,9” näyttö, navigointi, ACC ja Park Assist Plus. Pro Comfort tuo 19” vanteet ja 175 kW pikalatauksen 4MOTION-version yhteydessä.

Pro Elegancessa on matriisiledit, 3D-takavalot ja sähköinen takaluukku. GTX:ssä puolestaan 340 hv, 20” vanteet, urheiluistuimet ja Harman/Kardon-audio.

Volkswagen ID.4 kokemukset ja arvostelut

TM-testivoitto ja mediakritiikki

Tekniikan Maailma valitsi Volkswagen ID.4:n parhaaksi sähköiseksi perheautoksi vertailutestissään (TM 21/2024). Testivoitto kertoo siitä, että ID.4 on kokonaisuutena erittäin toimiva ja tasapainoinen valinta perhekäyttöön.

Media on arvostellut ID.4:ää erityisesti infotainment-järjestelmän käytettävyydestä. Faceliftin myötä järjestelmää on parannettu, mutta aiemmissa malleissa kosketusnäytön hitaudesta ja valikkojen monimutkaisuudesta on saatu kritiikkiä.

Omistajien kokemukset – mitä kehutaan, mitä moititaan

Omistajien kokemukset ID.4:stä ovat pääosin positiivisia, mutta muutamia toistuvia teemoja nousee esiin.

Mitä kehutaan: ajomukavuutta. ID.4 on hiljainen ja pehmeä ajettava, ja pitkä matka taittuu helposti. Sisätilat ovat väljät ja tavaratila riittää perheen tarpeisiin. 77 kWh:n versiolla toimintamatka riittää sekä arkeen että matkustamiseen, ja pikalataus on nopeaa ja sujuvaa.

Mitä moititaan:

  • Infotainment – vanhemmissa malleissa järjestelmä on hidas ja valikot sekavia
  • Oviaukkojen kynnysten likaantuminen – ovien muotoilu kerää helposti likaa
  • Sovelluksen toiminta – Volkswagenin mobiilisovellus on koettu ajoittain epävakaaksi
  • Hinta – uutena ID.4 ei ole halvin vaihtoehto luokassaan, vaikka varustelu on kattava

Yleisimmät ongelmat ja takuukysymykset

Volkswagen ID.4:n yleisimmät raportoidut ongelmat liittyvät ohjelmistopäivityksiin ja infotainment-järjestelmään. Nämä ovat tyypillisiä ensimmäisen sukupolven sähköautojen lastentauteja, ja ne on pääosin korjattu ohjelmistopäivityksillä.

Akun ja sähköjärjestelmän kanssa ei ole raportoitu laajamittaisia ongelmia. Volkswagen antaa ID.4:lle 5 vuoden tai 100 000 kilometrin takuun, mikä antaa hyvän turvan erityisesti käytettynä ostettaessa.

Käytetyn ID.4:n ostajan muistilista

Käytettyä sähköautoa ostaessa akun kunto on tärkein yksittäinen tarkistettava asia. ID.4:n kohdalla viisi asiaa nousee yli muiden:

  1. Akun kunto (SOH) – useissa käytettyjen autojen ilmoituksissa mainitaan akun State of Health -arvo. Tyypilliset lukemat ovat 88–96 prosenttia riippuen ajokilometreistä ja iästä. Alle 85 prosentin SOH-arvo kannattaa suhtautua varauksella.
  2. Lataushistoria – jos mahdollista, selvitä onko autoa ladattu pääasiassa kotona (AC) vai pikalatureilla. Jatkuva pikalataus voi kuluttaa akkua nopeammin.
  3. Ohjelmistoversio – varmista, että auton ohjelmistot on päivitetty uusimpaan version. Tämä vaikuttaa sekä käytettävyyteen että latausominaisuuksiin.
  4. Huoltohistoria – tarkista, että määräaikaishuollot on tehty asianmukaisesti ja ajallaan.
  5. Rekisteröintitodistus – tarkista auton ensirekisteröintipäivä ja takuun voimassaolo.

Käytetyn ja uuden hankinnan välillä valinta on ennen kaikkea budjettikysymys. Käytettynä ID.4:n hinta-laatusuhde on erinomainen, kun taas uutena saat uusimman tekniikan ja täyden takuun.

Volkswagen ID.4 vaihtoehdot

Kilpailijoita Suomen markkinoilla riittää:

Tesla Model Y

Tesla Model Y on ID.4:n suorin kilpailija ja Suomen myydyin sähköauto. Model Y tarjoaa pidemmän toimintamatkan, pääsyn Teslan Supercharger-pikalatausverkostoon ja usein edullisemman hinnan. Toisaalta ID.4 on perinteisempi ja laadukkaammalta tuntuva kokonaisuus, ja sen ajomukavuus on pehmeämpi.

Skoda Enyaq

Skoda Enyaq jakaa saman MEB-pohjalevyn ID.4:n kanssa, joten ne ovat teknisesti hyvin lähellä toisiaan. Enyaq on usein hieman edullisempi ja tarjoaa jopa hieman enemmän sisätilaa. ID.4:n etuna on puolestaan hieman urheilullisempi ulkonäkö ja vahvempi merkki.

Ford Mustang Mach-E

Mustang Mach-E on ID.4:n amerikkalainen kilpailija, joka tarjoaa hyvän ajettavuuden ja tyylikkään ulkonäön. Sen toimintamatka on kilpailukykyinen, mutta hinta on usein hieman korkeampi. Mach-E:n sisätilat ovat laadukkaat, mutta takatilat ovat hieman ahtaammat kuin ID.4:ssä.

Nissan Ariya

Nissan Ariya on japanilainen vaihtoehto, joka tarjoaa laadukkaan sisustuksen ja hyvän varustelun. Sen toimintamatka on kilpailukykyinen, ja latausominaisuudet ovat hyvät. Ariya on kuitenkin hieman pienempi kuin ID.4, ja tavaratila jää pienemmäksi.

Yhteenveto – kenelle ID.4 sopii?

Volkswagen ID.4 on erinomainen valinta perheelle, joka etsii tilavaa, mukavaa ja turvallista sähkökatumaasturia. Se ei ole luokkansa halvin eikä nopein, mutta se on kokonaisuutena erittäin tasapainoinen ja toimiva paketti.

ID.4 sopii erityisesti:

  • Perheille, jotka tarvitsevat tilaa ja käytännöllisyyttä
  • Pitkän matkan ajajille, jotka arvostavat mukavuutta ja hyvää latauskäyrää
  • Perinteisen auton vaihtajille, jotka haluavat sähköauton mutta eivät halua tinkiä laadusta ja ajotuntumasta

Sen sijaan ID.4 ei ole paras valinta, jos etsit halvinta mahdollista sähköautoa tai jos haluat ehdottomasti pisimmän toimintamatkan luokassaan. Tällöin kannattaa harkita esimerkiksi Tesla Model Y:tä tai muita kilpailijoita.

Käytettynä ID.4 on erinomainen hankinta, kunhan akun kunto on tarkistettu ja malli on oikealla varustelulla. Koeajolla kannattaa kokeilla infotainmentia ja istuinta, sillä ne ratkaisevat arjen. Erityisesti 77 kWh:n akulla varustetut Pro-versiot tarjoavat parhaan käytännön toimintamatkan ja latausominaisuudet.

Kaiken kaikkiaan ID.4 on erittäin pätevä sähköinen perheauto, ja siksi se on ansainnut paikkansa Suomen myydyimpien joukossa.

Tutustu myös Volkswagen sähköautot-mallistoon

Volkswagen sähköautot – mallit, hinnat ja vertailu kokoaa merkin sähköautot yhteen vertailuun.

Jaa
Kirjoittaja
Vitali

Käytännönläheisiä oppaita sähköautoiluun Suomessa.

Kommentit

Kommentointimahdollisuus on tulossa myöhemmin.

Lue seuraavaksi

Selkeämpi postilaatikko.

Yksi ajatuksella koottu kirje joka toinen sunnuntai — uusia oppaita, lukemisen arvoisia juttuja ja silloin tällöin kuva.

Ilmainen. Peruutus onnistuu yhdellä klikkauksella.